رسانه خبری پیامِ ایرانی

افغانستان از تصمیم سعودی مبنی به برگزاری مراسم حج در سطح محدود استقبال کرد


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان به تازگی با نشر اعلامیه‌ای از تصمیم پادشاهی عربی سعودی مبنی به برگزاری مراسم حج امسال در سطح محدود استقبال کرد.

این وزارت در اعلامیه اش نوشت: «از آنجائیکه در شعاع نصوص شرعی حفظ نفس یکی از مقاصد مهم شریعت اسلامی بوده و اتخاذ تدابیر وقایوی لازم به‌منظور حفاظت آن در شریعت مأمور می‌باشد و هر نوع تساهل در این بخش می‌تواند در ردیف واقع نمودن نفس درمعرض هلاکت به‌شمار آید که شرعاً چنین کاری ناجایز است».

در ادامه این اعلامیه آمده، با در نظرداشت وضعیت موجود که انتشار ویروس کرونا و تلفات ناشی از آن خیلی‌ چشمگیر است و جریان ادای مراسم حج در چنین وضعیتی با اشتراک مسلمانان از کشورهای مختلف بدون تردید می‌تواند دامنه گسترش تلفات ناشی از این ویروس را بیشتر ‌سازد.

براساس این اعلامیه، وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان از تصمیم کشور پادشاهی عربی سعودی مبنی به برگزاری مراسم حج امسال در سطح محدود استقبال کرده و این تصمیم را «کاملاً معقول و منطقی» می‌داند.

در این اعلامیه از زائران افغان خواسته شده که از مراجعه به بخش‌های مربوطه خودداری کنند و نوبت حج شان برای سال آینده محفوظ می‌باشد و زائران «با کمک نمودن به هم‌وطنان محتاج و نیازمند خود در این ایام و ماه‌های حج خود را عملاً در ثواب حج شریک ساخته یاد آن ایام مبارک را احیاء نمایند».

شایان ذکر است که وزارت حج پادشاهی عربی سعودی دوشنبه ۲۲ ژوئن ۲۰۲۰ اعلام کرد که مراسم حج در سال جاری با حضور تعداد محدودی از حجاج کشورهای مختلف که در سعودی حضور دارند، برگزار می‌شود.

وزارت حج پادشاهی عربی سعودی با نشر بیانیه‌ای نوشت، با توجه به ضرورت برگزاری مراسم حج به صورت امن و به نحوی که رهنمودهای مرتبط با حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی برای حمایت از حجاج ممکن باشد و همچنین برای پای‌بندی به شریعت اسلامی که جان انسان را محترم می‌شمارد، تصمیم گرفته شد مراسم حج امسال در سطح محدودی و با حضور تعدادی از حجاج کشورهای مختلف که در سعودی حضور دارند، برگزار شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.