رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایتالیا تعطیل شد | رادیو زمانه


Share

قرنطینه برای جلوگیری از گسترش کروناویروس جدید در ایتالیا کافی نیست. همه مغازه‌ها به استثنای داروخانه‌ها و سیگارفروشی‌ها و دکه‌های مطبوعاتی و سوپرمارکت‌ها تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌شوند. کارخانه‌هایی که کالاهای ضروری تولید می‌کنند تحت تدابیر شدید بهداشتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. بانک‌ها و ادارات و پست نیز به خدمات خود به مردم ادامه می‌دهند.

در ایتالیا همه مغازه‌ها به استثنای داروخانه‌ها و سیگارفروشی‌ها و دکه‌های مطبوعاتی و سوپرمارکت‌ها تا اطلاع ثانوی تعطیل شدند.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا شامگاه ۱۱ مارس/ ۲۱ اسفند در سخنانی بی‌سابقه که به طور زنده از فیسبوک هم پخش می‌شد با اعلام این خبر گفت:

«ایتالیایی‌ها که آماده فداکاری‌اند. ما ملتی بزرگ هستیم. در اولویت اول هم سلامت شهروندان است. همه مغازه‌ها به جز مغازه‌هایی که مانند سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها نیازهای ضروری مردم را تأمین می‌کنند، بسته می‌شوند. حمل کالا به در منازل شهروندان همچنان مجاز است.»

کونته در ادامه سخنانش افزود:

«صنایع تحت تدابیر شدید بهداشتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اما کارخانه‌هایی که کالاهای غیر ضروری تولید می‌کنند تعطیل می‌شوند. ساعت شیفت کارکنان هم ممکن است به حسب نیاز تغییر کند. با این حال خدمات بانکی و پستی و بیمه همچنان برقرار می‌ماند.»

کونته گفت:

«به همت ایتالیایی‌ها ما برمی‌گردیم که همدیگر را روزی دوباره در آغوش بگیریم.»

در ایتالیا تاکنون ۸۲۷ نفر در اثر ابتلای قطعی به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. وزارت بهداشت ایتالیا تعداد مبتلایان را ۱۲ هزار نفر اعلام کرده است. این تعداد کسانی هستند که تظاهرات بالینی کووید ۱۹ را از خود بروز داده‌اند (سردرد، تب، سرفه و تنگی نفس) و در همان حال با انجام تست کرونا ابتلای آن‌ها ثابت شده است. ممکن است صدها نفر به این بیماری مبتلا باشند، اما تست کرونا روی آن‌ها انجام نشده باشد. در چین، کره جنوبی و در ایران هم این مشکل وجود دارد.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفند / ۱۱ مارس اعلام کرد که شیوع «کووید – ۱۹» به سطح «همه‌گیری جهانی» رسیده است.

تدروس آدانوم در مقر سازمان جهانی بهداشت در ژنو گفت:

«در دو هفته گذشته شمار مبتلایان به این ویروس در خارج از چین ۱۳ برابر و شمار کشورهای مبتلا به آن سه برابر شده‌اند.»

به‌گفته مدیرکل سازمان جهانی بهداشت انتظار می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹، مرگ‌‌ومیرها و تعداد کشورهای آلوده از این نیز بیشتر شود.

ویروس کرونا در حال حاضر بیش از ۱۲۱ هزار نفر را در آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکا آلوده کرده و جان ۴ هزار و ۳۸۲ نفر را گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت تاکنون این ویروس را در دسته «بیماری‌های همه‌گیر جهانی» قرار نداده بود. عبارت «همه‌گیر» (pandemic) در مورد یک بیماری‌‌ به معنای آن است که آن بیماری به کشورها و مناطق مختلفی در جهان گسترش پیدا کرده است و با «اپیدمی» (epidemic) که به افزایش ناگهانی شمار افراد مبتلا به یک بیماری گفته می‌شود فرق دارد.

 دولت ایتالیا سه‌شنبه ۱۰ مارس/ ۲۰ اسفند به دلیل گسترش شیوع کروناویروس، سراسر کشور را تحت قرنطینه قرار داد. کونته گفته بود: وقت تنگ است. عادت‌های ما باید تغییر کند.

این پیام یکسانی در سراسر جهان درگیر از جمله در ایران است: وقت تنگ است. عادت‌های ما باید تغییر کند.

بیشتر بخوانید:

کل ایتالیا قرنطینه شد

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.