رسانه خبری پیامِ ایرانی

پیروزی جو بایدن در انتخابات مقدماتی در میشیگان و سه ایالت دیگر | جهان | DWدر انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند (۱۰ مارس) که به “سه‌شنبه بزرگ” شهرت یافته، جو بایدن موفق به پیروزی در چهار ایالت دیگر و از جمله در ایالت مهم میشیگان شد. در این روز در شش ایالت آمریکا انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها برگزار شد.

برنی سندرز پس از شکست در دور پیشین انتخابات که در روز “سه‌شنبه برتر” (سوم مارس) برگزار شده بود، امید به پیروزی در ایالت میشیگان داشت. اما، جو بایدن در این ایالت با کسب حمایت آمریکاییان آفریقایی‌تبار موفق به پیروزی شد.

نیروهای معتدل و میانه‌رو حزب دموکرات در انتخابات مقدماتی از جو بایدن حمایت می‌کنند. بسیاری از طرفداران حزب دموکرات به بایدن به عنوان فردی می‌نگرند که قادر به احیای شرایط عادی دوران زمامداری باراک اوباما است. جو بایدن معاون اوباما در دوره دوم زمامداری او بود.

به باور نیروهای میانه‌روی حزب دموکرات بایدن برای شکست دادن دونالد ترامپ در انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری در آمریکا از شانس بیشتری برخوردار است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

جو بایدن پس از پیروزی در ایالت‌های میشیگان، میسوری، می‌سی‌سی‌پی و آیداهو خطاب به رقیب اصلی خود در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، سناتور برنی سندرز گفت: «ما در کنار هم می‌توانیم دونالد ترامپ را شکست دهیم.»

بایدن از برنی سندرز و حامیان او سپاسگزاری کرد و خطاب به او گفت که وظیفه ما ایجاد وحدت در بین ملت آمریکا است.

پیروزی در ایالت میشیگان

در شش ایالتی که روز سه‌شنبه ۱۰ مارس در آن‌ها انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها برگزار شد، موضوع بر سر کسب ۳۵۰ رای بود. از آن بین، ۱۲۵ رای متعلق به ایالت میشیگان بود و از این رو، پیروزی در این ایالت برای برنی سندرز نیز از اهمیت زیادی برخوردار بود. پیروزی بایدن در این ایالت و سه ایالت یاد شده دیگر، عملا باعث افزایش فاصله او با برنی سندرز شد.

برنی سندرز که در انتخابات دو ایالت تگزاس و کارولینای شمالی از جو بایدن شکست خورده بود، به آن امید بسته بود که در انتخابات روز “سه‌شنبه بزرگ” بتواند بر میزان آرای خود بیافزاید. پیروزی سندرز در ایالت داکوتای شمالی با ۱۴ رای عملا انتظار او را برآورده نساخت.

باید یادآور شد که هر دو نامزد حزب دموکرات در انتخابات مقدماتی به علت شیوع بیماری کرونا از برگزاری همایش‌های انتخاباتی خود صرف‌نظر کرده بودند.

انتخابات مقدماتی حزب دموکرات روز شش ژوئن به پایان می‌رسد. پس از آن در ماه ژوئیه حزب دموکرات رسما کاندید خود را برای انتخابات ماه نوامبر معرفی خواهد کرد.

در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات بیش از ۲۰ نفر نامزد شده بودند. اکنون پس از برگزاری انتخابات در چند ایالت بزرگ آمریکا، شماری از نامزدان حزب دموکرات از ادامه رقابت خود اعلام انصراف کرده‌اند.

به عنوان نمونه می‌توان به کناره‌گیری الیزابت وارن، پت بودجج و مایک بلومبرگ اشاره کرد. در حال حاضر در کنار جو بایدن و برنی سندرز، تولسی گبرد، نماینده حزب دموکرات در مجلس نمایندگان حضور دارد. این در حالی است که خانم گبرد در انتخابات مقدماتی تنها موفق به کسب دو رای شده است.

حزب جمهوریخواه نیز به طور رسمی در ماه اوت کاندید اصلی خود را معرفی خواهد کرد. این در حالی است که انتخاب دونالد ترامپ به عنوان کاندید اصلی این حزب از هم اکنون محرز است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.