رسانه خبری پیامِ ایرانی

مرگ جوئل شوماخر؛ ابراز احترام ستاره‌ها به کارگردان خلاق هالیوود


جوئل شوماخرحق نشر عکس
EPA

شماری از ستاره‌های هالیوود مانند کیفر ساترلند، شارون استون و جیم کری درگذشت جول شوماخر را تسلیت گفتند و این کارگردان را “فوق‌العاده خلاق و اسطوره‌ای” نامیدند.

ساترلند که در تعدادی از فیلم‌های آقای شوماخر با او همکاری داشت گفت: “لذت، روحیه و استعداد او ادامه خواهد یافت.”

جیم کری که برای شوماخر در فیلم بتمن برای همیشه بازی کرد، به دنبال مرگ این کارگردان در ۸۰ سالگی نوشت: “جوئل شوماخر درگذشت. او در مقایسه با اکثریت افراد نگاه عمیق‌تری به من داشت. زندگی‌اش فوق‌العاده خلاقانه و اسطوره‌ای بود. خوشحالم که دوستی مثل او داشتم.”

کارگردان فیلم “فروپاشی” بیش از یک سال با سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و حال و روز خوشی نداشت.

مینی درایور که سال ۲۰۱۴ در اقتباسی از شبح اپرا با شوماخر همکاری کرده بود او را “خنده‌دارترین، شیک‌ترین و مسرت‌بخش‌ترین کارگردانی که با او کار کردم” نامید.

“یک روح زیبا”

متیو مکاناهی که با بازی در فیلم زمانی برای کشتن (۱۹۹۶) به کارگردانی شوماخر، بخت بازی در یکی از بزرگ‌ترین نقش‌هایش را پیدا کرد، به نشریه ورایتی گفت: “جوئل نه تنها به من شانس داد، بلکه برای من جنگید… نمی‌توانم تصور کنم جایگاه فوق‌العاده حرفه‌ای که حالا دارم بدون جوئل چه سرنوشتی پیدا می‌کرد.”

کوری هایم، که در فیلم پسران گمشده برای شوماخر بازی کرد، این کارگردان را “یک روح زیبا” نامید و گفت: “او تا آخر عمرش برای من پیغام‌های حمایت‌آمیز می‌فرستاد.”

حق نشر عکس
Reuters

نشریه وریتی نوشت که این کارگردان “سابقه فعالیت در صنعت مد” را همراه با خودش وارد فیلم‌هایش کرد و دورانی از “فیلم‌های شیک” ایجاد کرد.

این کارگردان اهل نیویورک در دهه ۱۹۷۰ میلادی به عنوان طراح لباس وارد صنعت سینما شد و با کارگردانان معتبری از جمله وودی آلن همکاری کرد.

او سپس در سال ۱۹۷۶ فیلم‌نامه یک کمدی ارزان‌قیمت به نام “کار واش” را نوشت و همین طور یک فیلم با اقتباس از تئاتر موزیکال جادوگر شهر اوز.

اما نقطه عطف حرفه‌ای جوئل شوماخر در سال ۱۹۸۵ بود که نویسندگی (به طور مشترک) و کارگردانی فیلم آتش سنت المو را به عهده گرفت.

نامزدی در جشنواره فیلم کن

این فیلم که موجب مطرح شدن دمی مور شد، در کنار کلوپ صبحانه یکی از فیلم‌های “جوانانه” آن دوره بود که نقش مهمی در شکل‌گیری این گونه از سینما داشت.

فیلم بعدی او، پسران گمشده (در مورد گروهی از خون‌آشام‌های جوان شهر کوچکی در کالیفرنیا) تبدیل به اثری جریان‌ساز شد. به دنبال آن مرگ‌بازان در سال ۱۹۹۰ بود که یک همکاری دیگر با کیفر ساترلند را به دنبال داشت.

شوماخر با برخی از بزرگ‌ترین نام‌های هالیوود همکاری داشت از جمله: تام کروز، جولیا رابرتز و مایکل داگلاس. او سال ۱۹۹۳ فیلم فروپاشی را با بازی مایکل داگلاس ساخت که نامزد دریافت جایزه معتبر نخل طلای جشنواره کن شد.

سال ۱۹۹۵ او جایگزین تیم برتون برای ساخت مجموعه فیلم‌های بتمن شد. او بتمن برای همیشه را در سال ۱۹۹۵ با شرکت وال کیلمر و جیم کری ساخت و فیلم در جهان بیش از ۳۰۰ میلیون دلار فروش کرد.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

از راست به چپ: جورج کلونی، جوئل شوماخر و آرنولد شوارتزنگر

اما بتمن و رابین، دومین فیلم این مجموعه با بازی جرج کلونی در نقش نخست و همچنین آرنولد شوارتزینگر در نقش آقای فریز با انتقادهای زیادی روبرو شد و نزدیک بود به حرفه جرج کلونی که آن زمان به عنوان هنرپیشه‌ای با آتیه مطرح شده بود، پایان دهد.

شوماخر همواره به توانایی‌اش در یافتن استعداد‌های جدید و تبدیل آن‌ها به چهره‌هایی تثبیت شده معروف بود و از بازیگران مطرحی که به کمک شوماخر زندگی حرفه‌ای خود را ساختند می‌توان به ساترلند، راب لو و کالین فارل اشاره کرد. او سال ۲۰۰۰ با فیلم سرزمین ببر به فارل برای اولین بار فرصت بازی در نقش نخست یک فیلم را داد و بعد هم با فیلم باجه تلفن این کار را تکرار کرد.

جوئل شوماخر در سال ۲۰۱۳ کارگردانی تعدادی از قسمت‌های مجموعه خانه پوشالی شرکت نتفلیکس را به عهده گرفت و بعد از آن تقریبا بازنشسته شد.

او یک بار گفت: “اگر عاشق یک فیلم شوید، صدها نفر هستند که این اثر را برای شما قابل عشق‌ورزی کرده‌اند. اما اگر آن را دوست نداشتید، کارگردان را سرزنش کنید. اسم ما برای همین آنجا گذاشته می‌شود.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.