رسانه خبری پیامِ ایرانی

موافقت دیوان عالی فرانسه با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا | ایران | DWخبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) گزارش داد با موافقت دیوان عالی فرانسه، جلال روح‌الله‌نژاد، یک مهندس ایرانی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا، باید تحویل مقامات این کشور شود.

روح‌الله‌نژاد متهم است با وجود تحریم‌های آمریکا تلاش کرده تا “تجهیزات صنعتی خاصی” را روانه ایران کند. او در فوریه سال ۲۰۱۹ پس از ورود به شهر نیس فرانسه در فرودگاه این شهر و به درخواست آمریکا بازداشت شد.

مقامات قضایی آمریکا این مهندس ۴۱ ساله را متهم می‌کنند تلاش کرده “سامانه‌های صنعتی ریزموج و سامانه‌های ضدپهپاد” را مخفیانه و در قالب بخشی از سفارش‌های داده شده از طریق امارات متحد عربی به ایران ارسال کند.

خبرگزاری فرانسه نوشت که مقامات آمریکایی مدعی‌اند این تجهیزات می‌تواند به آسانی به سلاح تبدیل شوند.

روح‌الله‌نژاد همچنین مظنون به همکاری با شرکت ایرانی “رایان روشن‌افشار” است که تصور می‌شود مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

به گزارش رسانه‌ها، این ایرانی که با روادید کار وارد خاک فرانسه شده بود و از یک سال قبل در این کشور زندانی است، کارشناس “فیبر نوری” است. او در جلسه دادگاهی که ٣٠ آوریل در شهر”اکس آن پرووانس” در جنوبِ فرانسه تشکیل شد، ادعا کرد که به مدت “۱۰ سال در سازمان فضایی ایران” مشغول پژوهش بوده است.

وکلای روح‌الله‌نژاد در این جلسه دادگاه اتهامات موکل خود را رد کرده و گفته بودند که اینها بخشی از کارزار واشنگتن برای فشار اقتصادی بیشتر بر ایران در قالب تحریم‌های آمریکاست.

ژان ایو لو بورگن، وکیل روح‌الله‌نژاد درباره تصمیم استرداد موکل خود به آمریکا، به خبرگزاری فرانسه گفته است که از تصمیم امروز دیوان عالی فرانسه “تعجب نمی‌کند” و منتظر یک “تصمیم سیاسی” در این مورد است.

استرداد نهایی این مهندس ایرانی به حکمی نیاز دارد که نخست‌وزیر فرانسه باید آن را امضا کند.

French court grants Iranian engineer’s extradition to US

 

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.