رسانه خبری پیامِ ایرانی

هر ساعت ۱۵ تا ۴۵ نفر در ایران به کرونا مبتلا می‌شوند


در ایران ساعتی یک تا دو نفر براثر ابتلا به کوید ۱۹ جان خود را از دست می‌دهد


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سایت تحلیلی خبری «عصر ایران» روز چهارشنبه ۱۱ مارس ۲۰۲۰ در گزارشی عنوان کرد که هر ساعت ۱۵ تا ۴۵ نفر در ایران به کرونا مبتلا می‌شوند و در هر ساعت نیز یک تا دو نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست می‌دهند.

منابع خبری ایران به نقل از وزارت بهداشت امروز چهار‌شنبه اعلام کردند ۳۵۴ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. تعداد جان‌باختگان طی یک روز گذشته ۶۳ نفر بوده است، این یعنی ساعتی حدود سه نفر جان خود را بر اثر این کوید ۱۹ از دست داده‌اند. به گفته سایت عصر ایران این بزرگترین مرگ‌و‌میر در ایران طی ۴۰ سال گذشته بوده‌است. وزارت بهداشت آمار مبتلایان شناسایی شده با احتساب ۹۵۸ مورد جدید را ۹ هزار نفر اعلام کرده است که از این تعداد ۲۹۵۹ نفر بهبود یافته‌اند.

به گزارش سایت عصر ایران «ساعتی ۴۵ نفر؛ یعنی حدودا هر ۲ دقیقه، یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود. این عدد بیانگر رشد سریع این ویروس در ایران بوده که در تاریخ ۱۷ اسفند به ثبت رسیده‌ و تعداد مبتلایان به ویروس را به بیش از ۱۰۰۰ نفر در یک روز رسانده است. عددی که نشان می‌دهد دولت نتوانسته به خوبی از عهده شیوع این بیماری برآید. این عدد البته مفهوم دیگری هم دارد. جامعه هنوز فراگیر شدن این ویروس را باور نکرده است.»

در ادامه این گزارش آمده است «البته اوج ابتلا به این بیماری تا لحظه نگارش این گزارش ساعتی ۴۵ نفر بوده‌است. مثلا تاریخ ۲۰ اسفند هر یک ساعت ۳۶ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. یعنی ۸۸۱ نفر در یک روز، آماری که تکان دهنده است.»

عصر ایران افزود «هنوز به درستی نمی‌دانیم چرا در ۳۰ بهمن، کانون شیوع این بیماری یعنی شهر قم قرنطینه نشد. دولت و مسئولان هم پاسخ روشنی به آن نمی‌دهند. اما دلیلش هرچه بود شدت ابتلا به کرونا در ایران را به ساعتی ۴۵ نفر هم رسانده‌است.»

به گفته این سایت تحلیلی خبری «طبق آمار رسمی تا پیش از ۱۸ اسفند، روزانه هر۱ تا ۱٫۵ ساعت، یک نفر بر اثر کرونا جان خود را در ایران از دست داده است. آمار از مرگ روزانه ۱۸ تا ۲۱ نفر خبر می‌دهد. این درحالی‌‌است که آمار روز ۱۸ اسفند از مرگ ۴۹ نفر در یک روز خبر داد. یعنی هر نیم ساعت یک مرگ بر اثر کرونا؛ ساعتی دونفر.»

این گزارش می افزاید «۲۰ اسفند این آمار تکان‌دهنده‌تر شد ۵۴ نفر در ۲۴ ساعت جان باختند؛ یعنی حدوداً ساعتی سه نفر جان خود را بر اثر ویروس کرونا از دست داده‌اند. این بزرگترین مرگ و میر در ایران طی ۴۰ سال گذشته بوده‌است.»

تا لحظه انتشار این گزارش، ابتلا به ویروس کرونا، از مرز ۹ هزار نفر عبور کرده‌است. از روز نخست اطلاع‌رسانی شیوع بیماری تاکنون به طور میانگین در ۲۱ روز، روزانه ۳۸۳ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. یعنی روزانه در هر یک ساعت ۱۵ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

از سوی دیگر، از ۳۰ بهمن تا کنون روزانه ۱۳ نفر یعنی تقریبا هر دو ساعت یک نفر جان خود را از دست داده‌است. اما در میان مبتلایان بهبودیافتگان هم هستند.

اگرچه روزانه ۳۸۳ نفر به کرونا مبتلا می‌شوند اما به طور میانگین در یک روز ۱۳۰ نفر هم بهبود یافته‌اند. یعنی هرچند به طور میانگین هر یک ساعت شاهد ابتلای ۱۵ نفر به کرونا هستیم اما در هر ساعت ۵ نفر بهبود می‌یابد.

در این گزارش تاکید شده «در روزهای نخست، تنها سه استان قم، تهران و گیلان با کرونا دست و پنجه نرم می‌کرد، اما حالا تمامی استان‌های ایران درگیر این ویروس شده‌اند. این هم نشانه دیگری از بی‌درایتی مسئولان است که نتوانستند ویروس را در یک یا چند استان حبس کنند.»

در حال حاضر وضعیت در استان تهران فراتر از حد بحران است؛ این استان تا انتشار این گزارش ۲۱۱۴ مبتلا به کرونا دارد. مازندران، قم، اصفهان، گیلان و مرکزی به ترتیب استان‌های بعدی بحران زده کرونا هستند.

ایران اکنون سومین کشوری است که بیشترین جان باختگان کرونا را دارد. شواهد نشان می‌دهد که هنوز بحران کرونا در ایران جدی گرفته نشده و علی‌رغم بسته شدن برخی جاده‌ها، به خصوص راه‌های منتهی به سه استان شمالی ایران، تردد در این جاده‌ها با اصرار برخی از مردم ادامه دارد.

در پایان سایت عصر ایران عنوان کرده است «نوشتن این گزارش بدون زمان محاسبات، کمی بیش از یک ساعت طول کشیده‌است. از زمانی که نوشتن این گزارش آغاز شده تا لحظه پایان، احتمالا بیش از ۳۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و دو نفر جان خود را از دست داده‌اند.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.