رسانه خبری پیامِ ایرانی

معرفی قطعنامه توسط سه کشور اروپایی به نفع آنها نیست


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران سه‌شنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۲۰، در نشست خبری گفت، سه کشور اروپایی که قطعنامه را امضا کردند، به دلجویی خود از آمریکا ادامه می‌دهند و به نفع آنها نیست.

او در این نشست گفت، تهران به زودی واکنش حقوقی به قطعنامه آژانس انرژی اتمی را اعلام می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، ربیعی در خصوص اقدام اخیر آژانس انرژی اتمی گفت: «معرفی قطعنامه توسط سه کشور اروپایی را شاهد دیگری از عدم پایبندی ارویا به برجام می‌دانیم؛ ظاهراً این سه کشور اروپایی به دلجویی خود از آمریکا ادامه می‌دهند و این به نفع آنها نیست.»

گفتنی است که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قطعنامه‌ای از ایران خواست زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای را فراهم کند. این نخستین قطعنامه انتقادی این نهاد بین‌المللی علیه ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون است.

همچنان، رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس انر‌ژی اتمی، در گزارش اخیر خود برای دومین بار به عدم همکاری ایران در زمینه پاسخ به پرسش‌های این نهاد و ندادن مجوز دسترسی به دو مکان اشاره کرده است.

از سوی دیگر، وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیان ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰ در بیانیه مشترکی تاکید کردند که از تمدید تحریم‌های موشکی علیه ایران حمایت می‌کنند.

در این بیانیه آمده که ایران از سال ۲۰۱۹ اقدام به برداشتن گام‌هایی کرد که با توافق برجام تطابق ندارد و این سه کشور «برای محافظت از این توافق ایران را به بازگشت از همه اقدام‌هایی که با توافق تطابق ندارند، و همچنین بازگشت فوری به پای‌‌بندی کامل به مفاد این توافق دعوت می‌کنند.»

وزرای امور خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران حمایت کرده و در بیانیه خود اعلام کردند: «برداشته شدن تحریم‌های سازمان ملل در زمینه تسلیحات کلاسیک که براساس قطعنامه ۲۲۳۱ وضع شده، از اول اکتبر آینده می‌تواند پیامدهای جدی در زمینه امنیت و ثبات منطقه‌ای داشته باشد.»

پس از آن، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا جمعه ۱۹ ژوئن، با اشاره به تصویب قطعنامه توبیخیِ پیشنهادی سه کشور اروپایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران٬ تاکید کرد در صورت عدم همکاری تهران٬ جامعه بین المللی باید آماده اقدامات بیشتر باشد.

وزیر خارجه آمریکا این پرسش را مطرح ساخته که «ایران چه چیزی را از آژانس بین المللی انرژی اتمی پنهان می‌کند؟» پمپئو این اقدامات ایران را «غیر قابل قبول» خوانده و تاکید کرد که این رویکرد نشان می‌دهد، برنامه هسته ای ایران، تهدیدی مستمر برای صلح و ثبات بین المللی است».

پمپئو در ادامه با تاکید بر تعهد آمریکا نسبت به عدم دسترسی ایران به سلاح هسته ای، گفت: «در صورت عدم همکاری ایران٬ جامعه بین المللی می‌بایست آماده اجرای اقدامات اضافی باشد».

وی افزود: «با توجه به تلاش‌های مخفیانه قبلی برای سلاح‌های هسته‌ای، مهم و ضروری است که ایران به شیوه‌ای قابل راستی آزمایی نشان دهد که از این چنین اقداماتی دست برداشته است. ما به دنبال راه حل دیپلماتیک جامعی برای حل و فصل نگرانی‌های مر بوط به فعالیت های هسته‌ای ایران هستیم، راه حلی که می‌بایست بر اساس راستی‌آزمایی موثر بنا نهاده شده باشد.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.