رسانه خبری پیامِ ایرانی

فشار برخانوادۀ قربانیان: ابعاد کامل سرکوب آبان ماه هنوز مشخص نیست


 

۲ دی ۱۳۹۸

 

یک ماه پس از سرکوب مرگبار تظاهرات آبان ماه  ۱۳۹۸ از سوی حکومت ایران که در پی سه برابر شدن قیمت بنزین آغاز شد، هنوز ابعاد این سرکوب مشخص نیست. بر اساس گزارش رویترز مقامات ایرانی به این خبرگزاری گفته‌اند که ۱۵۰۰ نفر در جریان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ کشته شده ‌اند. همچنین، منبعی که با مرکز اسناد حقوق بشر ایران صحبت کرد به نقل از منبعی در وزارت کشور گفت که حکومت ایران در ابتدا ۲۱ هزار نفر را بازداشت کرده بود، ولی ۱۳ هزار نفر پس از مدتی کوتاه آزاد شده اند. بنابراین ۸ هزار نفر پس از پایان نا آرامی ها در بازداشت بوده اند. از تعداد افرادی که هنوز در بازداشت هستند اطلاعی در دست نیست.

جمهوری اسلامی خانوادۀ قربانیان را تحت فشار بسیار زیادی قرار داده است تا از انتشار اخبار کشته شدن آنها پیشگیری کند. روایت کشته شدن یکی از این قربانیان، که مرکز اسناد حقوق بشر ایران به خاطر نگرانی از برخورد با خانودۀ وی تنها او را با نام اختصاری ع.ا. معرفی میکند، نشان دهندۀ دشواریهای برآورد میزان سرکوب حکومت ایران است. بر اساس گفتۀ منبعی که با مرکز اسناد حقوق بشر ایران صحبت کرده است، ع.ا. در ۲۷ آبان ۱۳۹۸ در جنوب تهران از ناحیۀ پیشانی مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته می‌شود. به گفتۀ افرادی که شاهد وقایع بوده اند، نیروهای حکومتی پیکر او را از روی زمین برداشته و در خودرویی که برای حمل اجساد استفاده می‌شده قرار می‌دهند. به گفتۀ این شاهدها حدودا ۱۵ تا ۲۰ جسد  در این خودرو بوده است. خانوادۀ ع.ا. از سوی حکومت تهدید شده‌ و در مورد کشته شدن ع.ا. به طور عمومی صحبت نکرده‌اند. منبع مرکز اسناد حقوق بشر ایران در مورد اینکه آیا خانوادۀ ع.ا. پیکر او را برای خاکسپاری دریافت کرده اند یا خیر اطلاعی نداشت.

فشار بر خانواده‌های قربانیان از سوی بسیاری رسانه ها گزارش شده است. در ۲ دی ۱۳۹۸ خبرگزاری مهر گزارش داد که اعضای خانوادۀ پویا بختیاری، یکی از جانباختگان تظاهرات آبان ماه، دستگیر شده اند. پدر و مادر پویا بختیاری با رسانه‌های فارسی زیان خارج از ایران مصاحبه کرده و همچنین از عموم مردم دعوت کرده بودند که در مراسم چهلم فرزندشان در ۵ دی ماه به آنها بپیوندند.

به علاوه، مرکز اسناد حقوق بشر ایران ازبازداشت خانواده‌های کشته شدگان تظاهرات آبان ماه در دو مورد جداگانه اطلاع یافته است. حکومت ایران این افراد را به علت اطلاع رسانی در مورد جانباختگان بازداشت کرده است.

 منبع خبری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.