رسانه خبری پیامِ ایرانی

حمله هوایی اسرائیل به مواضع شبه‌نظامیان ایرانی در سوریه؛ ده‌ها نفرکشته و مجروح شدند۴ ساعت،۷ دقیقه

اسرائیل سه‌شنبه شب (بیست و سوم خرداد ۱۳۹۹)، سه منطقه در سوریه را مورد حمله هوایی قرار داد. در این بمباران، مواضع شبه‌ نظامیان ایرانی و انبار مهمات آن‌ها نیز هدف قرار گرفتند.

به گزارش «عمر الأحمد»، خبرنگار «ایران‌وایر» در سوریه، چهار فروند جنگنده اسرائیلی منطقه «تل الصحن»، از توابع استان «السویداء» را بمباران کردند. ایران صبح روز سه‌شنبه با ارسال تسلیحات بیشتر، شبه‌نظامیان خود در این منطقه را تقویت کرده بود.
به گفته الأحمد، در این حملات تعدادی از شبه‌نظامیان ایران زخمی و انبار ویژه سلاح‌های آن‌ها منهدم شده است.

تاکنون برخی از این مصدومان که همگی از عناصر وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند، به نام‌های «هاد حسن الجرمقانی»، «مصطفى احمد علیوی»، «حسن مرعی احمد» و «هیثم جهاد جبلاوی» شناسایی شده‌اند.
به گزارش رسانه‌های رسمی سوریه، دو تن از این افراد کشته و چهار نفر دیگر زخمی شده‌اند. اما برخی منابع نزدیک به محل بمباران شده در گفت‌وگو با خبرنگار «ایران‌وایر» تاکید کرده‌اند که میزان تلفات و مجروحان ناشی از این حملات بیش از این تعداد بوده است و همگی آن‌ها به بیمارستان «الباسل» در منطقه «صلخد» انتقال یافته‌اند.

بنا بر اعلام تلویزیون رسمی سوریه، سامانه دفاع هوایی این کشور با حمله هوایی اسرائیل در نزدیکی شهر السویداء مقابله کرده است.
خبرنگار «ایران‌وایر» در سوریه توضیح داد که جنگنده‌های اسرائیل، شهر صلخد در شرق شهرک «الحریسه» استان السویداء را هدف قرار داده‌اند. این منطقه محل استقرار پدافند هوایی است و در سیطره سپاه پاسداران ایران قرار دارد.

نیروی هوایی اسرائیل چهارشنبه شب (چهارم تیر ۱۳۹۹) نیز مواضع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در منطقه «کباجب» در استان دیرالزور سوریه را هدف قرار دادند که بر اثر آن، ۱۰ تن از شبه‌نظامیان «لشکر زینبیون» کشته شده‌اند و مقر ویژه آن‌ها منهدم شده است.
عمر الأحمد، خبرنگار «ایران‌وایر» اضافه کرد: «بمباران دوم در منطقه کباجب، پدافند هوایی مستقر در مسیر تدمر-دیروالزور را هداف قرار داده است. شبه‌نظامیان زینبیون در آن جا مستقر هستند و انبار سلاح و مهمات و هم‌چنین سایت راداری آن‌ها نیز در این منطقه قرار دارد.»

او ادامه داد: «تنها چند ساعت بعد، جنگنده‌های اسرائیلی روانه استان حماه شده و منطقه السلمیه و دقیقا کارگاه بسته‌بندی پیاز که شبه‌نظامیان ایرانی از آن به‌عنوان انبار سلاح و مهمات مختلف خود استفاده می‌کنند را بمباران کرده‌اند. مرکز علوفه شهرک عقیربات در شمال شهرستان السلمیه  و مرکز فرهنگی شهرک الصبوره در استان حماه نیز هدف حمله اسرائیل قرار گرفته‌اند. این مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان ایرانی قرار دارند و آن‌ها در آن‌جا دارای تعداد زیادی انبار مهمات و مقرهای نظامی هستند. مقر هنگ ۴۴ در حومه غربی حماه نیز توسط اسرائیل بمباران و بر اثر آن حدود ۲۰ تن کشته و مجروح شده‌اند.»

ارتش رژیم سوریه نیز طی بیانیه‌ای، با اشاره به حمله هوایی شب سه‌شنبه اسرائیل به مواضعی در استان حماه اعلام کرده است: «سامانه دفاع هوایی ما به مقابله با اهداف دشمن در آسمان این شهر پرداخته است. دشمن متجاوزگر اسرائیلی بار دیگر چندین موضع در السلمیه و الصبوره، از توابع حماه را هداف قرار دادند اما پدافند هوایی ما به محض مشاهده موشک‌های مهاجمان، به دفاع برخاسته و چندین موشک از اصابت به هدف را خنثی کرده است. بنابراین، حملات اسرائیل تنها خسارت مادی در پی داشته است.»

این درحالی است که یک افسر بلندپایه که از ارتش رژیم سوریه جدا شده است و هم‌چنین یکی از مسوولان یک سیستم اطلاعاتی در منطقه به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند که انبار مهمات ایران در نزدیکی شهر السلمیه در پی بمباران، شعله‌ور شده و مرکز فرماندهی عناصر مسلح وابسته به ایران در شهرک الصبوره نیز خسارت زیادی دیده است.

گفتنی است اسرائیل تنها در چند ماه گذشته ده‌ها بار مواضع ایران در سراسر سوریه را هدف حمله هوایی قرار داده و مسوولیت بسیاری از این حملات را از ابتدای انقلاب این کشور در سال ۲۰۱۱ برعهده گرفته است.
«نفتالی بنت»، وزیر دفاع اسرائیل در این زمینه گفته است: «ایران در سوریه هیچ کاری ندارد…تا زمانی که آن‌ها سوریه را ترک نکنند، به حملات خود ادامه خواهیم داد.»

او هم‌چنین اضافه کرده است: «ایران از زمان آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ وارد این کشور شده است و می‌کوشد برای تهدید شهرهایی مانند تل‌آویو، قدس و حیفا موقعیت خود در مرزهای اسرائیل را مستحکم کند. ایرانی‌ها قبلا عامل تقویت سوری‌ها بوده و برای مقابله با داعش کمک کرده‌اند اما دیگر به حضور آن‌ها نیازی نیست.»

اسرائیل بارها تاکید کرده است که به مقابله با آن‌چه تلاش‌های ایران به‌منظور استحکام حضور نظامی خود در سوریه و ارسال سلاح‌های مدرن برای «حزب‌الله» می‌داند، ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط:

گسترش حضور شبه‌نظامیان وابسته به ایران در نزدیکی مرز سوریه و اسراییل

مصاحبه اختصاصی ایران‌وایر با قربانیان جنایت‌کار سوریه‌ای زندانی در آلمان

روایت کودک‌سربازان لشکر فاطمیون از جنگ در سوریه؛ شانس آوردیم نمردیم

اتحاد جهموری اسلامی و رژیم بشار اسد از دید یک سوریه‌ای

رابطه (بیش از حد) تنگاتنگ رژیم اسد و مردم سوریه

چرا بشار اسد محبوب فاشیست‌های امریکا و اروپا است؟

بشار اسد با داعش چه کرد؟منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.