رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقاد دبیرکل سازمان ملل به طرح اسرائیل برای الحاق کرانه باختری | جهان | DW


دولت بنیامین نتانیاهو مصمم است، نخستین گام در طرح پیوستن کرانه‌ باختری رود اردن به اسرائیل را روز یکم ژوئیه (۱۱ تیر) به اجرا بگذارد.

در توافقی که ماه آوریل بین دو حزب دولت ائتلافی اسرائیل بسته شد، آمده است که روند الحاق بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی فلسطینی‌ها به خاک اسرائیل از تابستان سال جاری آغاز خواهد است.

به این ترتیب نتانیاهو به وعده انتخاباتی خود مبنی بر رسمیت‌دادن به اشغال بخشی از کرانه باختری عمل خواهد کرد.

روز چهارشنبه، چهارم تیر آنتونیو گوترش در نشست شورای امنیت سازمان ملل در  نیویورک اظهار داشت، چنین اقدامی نقض شدید حقوق بین‌الملل خواهد بود، چشم‌انداز ایجاد یک دولت مستقل فلسطینی  در کنار اسرائیل را تضعیف خواهد کرد و امکان برقراری مذاکرات جدید در این باره را از بین خواهد برد.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که اکنون جهان دراین زمینه به یک “نقطه عطف” رسیده است.

“معامله قرن”دونالد ترامپ

اقدام نتانیاهو برای پیوستن بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن به اسرائیل بر اساس طرح رئیس جمهور ایالات متحده “برای برقراری صلح” در خاورمیانه موسوم به “معامله قرن” صورت می‌گیرد.

دونالد ترامپ در ژانویه سال جاری طرح خود را در نشست خبری مشترکی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و بدون حضور نمایندگان فلسطینی‌ها معرفی کرد.

این طرح راهکار دو کشور مستقل را در نظر گرفته است اما اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل تعیین کرده و به ازای پیوستن شهرک‌های کرانه باختری و دره اردن به اسرائیل، با تشکیل کشور مستقل فلسطین در نیمه دیگر کرانه باختری، نوار غزه و چند محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت کرده است.

دره اردن در مرز میان اردن و اسرائیل

دره اردن در مرز میان اردن و اسرائیل

طرح هم‌چنین تاکید دارد که کشور آتی فلسطین نباید ارتش داشته باشد.

خواست فلسطینی‌ها تأسیس کشوری مستقل در سرزمین‌های اشغال‌شده توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷، یعنی در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه به همراه شرق بیت‌المقدس به عنوان پایتخت این کشور است.

هشدارهای همه‌جانبه

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هشدار داده است که هر گام اسرائیل برای الحاق بخشی از سرزمین‌های کرانه باختری پیامدهای جدی برای امنیت و ثبات منطقه به همراه خواهد داشت.

اتحادیه اروپا هم با طرح ترامپ مخالف است و آن را نقض حقوق بین‌الملل می‌داند.

بیش از یک هزار نماینده مجلس ۲۵ کشور اروپایی اقدام اسرائیل را “خطرناک” توصیف کرده‌اند.

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم هشدار داده است که اقدام اسرائیل با چالش‌همراه خواهد بود.

نیکلای ملادونف، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه گفته است که چنین اقدامی ۵۰ سال تلاش برای برقراری صلح در منطقه را بی‌ثمر خواهد کرد.

او گفت: «این امکان وجود دارد که در هفته‌های آینده تصمیماتی گرفته شود که به امنیت و ثبات اقتصادی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها خسارات جبران‌ناپذیری وارد خواهند کرد.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.