رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعضا و هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی انتخاب شدند۵ ساعت،۳۸ دقیقه

اعضای «کمیسیون فرهنگی» یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تعیین شدند و آن‌ها هیات رییسه کمیسیون را برای سال اول انتخاب کردند.

به گزارش «ایران‌وایر»، پس از تعیین اعضای کمیسیون فرهنگی، اولین جلسه این کمیسیون در روز سه‌شنبه سوم تیر ۱۳۹۹ با دستور انتخاب هیات رییسه تشکیل و اعضای هیات رییسه برای سال اول انتخاب شدند.

مطابق «قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی»، اعضای کمیسیون فرهنگی در محدوده مسایل فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و دینی وظایف محوله را انجام می‌دهند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت میراث فرهنگی، گردش‌گری و صنایع دستی، وزارت ورزش و جوانان و سازمان‌های فرهنگی کشور، از جمله سازمان سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه کشور، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان صداوسیما و مطبوعات از مهم‌ترین دستگاه‌های تحت نظارت اعضای کمیسیون فرهنگی هستند. 

اعضای کمیسیون فرهنگی

روحانیون، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، مدیران واحد‌های فرهنگی کشور و هنرمندان معمولا اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس را تشکیل می‌دهند. این کمیسیون از جمله کمیسیون‌هایی است که کمترین متقاضی را دارد و در همه دوره‌های مجلس، ترکیب آن با تاخیر تعیین می‌شود. در این دوره نیز دو کمیسیون فرهنگی و حقوقی با کمترین اقبال مواجه شده‌اند و برخلاف سایر کمیسیون‌ها که دو روز پیش اولین جلسه خود را برگزار کردند، کمیسیون فرهنگی روز سوم تیر به حد نصاب رسید و اولین جلسه آن تشکیل شد. برای به حدنصاب رسیدن تعداد اعضای این کمیسیون، «امیرحسین قاضی زاده»، نایب رییس مجلس که پزشک است و تخصصی در حوزه فرهنگی ندارد، از کمیسیون «بهداشت و درمان» جدا شد و به کمیسیون فرهنگی پیوست.

هیات رییسه مجلس، اعضای کمیسیون فرهنگی را به این شرح برگزیدند:

انتخابات هیات رییسه

اعضای کمیسیون فرهنگی در اولین جلسه رسمی خود که در روز سه‌شنبه سوم تیر ۱۳۹۹ برگزار شد، رای به ریاست «مرتضی آقاتهرانی» دادند. آقاتهرانی نماینده تهران و دبیرکل «جبهه پایداری»، تندروترین جریان اصول‌گراست. مسدود کردن فضای فرهنگی کشور، غلبه تفکر دینی بر تفکر فرهنگی، ضدیت با حقوق زنان و نیز خانه‌نشین کردن آن‌ها، حجاب اجباری، توسعه امر به معروف و نهی از منکر، ازدواج زودهنگام، سانسور و مسدود کردن فضای اطلاع‌رسانی از جمله سوابق فکری و عملی اعضای جبهه پایداری است.

 انتخابات هیات رییسه کمیسیون هر سال برگزار می‌شود. برای اجلاسیه اول، اعضای هیات رییسه کمیسیون فرهنگی به این شرح انتخاب شدند:

اعضای کمیته‌های جانبی کمیسیون فرهنگی و هیات رییسه آن در جلسات آتی کمیسیون انتخاب خواهند شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.