رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایرانی‌های مخالف اعتراضات به مرگ جورج فلوید در فیسبوک چه می‌گویند؟


عکس اعتراضات به مرگ جورج فلویدحق نشر عکس
Reuters

Image caption

اعتراضات به مرگ جورج فلوید اکنون به طرز جدایی ناپذیری به انتخابات سوم نوامبر آمریکا و مخالفت یا حمایت از دونالد ترامپ گره خورده است

اعتراضات به کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاه‌پوستی که در جریان بازداشت زیر زانوی یک افسر سفیدپوست پلیس مینیاپولیس خفه شد و مرگ او جرقه تازه‌ای به اعتراضات جنبش “جان سیاهان مهم است” زد با گذشت یک ماه همچنان ادامه دارد.

این اعتراضات علاوه بر داخل آمریکا به سایر نقاط جهان هم گسترش یافته و در میان جوامع مختلف واکنش‌های متفاوتی به همراه داشته است. از جمله در میان ایرانیان داخل و خارج این کشور.

در حالی که طی یک ماه گذشته بسیاری از کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی با انتشار اخبار مربوط به این اعتراضات یا سیاه کردن عکس پروفایل خود به همراهی با معترضان پیوسته‌اند، کاربران دیگری در مخالفت با این اعتراضات “اصالت و حقانیت” آن را زیر سوال برده‌اند. این گروه هم اخبار مربوط به منتقدان و مخالفان این جنبش را در شبکه‌های اجتماعی، به ویژه فیسبوک، منتشر کرده‌اند.

کابری به نام فرهاد طباطبایی که در فیسبوک خود مقیم تورنتو کانادا معرفی شده در پستی در همین شبکه اجتماعی نوشته: “به نظرم اینجور کارها بیش از رساندن یک پیام اخلاقی و انسانی، یک جور مسخره بازی و خودنمایی -به قول برخی ایرونی‌های فرنگی‌پران: شوآف- بی‌مزه است و بس.”

این پست که با ۲۵۱ لایک یکی از محبوب‌ترین نوشته‌های آقای طباطبایی در ماه ژوئن بوده با ۵۶ اظهارنظر اکثرا موافق همراه بوده است. از جمله کاربری به نام ریحان که نوشته: “واقعا یه مسخره بازی هست. طرف اصلا نمیدونه داستان چی هست پروفایلش {را} سیاه کرده، دیگه زیادی لوث شده و به نظرم نتیجه معکوس میده.. البته که همه اینها فقط و فقط کار رسانه‌هاست که دموکرات‌ها تو انتخابات بعدی {آمریکا} رای بیارن که امیدوارم این نقشه عملی نشه!”.

مرتبط دانستن اعتراضات به مرگ جورج فلوید و انتخابات آتی آمریکا و رقابت پر تنش جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در میان دیگر مخالفان با این اعتراضات هم دیده می‌شود.

کاربری به نام هانی ایرانی در فیسبوک با انتشار یکی از تصاویر کلاژ شده‌ای که در میان مخالفان باراک اوباما و حامیان دونالد ترامپ دست به دست می‌شود، موضع خود را با حزب دموکرات آمریکا -که از سوی او حامی حکومت ایران خوانده شده- نشان داده است.

این کاربر همچنین ویدیویی که به نظر می‌رسد توسط دوربین روی داشبورد خودرو پلیس ضبط شده به اشتراک گذاشته و آن را “نمونه‌ای” از علت خشونت پلیس” خوانده است. ویدیویی که در آن جریان دستگیری یک راننده سیاه‌پوست دیده می‌شود. در این ویدیو مظنون آفریقایی‌تبار پس از درگیری فیزیکی و رها کردن خود از دست ماموران، از داخل خودرو اسلحه کمری بیرون می‌آورد و به سوی دو مامور پلیس تیراندازی می‌کند و پس از زخمی کردن آنها متواری می‌شود.

*هشدار؛ تصاویر ویدیویی که در پست فیسبوکی زیر مشاهده می‌کنید حاوی خشونت و ممکن است برای شما آزار دهنده باشد.

علی اشتری که خود را مقیم کانادا معرفی کرده در فیسبوک نوشته: “شخصا امیدوارم این آنارشیست‌ها نه فقط مرکز سیاتل بلکه تمام محله‌های شهر‌های بزرگ چپولی در غرب و شرق آمریکا رو تصرف کنند و ما هم با صرف پاپ کورن تماشا کنیم”.

اشاره آقای اشتری به تصرف محدوده‌ای به وسعت چند بلوک در یکی از بخش‌های اصلی شهر سیاتل ایالت واشنگتن در شمال غرب آمریکاست که اصطلاحا به چاپ (CHOP) معروف شده و از روز ۱۱ ژوئن توسط گروهی که این منطقه را “محدوده هماهنگ شده اعتراضات در کپیتال هیل” خوانده‌اند تصرف شده و طی دو هفته گذشته به علت خارج شدن کنترل آن از دست پلیس به “منقطه خودمختار” و “بدون پلیس” سیاتل هم شهرت یافته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با ابراز ناخشنودی از وضعیت پیش آمده در این منطقه معترضان در آن را به برخورد قهری تهدید کرده است.

