رسانه خبری پیامِ ایرانی

رئیس جمهور کوزوو به ارتکاب جنایات جنگی متهم شد | جهان | DW


دادگاه ویژه رسیدگی به جنگ‌های جدایی‌طلبانه کوزوو (سال‌های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹) در لاهه روز چهارشنبه ۴ تیر (۲۴ ژوئن) علیه هاشم تاچی، رئیس جمهوری کوزوو اقامه دعوا کرد.

این دادگاه همچنین اعلام کرد، اتهام‌نامه‌‌ای که علیه رئیس جمهوری کوزوو ارائه شده، برآیند تحقیقاتی چندین ساله است و قاطعیت بازرسان را برای اثبات تمامی اتهامات علیه تاچی نشان می‌هد.

تاچی که در گذشته فرماندهی ارتش آزادی‌بخش کوزوو را بر عهده داشته، به ارتکاب جنایات جنگی در ده مورد از جمله “قتل، شکنجه و تعقیب مخالفان” متهم شده است.

طبق اعلام دادگاه لاهه تاچی و شماری دیگر از همراهانش در جنگ‌های جدایی‌طلبانه کووزو به ارتکاب حدود ۱۰۰ مورد قتل متهم هستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تصویری از شبه‌نظامیان ارتش آزادی‌بخش کوزوو در دهه ۹۰ میلادی

تصویری از شبه‌نظامیان ارتش آزادی‌بخش کوزوو در دهه ۹۰ میلادی

دادگاه ویژه‌ای که در سال ۲۰۱۵ میلادی در لاهه فعالیت خود را آغاز کرده، به طور مشخص به جنایاتی رسیدگی می‌کند که اعضای ارتش آزادی‌بخش کوزوو در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ مرتکب شده‌اند.

در جریان جنگ‌های جدایی‌طلبانه کوزوو بیش از ۱۳ هزار نفر کشته شدند. در سال ۲۰۰۸ میلادی کووزو استقلال خود از صربستان را اعلام کرد. دولت صربستان اما کوزوو را همچنان استانی از این کشور قلمداد می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین ایالات متحده آمریکا استقلال کوزوو را به رسمیت می‌شناسند.

چین و روسیه که از هم‌پیمانان صربستان محسوب‌ می‌شوند، با استفاده از حق وتو در شورای امنیت مانع از آن شده‌اند که کوزوو به عضویت سازمان ملل درآید.

در این میان مذاکرات صربستان و کوزوو که قرار بود با میانجیگری آمریکا انجام گیرد، به خاطر اتهامات مطرح‌شده علیه تاچی در آستانه شکست قرار گرفته است.

پس از آنکه تاچی انصراف خود از حضور در مذاکرات آتی در واشنگتن را اعلام کرد، عبدالله هوتی، نخست‌وزیر کوزوو نیز امروز پنجشنبه ۵ تیر ماه (۲۵ ژوئن) با انتشار پیامی در توییتر گفت که جهت حضور در مذاکرات به آمریکا سفر نخواهد کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.