رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | جلسه دوم دادگاه رسیدگی به اتهامات مریم ابراهیم وند برگزار شد


خبرگزاری هرانا – جلسه دوم دادگاه رسیدگی به اتهامات مریم ابراهیم وند، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما جهت اخذ آخرین دفاعیات روز دوشنبه ۲ تیرماه در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد. پیشتر در تاریخ ۲۰ اردیبهشت کیفرخواست پرونده خانم ابراهیم وند در بخش دیگر این پرونده در دادگاه انقلاب تهران به وی ابلاغ شد. خانم ابراهیم وند که از تیرماه ۹۷ به صورت بلاتکلیف در بازداشت است، هم‌اکنون در بند زنان زندان اوین بسر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲ تیرماه ۱۳۹۹، جلسه دوم دادگاه رسیدگی به اتهامات مریم ابراهیم وند، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

در جریان این جلسه دادگاه خانم ابراهیم وند به اتهامات “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” با مصداق یادداشت‌های وی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام و به تبع آن افزایش فشار به جوانان و تشویق آنها به مهاجرت به خارج از کشور” و “ساخت فیلم مستهجن” با مصداق تهیه فیلم ” ۲۴ سپتامبر”  (روایتی از حادثه منا در عربستان) با شکایت سازمان اطلاعات سپاه محاکمه و آخرین دفاع از وی اخذ شد.

گفته می‌شود دادگاه به زودی در این خصوص اقدام به صدور رای خواهد کرد.

در خصوص اتهامات دیگر خانم ابراهیم وند نیز روز دوشنبه ۲ تیرماه نماینده ای از معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری نسبت به شکایت پیشین علیه وی از بابت اتهامات “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم و آسایش عمومی و ادعای اعمال نفوذ” اعلام رضایت کرده است.

خانم ابراهیم وند پیشتر با شکایت معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری به “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” با مصداق صحبت‌های او در جریان ملاقات با شهیندخت مولاوردی و معصومه ابتکار متهم شد. همچنین مصداق اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی” در مورد وی ایجاد اخلال در نشست حسن روحانی رئیس جمهور ایران با هنرمندان، و مصداق اتهام “ادعای اعمال نفوذ” ادعای معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری مبنی بر اینکه وی ادعای اعمال نفوذ در هیئت دولت حسن روحانی داشته و به برخی افراد وعده‌هایی داده است” عنوان شد.

جلسه نخست دادگاه رسیدگی به اتهامات مریم ابراهیم وند در تاریخ ۳۱ اردیبهشت در همین شعبه برگزار شد.

کیفرخواست پرونده مریم ابراهیم وند در بخش نخست این پرونده پیشتر در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ در شعبه ۲۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمود ابراهیمی صادر شد. در این کیفرخواست عناوین اتهامی ازجمله “اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام” به خانم ابراهیم وند تفهیم شده است.

مریم ابراهیم وند همچنین روز دوشنبه ۲ تیرماه با حضور در شعبه ۳ دادسرای فرهنگ و رسانه شکایتش از بازجوی خود در اطلاعات سپاه را ثبت کرد.

خانم ابراهیم وند که از تیرماه ۹۷ به صورت بلاتکلیف در بازداشت است، از روز دوشنبه ۱ اردیبهشت در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی، عدم برخورداری از حق داشتن وکیل، عدم اجازه مطالعه پرونده و دخالت نهادهای امنیتی در روند رسیدگی به پرونده دست به اعتصاب غذا زد و در تاریخ ۲۲ اردیبهشت پس از وعده مساعد مسئولان و تعیین زمان جلسه رسیدگی به اتهامات خود به اعتصاب غذایش پایان داد.

مریم ابراهیم وند در شهریورماه ۱۳۹۵ توسط ماموران اطلاعات سپاه در محل کار خود در تهران به دلیل تهیه فیلم ” ۲۴ سپتامبر” بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. وی پس از ۳۵ روز بازداشت در سلول انفرادی و با پایان مراحل بازجویی، با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی (به صورت وجه نقد) از بازداشتگاه این نهاد امنیتی آزاد شد.

خانم ابراهیم وند نزدیک به دو سال بعد در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۷ با تماس تلفنی حاجی محمدی به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و مجددا بازداشت و به بند دو الف سپاه منتقل شد. او پس از یک ماه پس از پایان مراحل بازجویی با صدور قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او نهایتا در تاریخ ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۸ بدون اطلاع قبلی به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

مریم ابراهیم وند پیشتر با نوشتن نامه‌ای نسبت به شرایط خود و تداوم بلاتکلیفی در زندان اعتراض کرد. او در در بخشی از این نامه که توسط هرانا منتشر شده است، گفت: ” آنچه بیش از رسیدگی به بلاتکلیفی دو ساله و توقیف اموالم لازم به پیگیری است، این است که بدون ارائه ادله با پرونده سازی سپاه بازداشت و محبوس شده‌ام. پس از بازداشت، بعد از سی روز با صدور قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی به زندان قرچک ورامین تبعید شدم. بارها به رقم بالای وثیقه اعتراض کردم که آن نیز بی نتیجه بود. پس از یکسال پرونده دوم با شکایت اطلاعات سپاه از بابت اتهام نشر اکاذیب و شکایت سوم از طرف نهاد ریاست جمهوری به اتهام نشر اکاذیب و اعمال نفوذ برای من گشوده شد. شکایت این نهاد نیز به دلیل اعتراض من به شرایط هنرمندان و توقیف گسترده فیلم‌ها خطاب به حسن روحانی در جریان مراسم افطاری نهاد ریاست جمهوری در خردادماه ۹۷ صورت گرفته است. پس از این مراسم به دلیل شرکت من در مراسم افطاری و واکنشم به سخنرانی غیرمرتبط رئیس جمهور به مسائل هنرمندان علیرغم داشتن پرونده باز در سازمان اطلاعات سپاه، موجب خشم این دو نهاد از من شد. در متن شکایت نهاد ریاست جمهوری از من نیز آمده است، بر اساس اظهارات آقای حسن حسن پور، که خود یکی از متخلفین مالی است، به اتهام نشر اکاذیب و اعمال نفوذ از من شکایت کرده‌اند.”

مریم ابراهیم وند متولد ۱۳۷۰، نویسنده و کارگردان سینما و تهیه کننده فیلم‌های “طنز عشق”، ” ما همه تنهاییم” و “پانسیون دختران” است، از دلایل شهرت وی علاوه بر فعالیت های سینمایی و فرهنگی، نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بود که به عنوان یکی از زنان نامزد برای انتخابات ثبت نام کرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.