رسانه خبری پیامِ ایرانی

دو زمین لرزه ۵.۷ ریشتری، ده‌ها پس‌لرزه و دوهزار خانوار بدون خانه در آذربایجان غربی


Share

با فاصله زمانی ده ساعت دو زمین لرزه ۵.۷ ریشتری در استان آذربایجان غربی و در نزدیکی‌های خوی به وقوع پیوست که موجب زخمی شدن دست کم ۷۵ نفر شد. برخی از مصدومان به بیمارستان‌های خوی منتقل شده‌اند. خانه‌های دوهزار خانواده در روستاهای اطراف خوی تخریب شده است. در فاصله این دو زلزله و پس از آن، ده‌ها پس‌لرزه در روز چهارم اسفند آذربایجان غربی را لرزاندند.

زلزله اول حوالی ساعت ۹:۲۲ صبح چهارم اسفند به وقت محلی و به بزرگی ۵.۷ ریشتر رخ داد. مرکز آن نزدیکتر به قطور در آذربایجان غربی بود (۱۷ کیلومتری قطور/ ۳۱ کیلومتری خوی). زلزله دوم به همان قدرت ۵.۷ ریشتر و در ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه شب این بار در نزدیکی زرآباد رخد داد (۲۱ کیلومتری زرآباد/ ۲۵ کیلومتری خوی). عمق زمین‌لرزه صبح در نزیکی قطور ۶ کیلومتر از سطح زمین و عمق زمین‌لرزه دوم در حوالی زوار ۲۸ کیلومتر از سطح زمین بوده است.

محمدفرید لطیفی – معاون آمادگی سازمان مدیریت بحران آذربایجان‌ غربی – به خبرنگار تسنیم در ارومیه گفته است که تنها در شهرستان خوی هزار واحد مسکونی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد خسارت دیده‌اند. او گفته است که شب پنج اسفند حدود ۲۰۰۰ خانوار اسکان موقت داده می‌شوند.

با توجه به سرمای هوا در مناطق زلزله ‌زده و اینکه بر زمین‌های بسیاری از این روستاها که در مناطق کوهستانی هستند برف نشسته است، سعید رهبرسوره مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان‌ غربی اولویت امدادرسانی را توزیع اقلامی مانند چادر، پتو و وسایل گرمایشی اعلام کرده است.

فارس نوشته است که تا پایان روز چهارم اسفند، ۸۷۵ دستگاه چادر و بیش از ۴ هزار تخته پتو بین زلزله‌زدگان توزیع شده است. حداقل ۲۰۰۰ چادر باید برای خانواده هایی که خانه‌هایشان را از دست داده‌اند در این مناطق پخش شود.

سازمان مدیریت بحران آذربایجان‌ غربی همچنین آخرین رقم مصدومان را ۷۵ نفر اعلام کرده است. مشخص نیست که آیا این شامل مصدومان زلزله دوم هم می‌شود یا نه. او گفته است که برخی از این مصدومان را به بیمارستان‌های خوی فرستاده‌اند و مابقی در مراکز درمانی محلی به صورت سرپایی درمان شده و مرخص شده‌اند.

در نتیجه زلزله اول برق روستاهای اطراف خوی و سلماس به مدت ده ساعت قطع بود. شبکه تلفن همراه و اینترنت همچنان در برخی مناطق زلزله زده قطع است. پس لرزه‌ها در این مناطق همچنان ادامه دارد و فارس نوشته است که حداقل پنجاه پس لرزه در این مناطق حس شده است.

فارس همچنین نوشته است که تعدادی از امدادگران در روستای گوش گالان سلماس زیرآوار مانده‌اند و عملیات امدادرسانی با مشکل مواجه شده است. در برخی از مناطق هم بر سر چادر درگیری ایجاد شده است.

اطلاعاتی که رسانه‌ها و نهاد‌های امدادرسانی در مورد زلزله دوم و خسارات احتمالی آن منتشر کرده‌اند محدود است و انتظار می‌رود که روز پنجم اسفند ماه ابعداد خسارت‌های احتمالی زلزله دوم بیشتر مشخص شود.

در همین زمینه:

زلزله آذربایجان غربی: ۷۵ مصدوم در ایران، ۹ کشته در ترکیه

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.