رسانه خبری پیامِ ایرانی

رای کنگره به محدود کردن اختیارات ترامپ برای درگیری با ایران


کنگرهحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

قانون اساسی آمریکا اعلان جنگ علیه یک کشور متخاصم را بر عهده کنگره این کشور قرار داده است

کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرده است که اختیارات دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور برای دست زدن به عملیاتی نظامی علیه ایران را محدود می کند.

این طرح که مشابه آن پیشتر در مجلس سنا هم تصویب شده بود روز چهارشنبه با ۲۲۷ رای در مقابل ۱۸۶ رای در مجلس نمایندگان تصویب شد تا تسلیم رئیس جمهور شود.

با این حال آقای ترامپ گفته که قطعنامه اختیارات جنگ را وتو خواهد کرد.

این قطعنامه که اصلا از سوی سناتور دمکرات تیم کین از ویرجینیا تنظیم شده اعلام می کند که آقای ترامپ پیش از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران باید از کنگره مجوز بگیرد.

حامیان این طرح می گویند که هدف این قطعنامه نه بستن دست آقای ترامپ بلکه به کرسی نشاندن اختیارات کنگره در اعلان جنگ است.

به گزارش آسوشیتدپرس شش جمهوری خواه و یک نماینده مستقل برای تصویب این طرح به دمکرات ها پیوستند و در مقابل شش دمکرات و ۱۸۰ جمهوری خواه با آن مخالفت کردند.

دمکرات ها در سنا ماه پیش با حمایت هشت سناتور جمهوری خواه آن را تصویب کرده بودند.

الیوت انگل، نماینده دمکرات مجلس نمایندگان از نیویورک که رئیس کمیته روابط خارجی است، گفت که این قطعنامه “حامل این پیام روشن است که مردم آمریکا با ایران جنگ نمی خواهند و کنگره به جنگ با ایران مجوز نداده است.”

او پیش از رای گیری در صحن مجلس گفت: “کنگره مجبور نیست صبر کند تا رئیس جمهور دوباره تصمیم به استفاده از نیروی نظامی بگیرد. این وظیفه ماست که کاری کنیم، چون می دانیم که تنش ها می تواند دوباره و به طور ناگهانی شعله بکشد. برخلاف ادعاهای دولت، ایران منصرف نشده است.”

با این حال جمهوری خواهان این قطعنامه را “مایه تفرقه و غیرمسئولانه” خواندند.

مایکل مکال نماینده تگزاس و عضو ارشد جمهوری خواه کمیته روابط خارجی است گفت: “این به رئیس جمهور دستور می دهد خصومت علیه ایران را متوقف کند مشکل برای جناح مقابل این است که ما درگیر خصومتی با ایران نیستیم.”

این طرح درحالی تصویب می شود که آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که در حمله ای راکتی به پایگاهی در عراق سه پرسنل ائتلاف ضدداعش کشته شده اند. منابع آگاه آمریکایی پیشتر گفتند یک سرباز آمریکایی، یک پیمانکار آمریکایی و یک سرباز بریتانیایی کشته شده اند.

تنش میان دو کشور در یک سال اخیر بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، درحال اوج گیری بود که در جریان آن از جمله آمریکا در حمله ای در عراق قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه را کشت و ایران در واکنش یک پایگاه محل حضور نیروهای آمریکایی در عراق را موشک باران کرد.

مجلس نمایندگان در ماه ژانویه پیش از تصویب قطعنامه پیشنهادی سناتور کین درباره اختیارات جنگ، قطعنامه ای غیرالزام آور را درباره تصویب کرده بود. اما این طرح ها حد نصاب لازم برای دور زدن وتوی رئیس جمهور – یعنی دو سوم آرا – را ندارد.

اخبار مرتبطمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.