رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | امضاکنندگان بیانیه موسوم به ۷۷ نفر؛ ابلاغ کیفرخواست در جلسه دادگاه


خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۴ تیرماه، کیفرخواست ۱۵ تن از فعالان سیاسی و مدنی که آبان‌ماه سال گذشته اقدام به امضای بیانیه موسوم به “بیانیه ۷۷ نفر” کرده بودند در جلسه دادگاه به آنان ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، آذر منصوری فعال سیاسی و یکی از امضای کنندگان بیانیه موسوم به “بیانیه ۷۷ نفر” درخصوص جلسه دادگاه امروز تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی، گفت: “این دادگاه در ادامه دادگاهی بود که در دادسرای رسانه با موضوع بیانیه ۷۷ نفر تشکیل شده بود و البته آقای شکوری‌راد به عنوان دبیرکل حزب اتحاد به دلیل بیانیه حزب به دادگاه فراخوانده شده بودند”.

وی ادامه داد: “از مجموع ۱۵ نفر احضار شده به این دادگاه، فکر می‌کنم تقریبا ۳ یا ۴ نفر از دوستان حاضر نبودند و به هر دلیل امکان شرکت برای آن‌ها فراهم نبود”.

منصوری در ادامه اظهار داشت: “در این جلسه کیفرخواست در خصوص احضارشدگان قرائت شد و با توجه به غیبت تعدادی از احضارشدگان، قاضی پیشنهاد تجدید وقت را در جلسه مطرح کرد تا در موعد دیگری با حضور همه افراد به این پرونده رسیدگی شود، در نتیجه در جلسه امروز تنها به قرائت کیفرخواست اکتفا شد و جلسه خاتمه پیدا کرد تا در موعد دیگری با حضور همه افراد احضار شده جلسه مجددا برگزار شود”.

وی افزود: “البته وکلای ما با توجه به ابلاغ قانون جرم سیاسی و تاکیدی که رییس قوه قضاییه روی این مساله داشتند، معتقد بودند که این پرونده و این اتهامات آن مصداق جرم سیاسی است و بر این اساس باید دادگاه بر مبنای آنچه که در قانون جرم سیاسی تعریف شده است، تشکیل شود”.

در پی شکایت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، زمان و شعبه برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات جمعی از فعالان سیاسی و مدنی روز ۴ تیرماه و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تعیین شده بود.

محسن آرمین، آذر منصوری، صدیقه وسمقی، ریحانه طباطبائی، عبدالله رمضان زاده، عیسی سحرخیز، قربان بهزادیان نژاد، محسن امین زاده، محمد حسین کروبی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی دریس پور، مهدی محمودیان و محمدصادق نوروزی برخی از متهمان این پرونده هستند.

این شهروندان در آبان‌ماه سال گذشته اقدام به امضای بیانیه موسوم به “بیانیه ۷۷ نفر” کرده بودند که در آن نسبت به اعمال خشونت علیه معترضان در اعتراضات سراسری آبان ۹۸، انتقاد شده بود.

گفتنی است روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ۹۸، روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده آیت الله خامنه ای منتشر می شود از احضار، بازجویی و بازداشت امضا کنندگان بیانیه موسوم به “بیانیه ۷۷ نفر” خبر داده و این افراد را «حامی اغتشاشگران» عنوان کرده است. این روزنامه در گزارش خود گفته است اکثر امضاکنندگان این بیانیه که در کشور هستند احضار، بازجویی و تعدادی نیز بازداشت شده اند.

لازم به ذکر است روز سه شنبه ۱۹ آذرماه ۹۸، مهدی محمودیان، روزنامه نگار و فعال سیاسی از امضا کنندگان این بیانیه بازداشت و روز دوشنبه ۹ دی ماه ۹۸ با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

این فعال سیاسی مجددا در روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه ۹۸، در منزل شخصی خود بازداشت شد و پس از تحمل ۱۲ روز بازداشت با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

محمد کیانوش‌ راد، یکی دیگر از امضا کنندگان این بیانیه، روز یکشنبه ۲۴ آذرماه ۹۸، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و یک ماه بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

روز یکشنبه ۱۱ اسفندماه ۹۸، جلسه بازپرسی این فعال سیاسی و عضو حزب اتحاد ملت جهت اخذ آخرین دفاعیات در شعبه یک بازپرسی دادسرای اوین برگزار شد. در این جلسه آقای کیانوش راد، علاوه بر اتهامی که در زمان بازداشت علیه وی مطرح شده بود از بابت دو عنوان اتهامی جدید از جمله «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» نیز مورد تفهیم قرار گرفته است. این فعال سیاسی، در پایان جلسه با تودیع قرار کفالت آزاد شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.