رسانه خبری پیامِ ایرانی

۳۱۰۸ ضربه شلاق، ۴۲ سال حبس و کار رایگان پاسخ معوقات کارگران آذرآب اراک۳ ساعت،۱۴ دقیقه

استان وایر- چهل و دو نفر از کارگران شرکت پیمانکاری آذرآب اراک توسط دادگاه کیفری اراک در مجموع به ۳۱۰۸ ضربه شلاق، ۴۲ سال حبس و کار رایگان در راه‌آهن اراک محکوم شدند.

برابر حکم صادره شعبه ۱۰۶ کیفری اراک، هر یک از این کارگران به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی سال گذشته کارگران این شرکت که در اعتراض به معوقات مزدی چندماهه و خصوصی سازی صورت گرفته بود، به ۱ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و یک ماه خدمت عمومی رایگان به مدت سه ساعت در راه‌آهن شهرستان اراک محکوم شده‌اند.

منابع کارگری در شهر اراک به ایلنا گفته‌اند شعبه ۱۰۶ کیفری اراک در تاریخ ۲۶ خرداد سال جاری برای ۴۲ نفر از کارگران شرکت پیمانکاری آذرآب که در راهپیمایی اعتراضی سال گذشته شرکت داشتند، حکم صادر کرده است.

کارگران آذرآب سال گذشته به خصوصی‌سازی شرکت و پرداخت نشدن چند ماه از دستمزدهای خود معترض بودند. از آنجا که این حکم بدوی است، امکان اعتراض به آن وجود دارد.

۲۱ نفر از کارگران این واحد صنعتی آذرآب در جریان تجمع اعتراضی روز ۲۸ مهرماه ۹۸ که با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد و ۲۱ نفر دیگر، پس از احضار در روزهای پس از تجمع بازداشت شده بودند. علی‌رغم اینکه در دوشنبه ۲۹ مهرماه ۹۸ «عباس قاسمی» دادستان اراک روز دوشنبه ۲۹ مهرماه ۱۳۹۸ تائید کرد: «۲۱ تن از کارگران کارخانه آذرآب دستگیر شده‌اند.» اعتصاب کارگران این شرکت ادامه یافت. دادستان اراک با تائید خبر بازداشت این افراد، حضور کارگران آذرآب اراک در تجمع را «اخلال در نظم عمومی» اعلام کرده بود.

کارگران که قصد داشتند از محوطه کارخانه خارج شوند با ممانعت نیروی انتظامی مواجه شدند. به دنبال این ممانعت کارگران در محوطه کارخانه تجمع کردند.  آنها با شعار «کارگر زندانی آزاد باید گردد»، خواستار آزادی همکاران خود شدند.

دستگیری کارگران در روز یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ رخ داد. زمانی که کارگران اعتصابی این کارخانه به دلیل بی‌اعتنایی مسئولان به خواسته‌های خود در مسیر راه آهن شمال-جنوب تجمع کردند. پلیس و نیروهای انتظامی در واکنش به این تجمع با گاز اشک‌آور و باتوم به تجمع کارگران حمله کرد و در جریان تعقیب کارگران به درون کارخانه یورش برد و شیشه‌های ساختمان ورودی، دوربین‌های مدار بسته و اتومبیل‌های پارک شده در پارکینگ را نیز تخریب کرد. کارگران مجروحی که برای مداوا به بیمارستان منتقل شده بودند نیز در بیمارستان هم از دست نیروهای پلیس در امان نماندند. پلیس برای بازداشت مجروحان و مصدومان تجمع به بیمارستان هم حمله کرد. براساس گزارش کاربران شبکه‌های اجتماعی تعدادی از کارگران بستری به ناگزیر بیمارستان را ترک کردند.

تعدادی از کارگران حاضر در این تجمع بر اثر ضربات باتوم و شلیک گاز اشک آور مضروب و تعدادی که دادستان اراک شمار آنها را ۲۱ نفر اعلام کرده، دستگیر شدند. دادستان اراک در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس به دفاع از حمله و دستگیری کارگران پرداخت و گفت: «کارگران آذرآب حق دارند. مطالبات آنان نیز مطالبات به حقی است، اما باید از مسیر قانونی خود پیگیری شود. بستن ریل و ایجاد وقفه در حرکت قطار کار ناشایستی است که متاسفانه کارگران روز گذشته اقدام به این کار کردند.»

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که همزمان با تائید دستگیری ۲۱ کارگر  روز دوشنبه ۲۹ مهرماه برای رسیدگی به وضعیت آذرآب به استان مرکزی سفر کرده بود، به کارگران وعده داد که «همه تصمیمات در استان در مورد آذرآب و هپکو باید به اجرا در بیاید و  وعده‌های انجام نشده عملی شود.» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی البته در سخنان خود تجمع کارگران در مسیر راه‌آهن شمال و جنوب را محکوم کرد.

شرکت صنایع آذرآب اراک از صنایع پیمانکاری عمده کشور است که در سال ۱۳۶۴ در اراک آغاز به کار کرد. این شرکت مادر تخصصی در حوزه طراحی، ساخت و نصب انواع بویلرهای نیروگاهی و صنعتی، مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی و تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، صنایع قند، شکر و سیمان فعالیت دارد. این شرکت در سال ۱۳۸۹ به بخش خصوصی واگذار شده و هم اکنون به ۱۶ هزار و ۴۰۰ سهم تقسیم شده است. کارگران این شرکت حدود  ۴۰۰ نفر هستند.

آنها خواستار حمایت مسئولان در پیگیری معوقات حقوق و مزایای شغلی خود و جدیت بیشتر در حل مشکلات صنفی‌شان هستند. تعیین تکلیف سهامداری، پرداخت معوقات حقوق و نداشتن قرارداد کاری؛ نبود منابع برای پرداخت پاداش و تسویه حساب بازنشستگان از جمله موضوعاتی است که کارگران خواستار رسیدگی مسئولان به آن‌ها هستند.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با مسئولین تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسؤلین در سراسر ایران مراجعه کنید:  www.ostanwire.comمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.