رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقاد شدید انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران به ″بی‌اعتنایی″ دولت | ایران | DWروز چهارشنبه، چهارم دی (۲۴ مه) انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد که “بحران‌ها و بی‌برنامگی‌های” دولت بقای مطبوعات و به‌ویژه روزنامه‌ها را به طور جدی به مخاطره افتاده است.

در این بیانیه ضمن اشاره به این که از آغاز کار مطبوعات در ایران “همواره سایه ناخجسته برخوردهای حذفی امنیتی”  بر سر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ایران سنگینی داشته است، تاکیده شده که هیچگاه اوضاع در این حد “دشوار و نفس‌گیر” نبوده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران تاکید کرده است: «به‌ویژه مطبوعاتی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به نهادها و سازمان‌های دولتی و عمومی نیستند و از بودجه عمومی کشور تامین مالی نمی‌شوند بیشتر تحت فشار و در معرض خطراند.»

سوق به سوی مرگ تدریجی؟

به اعتقاد این انجمن صنفی، میزان بی‌برنامگی و بی‌اعتنایی دولت به مشکلات روزنامه‌ها شبهه‌برانگیز است و «موجب می‌شود گمان بریم که شاید از بلایی که درحال نزول بر سر مطبوعات است استقبال هم می‌کند و مطبوعات را رها کرده‌اند تا خود به مرگ اقتصادی و تدریجی از بین بروند.»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در بیانیه خود به “روزنامه‌های مستقل و حتی برخی روزنامه‌های وابسته به نهادهای عمومی” اشاره کرده‌اند که برای کاهش هزینه‌ها شماری از همکاران خود را اخراج کرده‌اند.

در این راستا به عنوان نمونه به روزنامه‌های شرق، اعتماد، ابتکار، جهان صنعت، ایران و شهروند اشاره شده است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در ادامه تاکید کرده که برخورداری از مطبوعات آزاد و مستقل، حق ذاتی و اساسی ملت است و در صورت تعطیلی روزنامه‌ها، این حق ضایع خواهد شد.

در بیانیه انجمن تصریح شده است، بی‌برنامگی دولت برای حل مشکلات اقتصادی ناشی از بحران‌های موجود که به مطبوعات نیز تحمیل شده “یکی از مصادیق نقض حق‌های مطبوعات و ملت است”.

روزنامه‌نگاران از دولت، وزارت ارشاد، شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی، نهادهای غیردولتی و مدنی و بخش خصوصی خواسته‌اند، برای کاهش مشکلات اقتصادی مطبوعات و حمایت از “کیانِ روزنامه‌نگاری مستقل که به نوعی مدافع حقوق همه آحاد جامعه است” اقدام کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در پایان بیانیه آمده است: «انجمن از عموم همکاران، اساتید ارتباطات، کارشناسان و مدیران مطبوعات علاقمندان دعوت می‌کند تا با مشارکت فکری فعال دیدگاه‌ها و نظرات خود را برای برون رفت از بحران مهلک کنونی مطبوعات ایران با انجمن در میان بگذارند.»

وضعیتروزنامه شرق

روز یکم تیر روزنامه شرق در ۱۲ صفحه منتشر شد. به گفته مهدی رحمانیان، مدیر مسئول این روزنامه، هزینه‌ها بالاست و درآمد کم، به همین دلیل چهار صفحه از از روزنامه کاسته شده است.

این اقدام به اخراج شماری از اعضای تحریریه و بخش فنی روزنامه انجامیده است.

گفته می‌شود که رحمانیان در ابتدای سال ۹۹ در این زمینه هشدار داده اما از قرار معلوم نتوانسته است مشکلات اقتصادی رسانه خود را حل کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.