رسانه خبری پیامِ ایرانی

محسنی اژه‌ای: در ارتباط با مرگ منصوری رومانی باید پاسخگو باشد | ایران | DW


محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه که شب گذشته (۴ تیر) در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود، در رابطه با فساد اداری در ایران و پرونده و مرگ قاضی منصوری گفت: «امروز کسی نمی‌تواند بگوید، ظلمی میکنم و از چنگال عدالت فرار کنم. ممکن است آن را به تاخیر بیندازد.»

اژه‌ای در گفت‌وگو با برنامه”متن حاشیه”، تأکید کرد: «در رده‌ها و مسئولیت‌ها و جایگاه‌های مختلف اجتماعی اگر کسی حقی را زیر پا بگذارد به مال مردم دست‌درازی کند، نظام و قوه قضاییه بدون هیچ ملاحظه‌ای با او برخورد می‌کنند.» به گفته او، این رویه “از اول این طور بوده و الان با شتاب بیشتری” ادامه دارد.

خبرگزاری میزان که این گفت‌وگو را بازتاب داده است، از قول معاون اول قوه قضاییه می‌نویسد: «کسانی که مسئولیتی در حکومت دارند اگر تخلفی کردند باید آن‌ها را به اشد وجه مجازات کرد. در مورد عاملین اصلی بروز فساد که به جمع کثیری از مردم خسارت زده، نباید اغماض کرد.»

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

جسد غلامرضا منصوری، متهم شماره ۹ پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی پیشین قوه قضائیه ایران، جمعه گذشته ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) در پای پلکان لابی هتل “دوک” در بخارست پیدا شد.

“برخوردی مرگبار با جسمی سخت”

دادستانی بخارست که وظیفه تحقیق در مورد علت مرگ غلامرضا منصوری‌، قاضی پیشین قوه قضائیه ایران در پایتخت رومانی را بر عهده دارد می‌گوید، نتایج اولیه کالبدشکافی حاکی از آن است که مرگ او شکلی “خشن” داشته و با “برخورد مرگبار با جسمی سخت” همراه بوده که منجر به “جراحاتی در جسد شده” شده است.

جمهوری اسلامی هر گونه دست داشتن در مرگ غلامرضا منصوری را رد کرده و از دولت رومانی خواسته است تا نتایج تحقیقات خود و همچنین جسد او را در اختیار ایران بگذارد.

خبرگزاری میزان به نقل از معاون اول قوه قضاییه، با اشاره به اینکه “منصوری اعلام کرده بود، می‌خواهد به ایران بیاید”، می‌نویسد: «مسولین قضایی و انتظامی رومانی باید پاسخگو باشند چون او در اختیار آنها بوده است.»

علیزاده طباطبایی می‌گوید، مرگ قاضی منصوری گره‌کوری برای پرونده طبری شده است

علیزاده طباطبایی می‌گوید، مرگ قاضی منصوری گره‌کوری برای پرونده طبری شده است

“چگونه در معرض اتهام بوده اما ممنوع الخروج نشده؟”

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، به ” تعارض در اظهارات مسئولان” در مورد مرگ قاضی منصوری اشاره می‌کند و می‌گوید: «اگر او توسط پلیس بین‌الملل بازداشت و پلیس رومانی ایشان را آزاد کرده باشد و تعهد عدم خروج از او گرفته باشد، مسئولیت حفظ جان ایشان با پلیس رومانی بوده. اما اگر چنین نباشد، مسئولیت به عهده کسی نیست و علت مرگ باید بررسی شود.»

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

علیزاده طباطبایی همچنین می‌گوید: «با توجه به اینکه پرونده طبری از چند ماه گذشته در حال رسیدگی بوده است،‌ چگونه منصوری در معرض اتهام بوده اما ممنوع‌الخروج نشده و توانسته به صورت قانونی از کشور خارج شود؟»

علیزاده طباطبایی همچنین با یادآوری این نکته که “قاضی منصوری در زمان قضاوت مورد تأیید همه ارگان‌ها و نهادها بوده”، در این مصاحبه، “در معرض اتهام قرار دادن او را در زمان بازنشستگی و پیش از اثبات اسناد و مدارک” نادرست دانسته است.

تفاوت پرونده طبری و عیسی شریفی چیست؟

این وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به دو پرونده طبری با اتهام ۲۰۰ میلیارد تومان و پرونده عیسی شریفی، قائم مقام شهردار وقت تهران با اتهام حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان که به طور همزمان در قوه قضاییه در حال بررسی هستند، می‌پرسد: «تفاوت این دو پرونده چیست که این پرونده باید علنی شود و قاضی بازنشسته بدون ثابت شدن ادعاها در معرض اتهام قرار گیرد اما پرونده مشابه (عیسی شریفی) در جلسات غیرعلنی و در دادگاه نظامی بررسی می‌شود و هیچکس نه از محتوای پرونده و نه از اتهام افراد اطلاع پیدا نکرده است.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.