رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بحران کرونا؛ مرگ یک زندانی در زندان ارومیه در سایه عدم رسیدگی پزشکی


خبرگزاری هرانا – یک زندانی در زندان ارومیه سحرگاه امروز پنجشنبه ۵ تیر، با علائم مشکوک به ویروس کرونا و در پی سهل انگاری مسئولان زندان و تاخیر در اعزام به بهداری جان خود را از دست داد. روز گذشته نیز یک زندانی دیگر در این زندان با علائم کرونا به بیمارستان اعزام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۵ تیر ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان ارومیه با علائم مشکوک به ویروس کرونا به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و تاخیر در اعزام به بهداری  جان خود را از دست داد.

هویت این زندانی “سیف الدین بامرادی، ۶۵ ساله از بند سلامت ۲ زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از زندانیان محبوس در زندان ارومیه در این خصوص به هرانا گفت: “آقای بامرادی که از بیماری قلبی نیز رنج می‌برد، در فروردین امسال به مرخصی اعزام شد و چندی پیش به زندان برگردانده شد. او طی این مدت با علایم مشکوک به کرونا در زندان بسر می‌برد. شب چهارشنبه ۴ تیر، آقای بامرادی با حال عمومی نامساعد در بند به حال خود رها شده بود و به دلیل سهل انگاری افسر نگهبان وی با تاخیر به بهداری منتقل شد”.

این منبع مطلع با بیان اینکه پس از اطلاع و حضور مسئولان بهداری، مسئولان زندان نخست به اشتباه درب بند دیگری را باز کرده بودند، افزود: “این زندانی در نهایت ساعت ۴ صبح امروز در سایه عدم دریافت خدمات پزشکی جان خود را از دست داد و مسئولان بهداری گفته‌اند در صورتی به موقع به بهداری منتقل می‌شد زنده می‌ماند”.

آقای بامرادی، از سال ۹۶ از بابت اتهامات مالی در زندان ارومیه به سر می‌برد.

همچنین یک زندانی دیگر به نام یعقوب جعفرنیا، ۵۳ ساله، روز چهارشنبه ۴ تیرماه در پی وخامت حال عمومی و با علائم مشکوک به کرونا به بیمارستان خارج از زندان منتقل شد.

هرانا پیشتر در تاریخ ۳ تیرماه در گزارشی از ترک زندان مسئولان بهداری، با افزایش آمار بیماران خبر داد. در بخشی از این گزارش آمده بود که پزشکان، پرستاران و کارمندان بهداری زندان ارومیه به دلیل شیوع بیماری کرونا از روز شنبه ۳۱ خردادماه زندان را ترک کرده و به دلیل شیوع بیماری کرونا از آمدن سر کار خودداری کردند.

پیشتر نیز این افراد پس از مثبت اعلام شدن آزمایش کرونای سه تن از کارمندان زندان در اعتراض به نبود تدابیر پیشگیری از بیماری کرونا از حضور در زندان امتناع کرده و پس از ۵ روز بازگشتند.

هرانا قبلا در گزارشی از عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی پس از بازگشت زندانیان از مرخصی در زندان ارومیه خبر داده بود. در زندان ارومیه زندانیان پس از بازگشت از مرخصی بدون طی کردن دوره قرنطینه مستقیما به بند منتقل می‌شوند. هرانا پیشتر گزارش کرده بود که در بند سلامت ۲ این زندان دستکم ۲۰ تن از زندانیان با علائمی مشابه بیماری کرونا مواجه شده‌اند. در هفته اول خردادماه نیز تنها ۸ زندانی با علائمی همچون تب شدید (دمای بدن بالای ۴۱ درجه) و تشنج از زندان ارومیه به بیمارستان خارج از زندان منتقل شدند.

همچنین پیش از این گفته شده بود شمار زندانیان بیمار در این زندان که علائم ابتلا به کرونا دارند همچنان رو به افزایش است و تنها هفته اول خردادماه نزدیک به ۸۰۰ نفر به بهداری زندان ارومیه مراجعه کردند.

لازم به ذکر است که در زندان ارومیه حدود ۵ هزار زندانی در بندهای مختلف دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند. تراکم جمعیت بالا در بندهای سلامت ۱ و ۲ به حدی است که نیمی از زندانیان اصطلاحا کف خواب هستند. در این دو بعد نزدیک به هفتاد تخت قرار دارد اما تعداد زندانیان دو برابر این میزان است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.