روز چهارشنبه، ۲۴ ژوئن، و پس از این که تجمع در این محدوده پس از حدود ۱۰ روز آرام و مسالمت‌آمیز، طی هفته جاری شاهد یک تیراندازی مرگبار بود، شهردار سیاتل از عزم پلیس برای به دست گرفتن کنترل مجدد این منطقه خبر داد.

درباره تحولات این منطقه در شهر سیاتل بیشتر بخوانید؛

همزمان بازنشر اظهارنظرهای منتقدان غیرایرانی اعتراضات به مرگ جورج فلوید از سوی کاربران ایرانی طی چند هفته گذشته به عنوان یکی از راه‌های بیان عقیده و مخالفت با جنبش “جان سیاهان مهم است” شده است.

در یکی از ویدیوها که با زیرنویس فارسی در صفحه فیسبوکی گروهی به نام “آتئیست‌ها و آگنوستیک‌های ایران” منتشر شده، مردی که نامش مشخص نیست به زبان انگلیسی از بی‌تفاوتی جامعه جهانی به وقایعی چون “بازار برد‌ه‌فروشان در لیبی؛ اردوگاه‌های اجباری اویغورها در چین” و حتی “زندانی کردن زنان ایرانی به علت حجاب اجباری” اشاره می‌کند و سکوت جامعه جهانی در برابر این وقایع را به عنوان شاهدی بر “متظاهرانه” بودن اعتراضات کنونی ارزیابی می‌کند.

اظهارات ویدیویی و تصاویری که این روزها کندس اون، از سیاه‌پوستان سرشناس جمهوری‌خواه و حامی دونالد ترامپ در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده و صدها هزار کاربر آن را پسندیده یا درباره‌اش اظهارنظر کرده‌اند هم از نظر کاربران ایرانی این شبکه اجتماعی دور نمانده است.

کندس اون که یک جمهوری‌خواه با سابقه است و در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ ابتدا از آقای ترامپ حمایت نکرد و حتی منتقد سیاست‌های او بود، در چهار سال گذشته به یکی چهره‌های سرشناس آفریقایی‌تباران آمریکا بدل شده که در شبکه‌های اجتماعی طرفداران فراوانی دارد.

او در چند هفته گذشته بارها خود را به عنوان یک سیاه‌پوست مخالف جنبش جان سیاهان مهم است معرفی کرده و حتی عکسی جنجالی در میان یک گروه از افسران پلیس گرفته تا مخالفت خود با اعتراضات به خشونت پلیس را با حمایت از این نیرو نشان دهد.

ویدیوی دیگری که چند کاربر ایرانی منتقد اعتراضات به مرگ جورج فلوید از آن به عنوان شاهدی برای “نبود نژادپرستی” در میان نیروی پلیس آمریکا یاد می‌کنند مربوط به واقعه‌ای است که طی آن دو مامور پلیس ابتدا یک مرد سیاه‌پوست را که گمان می‌کنند مظنون مورد نظر آنهاست دست‌بند می‌زنند اما وقتی کارت شناسایی او را از جیبش بیرون می‌آورند متوجه اشتباه خود می‌شوند و او را رها می‌کنند.

بیشتر بخوانید

این ویدیو نمونه جالبی از اختلاف‌نظرها میان حامیان و منتقدان اعتراضات به مرگ جورج فلوید است چرا که علاوه بر منتقدان، از سوی حامیان جنبش اعتراضی “جان سیاهان مهم است” هم در چند هفته گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

بر خلاف کاربران محافظه‌کار که آزادی فوری مرد سیاه‌پوست و “مامور اف‌بی‌آی بودن” این مرد را شاهدی بر “نبود نژادپرستی در میان نیروی پلیس” دانسته‌اند، حامیان جنبش “جان سیاهان مهم است” معتقدند بازداشت این مرد اتفاقا تاییدی بر “پیش‌داوری نژادپرستانه” ماموران پلیس شهر روچستر آمریکاست چرا که با وجود اصرار مرد سیاه‌پوست مبنی بر این که او فرد مورد تعقیب پلیس نیست، دو افسر پلیس به او دست‌بند می‌زنند.

جالب توجه این که در حالی که مرد سیاه‌پوست در این ویدیو از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی “مامور مخفی اف‌بی‌آی” خوانده شده تحقیق تیم حقیقت‌یاب و بررسی “اخبار جعلی” بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که این ویدیو مربوط به یک سال پیش و قبل از کشته شدن جورج فلوید است و در بیانیه پلیس محل واقعه، به مامور اف‌بی‌آی بودن مرد سیاه‌پوست هم اشاره‌ای نشده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.