رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | معوقات مزدی کارگران کارخانه «قند و تصفیه شکر اهواز»


خبرگزاری هرانا – شانزده تن از کارگران کارخانه «قند و تصفیه شکر اهواز» از پرداخت نشدن معوقات مزدیشان طی ۴ ماه به همراه عیدی پایان سال خبر دادند. به گفته این کارگران، علاوه بر دستمزد، حق بیمه آنان نیز به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران کارخانه «قند و تصفیه شکر اهواز» از پرداخت نشدن معوقات مزدیشان خبر دادند.

از مجموع کارگران شاغل در کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز، بعد از اعلام تعطیلی این کارخانه در تیر ماه سال ۸۷، تنها ۱۶ نفر باقیمانده‌اند که به دنبال پرداخت سختی کار خود برای بازنشستگی هستند.

این کارگران که سوابق کار آنها بیش از ۲۰ سال است، اعلام کردند: “این واحد قبل از تعطیلی حدود ۴۰۰ کارگر رسمی و قراردادی شاغل داشت که حدود ۱۳۰ کارگر قراردادی همزمان با تعطیل کارخانه بیکار شده و مابقی که رسمی بودند طی چند سال گذشته بازنشسته و بازخرید شده‌اند”.

کارگران در ادامه گفتند: “مالکان اصلی که دو بانک ملی و ملت هستند، بیش از ۱۲ سال است کارخانه را‌‌ به همراه کارگرانش رها کرده و هم‌اکنون ۱۶ کارگر باقی‌مانده فقط حضور و غیاب می‌شوند”.

آنها با بیان اینکه مطالباتشان تنها محدود به وضعیت کارخانه و بلاتکلیفی شغلیشان نمی‌شود، افزودند: “کارگران این کارخانه ۴ ماه مزد معوقه، به همراه عیدی پایان سال طلبکارند. کل مطالبات کارگران کارخانه قند اهواز به همراه بازنشستگی حدود دو میلیارد تومان است که اگر پرداخت شود با دریافت همه معوقات مزدی و بیمه‌ای خود بازنشسته می‌شویم”.

طبق اظهارات کارگران شاغل در قند اهواز، علاوه بر دستمزد، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و دفترچه‌های درمانی آنان فاقد اعتبار است.

این کارگران با بیان اینکه مدیرعامل این کارخانه هرچند وقت یکبار با سفر به تهران پیگیر مطالبات کارگران و وضعیت کارخانه است، افزودند: “آخرین بار بهمن ماه سال جاری بود که مسئولان دو بانک، وعده پرداخت مطالبات ما را به مدیرعامل کارخانه داده بودند و از آن موقع  ما کارگران در انتظار دریافت مطالبات معوقه و دریافت احکام بازنشستگی خود هستیم. خواسته ما پرداخت مطالبات معوقه مزدی و مشخص شدن وضعیت کارخانه است”.

کارگران در پایان تاکید کردند که این واحد تولیدی امکان راه‌اندازی مجدد را دارد و در صورتی که با حمایت مسئولان شروع به کار کند، دستکم ۴۰۰ کارگر به‌صورت مستقیم در آن مشغول کار خواهند شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.