‘ایران قبول کرده جعبه‌‌های سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی را تحویل بدهد’

به اشتراک گذاشتن


دی ماه امسال یک هواپیمای مسافربری اوکراین با ۱۷۶ مسافر با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد

Image caption

تهران پیشتر اعلام کرده بود حاضر نیست جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی ساقط شده با موشک‌های سپاه را به کشورهای دیگر بفرستد

ایران به سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) خبر داده که حاضر است جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی را تحویل مقامات اوکراینی بدهد.

خبرگزاری رویترز، امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) با انتشار این خبر به نقل از دو منبع آگاه، نوشته مقام های ایرانی اعلام کرده اند تحویل جعبه های سیاه را حدودا تا دو هفته دیگر انجام خواهند داد.

رویترز به نقل از یکی از دو منبع گزارش کرده نماینده ایران در ایکائو، به این نهاد بین المللی گفته در صورتی که تحویل جعبه های سیاه به اوکراین داده نشوند، تهران آنها را به فرانسه خواهد فرستاد.

بیشتر بخوانید:

وادیم پریستایکف وزیر خارجه اوکراین، ۲۶ بهمن تاکید کرد که مقام های آن کشور، در حال مذاکره با ایران هستند تا مشخص شود چه کشوری باید اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شده این کشور را بررسی کند.

استخراج اطلاعات جعبه های سیاه، احتیاج به تجهیزات پیشرفته ای دارد که در اختیار ایران یا اوکراین قرار ندارند.

آقای پریستایکف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: “ما و ایران با هم در این مورد [تحویل جعبه های سیاه] و اینکه در کجا و با مشارکت چه کسانی باشد، تصمیم گیری می کنیم. یک پیشنهاد و احتمال در این مورد وجود دارد که این کار در فرانسه صورت گیرد.”

وی افزود دلیل مذاکره با ایران در مورد کشور دریافت کننده این است که بررسی جعبه های سیاه نیاز به “تجهیزاتی بسیار پیچیده” دارد که انتقال آنها از فرانسه به اوکراین دشوار است.

اظهارات وزیر امور خارجه اوکراین، یک روز پس از آن منتشر شد که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در مصاحبه ای با شبکه خبری ان بی سی گفته بود: “ایران قادر به استخراج اطلاعات جعبه های سیاه نیست”.

آقای ظریف در عین حال تاکید کرده بود که “این کشور قصد ندارد آن را به دولت های خارجی تحویل دهد.”

۱۸ دی ماه امسال یک هواپیمای مسافربری اوکراین با ۱۷۶ مسافر با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. تمامی مسافران و خدمه این هواپیما کشته شدند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *