رسانه خبری پیامِ ایرانی

گزارش سالانه آمریکا از وضعیت حقوق بشر در ایران


حق نشر عکس
Getty Images

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش خود از وضعیت حقوق بشر جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی، جمهوری اسلامی ایران را به نقض گسترده حقوق بشر متهم کرده است.

مقام های آمریکایی با اشاره به اعتراضات آبان گذشته، تاکید کرده اند که بنا بر برخی گزارش ها، طی این اعتراضات۱۵۰۰ نفر کشته و ۸۶۰۰ نفر بازداشت شده اند.

عفو بین الملل در ۲۵ آذر، کشته شدن ۳۰۴ نفر از معترضان را تایید و در عین حال تاکید کرد که تعداد واقعی کشته‌شدگان احتمالا بیشتر است. خبرگزاری رویترز اما در دوم دی ماه، از کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر در جریان اعتراضات آبان ماه خبر داد. مقام های ایرانی این آمار را اغراق شده دانسته اند.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش اخیر خود به کنگره، به بخشی از گزارش خبرگزاری رویترز اشاره کرده که در آن به نقل از منابع دولتی آمده آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دستور داده بود که اعتراضات “به هر شکل ممکن” متوقف شود.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) در یک کنفرانس خبری در واشنگتن ماجرای کشته شدن پویا بختیاری در جریان اعتراضات در مهرشهر کرج را برای حاضران تعریف کرد و گفت: “امروز من می خواهیم ایرانیان بزرگی مانند بختیاری‌ها بدانند که آمریکا به یاد آنهایی است که جان باختند و از آزادی آنها حمایت می کند.”

بیشتر بخوانید:

اعدام با جرثقیل در ملأ عام، اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال، شکنجه در زندان، بازداشت های “خودسرانه”، ادامه حبس صدها زندانی سیاسی، محدودیت ها علیه سازمان های غیردولتی و اتحادیه های کارگری و خشونت علیه دگرباشان جنسی، از جمله موارد دیگری هستند که در گزارش وزارت خارجه آمریکا مورد اشاره قرار گرفته است.

مقام های آمریکایی با استناد به آمارهای سازمان های حقوق بشری تاکید کرده اند که طی سال میلادی گذشته، دست کم ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شده اند؛ هرچند آمار دولتی ۶۲ مورد اعدام بوده است.

گزارش در بخشی دیگر، به مساله حجاب اجباری زنان اشاره کرده و محکومیت حبس صبا کرد افشاری، فعال حقوق زنان را مثال زده که در دادگاه انقلاب “به ۲۴ سال حبس محکوم شده است”.

وزارت خارجه همچنین به ناپدید شدن یک شهروند بهایی اهل اصفهان به نام حامد رضوانی اشاره کرده که گفته می شود در دی ماه پس از خروج از منزلش دیگر دیده نشده است. نزدیکان او می گویند که این استاد موسیقی، طی ده سال اخیر بارها تحت فشارهای قضایی و امنیتی قرار گرفته و دستگیر شده بود.

ادامه حبس برخی شهروندان دو تابعیتی مانند سیامک نمازی و شماری از فعالان محیط زیستی همچون نیلوفر بیانی، محکومیت مسعود کاظمی سردبیر ماهنامه صدای پارسی به چهار سال و نیم زندان و قطع دست یک سارق در ساری هم به عنوان موارد نقض حقوق بشر یادآوری شده اند.

این گزارش می گوید که حداقل ۳۸ روزنامه نگار یا شهروند-روزنامه نگار در ایران زندانی هستند. گزارش، تعداد زندانی های عقیدتی را بر مبنای آمارهای سازمان غیردولتی اتحاد برای ایران ۶۱۰ نفر تخمین زده است.

وزارت خارجه ایالات متحده به علاوه به دستگیری و شکنجه اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران هفت‌تپه، اشاره می کند که پیشتر گفته بود در دوران بازداشتش آن‌قدر شکنجه شده که برای سه روز نمی‌توانسته حرکت کند.

گزارش وزارت امور خارجه، به مساله آزار و اذیت و دستگیری خانواده های تعدادی از کارکنان بخش فارسی بی بی سی و مسدود شدن اموال برخی از این روزنامه نگاران در داخل ایران نیز اشاره کرده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده که حکومت ایران در خارج از این کشور، با حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و حوثی های یمن، به نقض حقوق بشر در آن کشورها کمک کرده است.

مقام های ایرانی اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر در این کشور را بی اساس می دانند.

آنها در گذشته با رد گزارش های حقوق بشری دولت آمریکا، این گزارش ها را سیاسی و مغرضانه خوانده و گفته اند که مقامات آمریکایی تصویری تحریف‌شده و غیرواقعی را از شرایط ایران ارائه می‌ دهند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.