رسانه خبری پیامِ ایرانی

خلیلزاد: آمریکا تلاش دارد میان غنی و عبدالله توافق بدست بیاید


خلیلزادحق نشر عکس
EPA

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید آمریکا همچنان مشغول جستجوی راه حل برای رفع اختلافات میان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین این کشور است که خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است.

آقای خلیلزاد در گفتگوی با شبکه خبری طلوع نیوز در کابل گفت او تلاش زیاد کرد تا پیش از مراسم تحلیف این دو رهبر راه حلی پیدا شود اما وقت زیاد نبود.

او هشدار داد که ادامه اختلافات اشرف غنی و عبدالله عبدالله ممکن است روی وضعیت امنیتی، نیروهای مسلح و مهمتر از همه روند صلح افغانستان که به گفته او یک شانس تاریخی است، تاثیرات منفی بگذارد.

دو روز پیش اشرف غنی و عبدالله عبدالله هر دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کردند و با آنکه کمیسیون انتخابات اشرف غنی را ۵ ماه بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیروز اعلام کرد، آقای عبدالله این نتیجه را تقلبی خواند و خودش اعلام پیروزی کرد و گفت “حکومت همه‌شمول” تشکیل می‌دهد.

زلمی خلیلزاد گفت آمریکا در جنجال‌های انتخاباتی افغانستان از هیچ طرفی حمایت نکرده ولی شرکت او و نمایندگان این کشور در مراسم تحلیف آقای غنی بر این اساس بود که آمریکا با ایجاد دولت موازی موافق نیست.

او گفت آمریکا نمی‌خواهد شاهد این وضعیت باشد که بخشی از افغانستان تحت کنترل طالبان، بخشی از آن تحت کنترل دولت به رهبری اشرف غنی و بخش دیگر آن تحت کنترل حامیان عبدالله عبدالله باشد.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله

نماینده آمریکا برای صلح افغانستان گفت که اشرف غنی در جریان مذاکرات ریاست شورای عالی صلح و حدود ۴۰ درصد اعضای کابینه را به عبدالله عبدالله و متحدانش پیشنهاد کرد که از سوی آقای عبدالله رد شد.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در مورد روند مذاکرات با گروه طالبان گفت که آمریکا امیدوار است پس از آغاز مذاکرات بین‌افغانی، طی صد روز این مذاکرات به نتیجه برسد که “قطعا شامل داد و گرفت‌های از تمامی جوانب” از جمله ایجاد یک دولت جدید خواهد بود.

او تاکید کرد که خروج نیروهای آمریکایی طی ۱۴ ماه از افغانستان “مشروط به تطبیق بند بند موافقتنامه امضا شده میان آمریکا و طالبان” است و اگر این موافقتنامه از سوی گروه طالبان نقض شود، نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج نخواهند شد.

آمریکا و گروه طالبان در ۲۹ فوریه امسال در دوحه پایتخت قطر توافقنامه تاریخی امضا کردند که بر مبنای آن نیروهای آمریکایی طی ۱۴ ماه آینده افغانستان را ترک خواهند و گروه طالبان روابط خود را با “گروه‌های تروریستی” شبیه القاعده قطع و در مذاکرات بین‌افغانی شرکت خواهد کرد.

زلمی خلیلزاد گفت برای اطمینان از تطبیق این توافقنامه، ضمایمی دیگر هم وجود دارد که شامل جزییات چگونگی فاصله گرفتن طالبان از گروه‌های شبیه القاعده می‌شود و این ضمایم را اشرف غنی و عبدالله عبدالله هم دیده و تایید کرده‌اند.

او گفت آمریکا در دوحه قطر کانال مشترکی با گروه طالبان ایجاد کرده و هر روز نظامیان آمریکایی با این گروه جلسه مشترک برگزار می‌کنند تا روند تطبیق توافقنامه را بررسی کنند.

آقای خلیلزاد گفت که کار روی فهرست مذاکره‌کنندگان طرف افغانستان جریان دارد و در این فهرست باید نماینده‌های تمام طرف‌ها شامل باشد.

که کنار نیامدن آقایان غنی و عبدالله برای افغانستان پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی دارد،منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.