رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «نبش قبر» نکند


Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی در حاشیه جلسه هیأت دولت  اعلام کرد که «ایران همچنان آماده نظارت‌های قانونی آژانس و همکاری تنگاتنگ با آژانس است» اما «در چارچوب مقررات.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
Empty chairs are seen in front of the logo of the International Atomic Energy Agency (IAEA) prior to a meeting in Vienna on August 1, 2019. (Photo by HANS PUNZ / APA / AFP) / Austria OUT

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه ۴ تیر/ ۲۴ ژوئن در سخنانی در حاشیه جلسه هیأت دولت با هشدار به کشورهای اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:

«رفتار ما با آژانس دوستانه و قانونی بوده است. همیشه با آژانس همکاری کردیم و بازرسان آژانس همیشه حضور داشته و بازرسی کرده‌اند. در ۱۶ تا ۱۷ گزارش هم از همکاری کامل ایران سخن گفته‌اند. در این اواخر اسرائیل و آمریکا به آژانس فشار آوردند و می‌ترسم این شیادان آژانس را آلوده کنند و آژانسی که باید قضاوت دقیق و قانونی داشته باشد، مجبور به نبش قبر کنند.»

روحانی تعبیر «نبش قبر» را آگاهانه به کار گرفته است: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ۵ مهر ۱۳۹۷ / ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرده بود که ایران یک «انبار مخفی هسته‌ای» در کوچه ماهر در منطقه تورقوزآباد تهران در نزدیکی یک قالیشویی ساده‌ دارد. آژانس خواهان دسترسی به این مکان است. بازرسی از تأسیسات نطنز هم از موضوعاتی است که از اواسط اسفند ۹۸ تاکنون سبب اختلاف شده است.

روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیات دولت گفت:

«اسرائیل و آمریکا فشار می‌آورند آژانس فعالیت‌های ۱۷ تا ۱۸ سال قبل را بررسی کند. اینها می‌خواهند آژانس را منحرف کنند. مبنای ما همکاری با آژانس است ولی آژانس باید توجه کند که از مسیر قانونی خود منحرف نشود.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمعه ۳۰ خرداد / ۱۹ ژوئن در نشست خود قطعنامه پیشنهادی فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره برنامه هسته‌ای ایران را با ۲۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع تصویب کرد و از ایران خواست تا مانع از دسترسی آژانس به دو سایت هسته‌ای مشکوک خود نشود و با آژانس همکاری کامل بکند. این نخستین بار از سال ۲۰۱۲ به این طرف است که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران را توبیخ می‌کند.

رئیس جمهوری اسلامی سپس به دولت‌های اروپایی توصیه کرد بی‌جهت در این مناقشه ورود نکنند. روحانی گفت:

«روسیه و چین قاطعانه و قانونی عمل کرده‌اند. توصیه ما به اروپا این است که زیر بار فشار آمریکا نرفته و آژانس هم استقلال خود را حفظ کند.»

وال‌استریت ژورنال هفته گذشته گزارش داده بود که اروپا آماده مصالحه با آمریکا درباره برجام و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل است. طرح پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چهارشنبه در شورای امنیت به بحث گذاشته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.