کرونا و فوتبال: کیفیت لیگ برتر فوتبال انگیس افت کرده است؟

به اشتراک گذاشتن


لیگ برتر فوتبال انگیسحق نشر عکس
Getty Images

هیجان کم‌تر، موقعیت گلزنی کم‌تر و توپ‌هایی که کم‌تر از خط دروازه‌ها عبور می‌کنند.

مسابقات لیگ برتر فوتبال انگلیس، پس از وقفه‌ای که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا دچارش شده بود، از سر گرفته شد. لیورپول جامی را که در آستانه تصاحبش بود، پس از ۳۰ سال به خانه برد، اما بقیه بازی‌ها چه حال و هوایی دارند؟

آیا می‌توان گفت که فوتبال لیگ برتر پس از دوران قرنطینه افت کرده است؟ بخش ورزشی بی‌بی‌سی نگاهی انداخته به آمار و ارقام لیگ برتر قبل و بعد از تعلیق رقابت‌های این فصل. تمامی این اعداد تا قبل از بازی دوشنبه بین کریستال پالاس و برنلی محاسبه شده‌اند؟

آن همه گل کجا رفت؟

حق نشر عکس
Getty Images

پیروزی خرد کننده ۰-۵ منچستر سیتی مقابل برنلی و برد ۰-۴ لیورپول برابر کریستال پالاس، دو نمونه برجسته پس از شروع مجدد بازی‌ها بوده‌اند، ولی ماجرای سایر بازی‌ها چندان هیجان‌انگیز نیست.

در ۲۸۸ مسابقه‌ای که بین شروع فصل در ماه اوت و توقف مسابقات در نهم مارس انجام شد، متوسط گل در هر بازی ۲/۷ بود. این عدد در ۲۴ مسابقه پس از شروع مجدد به ۲/۲ کاهش یافت. سایر آمارهای مرتبط با گلزنی نیز افت کرده‌اند، از جمله تعداد شوت در هر بازی که از ۲۵/۲ به ۲۱/۵ کاهش پیدا کرده.

خب آیا می‌توان این را نشانه‌ای دانست از این که تیم‌ها در شروع مجدد مسابقات نتوانسته‌اند خودشان را پیدا کنند؟

پنج تیم پایین جدول که برای فرار از سقوط می‌جنگند، پس از شروع مجدد مسابقات نتوانسته‌اند پیروز شوند و در بالای جدول نیز، لستر (تیم سوم جدول) هنوز نتوانسته مسابقه‌ای را ببرد.

شفیلد یونایتد دیگر تیمی بود که وقفه کرونا برایش گران تمام شد. در حالی که عملکرد قبل از تعلیق مسابقات این تیم را جزو بخت‌های کسب سهمیه اروپایی قرار داده بود، ولی پس از شروع مجدد یک تساوی و دو باخت موجب سقوط شفیلد به رتبه نهم جدول شده است.

کریس وایلدر، سرمربی شفیلد پس از باخت سه بر صفر مقابل منچستر یونایتد گفت: “اگر من هم یک بازیکن بودم، اصلا دوست نداشتم که پایانی ضعیف در فصل داشته باشم، اما اوضاع حالا به همین سختی است که به نظر می‌رسد.”

شروع ضعیف و کمبود خلاقیت

اریک دایر، بازیکن تاتنهام پس از پیروزی دو بر صفر مقابل وستهم، خیلی خوب کل وضعیت لیگ را در یک جمله خلاصه کرد: “ما ضعیف شروع کردیم ولی در طول بازی پیشرفت کردیم و نیمه دوم به مراتب بهتر بودیم.”

از ۲۴ مسابقه‌ای که پس از شروع مجدد لیگ برگزار شده است، ۱۴ بازی در پایان نیمه اول بدون گل بوده است اما فقط سه بازی صفر-صفر تمام شده است. در واقع ۷۱ درصد از ۵۲ گلی که زده شده، در نیمه دوم به ثمر رسیده است.

بیشترین آماری که پس از شروع مجدد مسابقات افت کرده، خلق موقعیت‌های مسلم گلزنی است که از ۴/۱ ار هر بازی به ۲/۷ رسیده است و در نتیجه آن تعداد متوسط گل‌های هر مسابقه هم از ۲/۷ به ۲/۲ رسید.

جرمین جناس، هافبک پیشین تاتنهام گفت: “نیمه اول بیشتر مسابقات بسیار ضعیف بود و این را می‌توان تم غالب بازی‌ها پس از قرنطینه دانست.”

“می‌دانید وقتی که به دقیقه هشتاد یا حدود آن می‌رسیم و بازیکنان پیش‌فصل کامل نداشته‌اند، ذهن خیلی درست کار نمی‌کند و برای همین هم شاهد گل‌های دیرهنگام زیادی هستیم و البته احتمال مصدومیت هم بالا می‌رود.”

نونو اسپریتو سانتو، سرمربی وولوز هم پس از پیروزی یک بر صفر تیمش مقابل بورنموث گفت: “نیمه اول برای هر دو تیم سخت بود و هر دو طرف نمی‌توانستند بازی کنند.”

مسابقه‌ای تقسیم شده به چهار ربع

حق نشر عکس
Getty Images

ضرب‌المثلی قدیمی است که می‌گوید فوتبال یک بازی است با دو نیمه همراه با یک وقت لب تر کردن در پایان هر نیمه آن. حالا به نظر می‌رسد که این بازی را باید به چهار ربع تقسیم کرد.

گرچه تیم‌ها در هر نیمه بازی یک دقیقه وقت استراحت برای نوشیدن آب دارند، اما این زمان در عمل همواره بیشتر از یک دقیقه طول می‌کشد و زمان هر نیمه به طور متوسط ۵۴ دقیقه و ۴۲ ثانیه شده است.

تاثیر توقف و شروع دوباره بازی، شاید توضیحی برای کمتر دویدن بازیکنان باشد: متوسط دوندگی تیم‌ها از ۱۰۸/۵ کیلومتر به ۱۰۷/۸ کیلومتر کاهش یافته است. در حالی که تعداد استارت‌های انفجاری بازیکنان هم از ۸۸ به ۸۴ رسیده است.

دلیل دیگر این قضیه هم شاید افزایش تعداد تعویض‌ها از سه به پنج باشد که موجب می‌شود بازی‌ها بیشتر از قبل متوقف شوند.

دین اسمیت، سرمربی استون ویلا (تیم نوزدهم جدول)، که تیمش تنها تیمی است که مجبور شده چهار بار در یازده روز بازی کند، پس از باخت یک بر صفر مقابل وولوز سه بار نظرش را در مورد این مسئله بیان کرد: “بابت این خیلی متشکرم.”منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *