رسانه خبری پیامِ ایرانی

آغاز رای‌گیری در مورد اصلاحات قانون اساسی روسیه


روسیهحق نشر عکس
AFP

Image caption

برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد این رای گیری به مدت یک هفته انجام خواهد شد

در روسیه رای‌گیری در مورد اصلاحات قانون اساسی شروع شده است. نتیجه این رای‌گیری می‌تواند به ماندن ولادیمیر پوتین در قدرت برای شانزده سال دیگر منجر شود.

برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد، این رای گیری به مدت یک هفته انجام خواهد شد. اگر این اصلاحات به تصویب برسد، به این معنی است که آقای پوتین می‌تواند دو دوره متوالی شش ساله دیگر پس از پایان دوره فعلی اش به عنوان رییس جمهوری روسیه باقی بماند.

بیشتر بخوانید:

دوره کنونی ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۲۴ به پایان می رسد. آقای پوتین نگفته که آیا دوباره کاندیدای ریاست جمهوری خواهد شد. او گفته که در مورد این موضوع فکر می‌کند.

منتقدان آقای پوتین او را به دست زدن به کودتای قانون اساسی متهم می کنند و می‌گویند که با توجه به شرایط موجود در سرکوب مخالفان سیاسی و رسانه ها، احتمالاً نتیجه این رای‌گیری به نفع او خواهد بود.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

سخنرانی پوتین در میدان سرخ

این رأی‌گیری در حالی انجام می‌شود که موارد ابتلای به کرونا در روسیه در حال افزایش است.

پیش از این در روز چهارشنبه، روسیه جشن بزرگ روز پیروزی را با رژه ارتش در مسکو برپا کرد.

رژه ارتش و نیروهای مسلح روسیه در کناره رژه ارتش دیگر کشورها از جمله هند، در هفتاد و پنجمین سالگرد شکست آلمان نازی در برابر ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق است. جنگ جهانی دوم بیش از ۲۰ میلیون کشته در اتحاد جماهیر شوروی برجا گذاشت.

این جشن قرار بود که در روز نهم ماه مه برگزار شود اما به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاده بود.

با این همه، در پی نزدیک شدن به انجام رای گیری بر سر تغییر و اصلاح قانون اساسی این کشور، برپایی این مراسم دوباره برنامه‌ریزی شد.

برای این جشن بزرگ، ولادیمیر پوتین می خواست که رهبران جهان در کنار او باشند تا در حالی که نیروهای نظامی با تجهیزاتشان در مقابل آنها رژه می رفتند او قدرت روسیه مدرن را به عنوان یک قدرت جهانی به رخ بکشد. اما شیوع کرونا این برنامه را به هم ریخت.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

کافه‌ها بازگشایی شدند

تعداد انگشت شماری از روسای دولت‌ها در این مراسم در مسکو شرکت کردند که بیشتر از جمهوری‌های شوروی سابق بودند.

سارا رینسفورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو می‌گوید با وجود شیوع ویروس کرونا عموم مردم دستورالعمل تماشای مراسم از خانه از طریق تلویزیون را نادیده گرفتند و بسیاری برای تماشای مراسم در مرکز شهر ، روی پل ها و پیاده‌روها ایستادند و برای گرفتن عکس به طور فشرده در پشت ماموران پلیس جمع شدند.

هیچ کس هم برای متفرق کردن جمعیت اقدام نکرد. این مراسم همیشه با انگیزه برانگیختن بیشتر حس وطن‌پرستی انجام می‌شده و مراسم دیروز هم که تعداد زیادی از مردم را به خیابان آورده بود یک روز احساس خوب برای مردم بعد از چند ماه سختی بود و در واقع یادآور آنچه ولادیمیر پوتین نمایندگی می کند.

ولادیمیر پوتین استدلال می‌کند که انجام اصلاحات قانون اساسی که به وی اجازه می دهد دوباره کاندیدای ریاست جمهوری شود در واقع رای دادن به ثبات است و گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه چه کسی جانشین او در سال ۲۰۲۴ خواهد شد را از بین می برد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.