روح‌الله زم در پرونده‌ای پرابهام به اعدام محکوم شد

به اشتراک گذاشتن۰ minutes

«روح‌الله زم»، بنیان‌گذار سایت و کانال تلگرامی «آمدنیوز» پس از شش جلسه دادگاه با ۱۳ مورد اتهامی به اعدام محکوم شد. 

«غلامحسین اسماعیلی»، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز ۱۰ تیر در نشست مطبوعاتی خود از حکم اعدام روح الله زم خبر داد و گفت: «برای روح‌الله زم به لحاظ موارد اتهامی متعدد نهایتا به مصداق افساد فی الارض حکم اعدام صادر شده است.» اسماعیلی گفت این حکم غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است. 

در حالی حکم اعدام روح‌الله زم صادر شده که او در تمام جلسات دادگاه خود بسیاری از ۱۳ مورد اتهامی خود را مانند توهین به مقدسات، جاسوسی، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی را رد کرد و گفت آن‌ها را قبول ندارد. 

از سوی دیگر در جلسات دادگاه او، نام روزنامه‌نگاران دیگری مانند «هنگامه شهیدی» به‌عنوان شریک اتهامات او به میان آمد که تکلیف آن‌ها نیز در این پرونده مشخص نشده است. 

علاوه بر فساد فی الارض از دیگر اتهامات او، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسراییل، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب، توهین به مقدسات، توهین به مقامات و ماموران در حال انجام‌وظیفه، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، تحصیل مال از طریق نامشروع، همچنین تشکیل و اداره کانال معاند «آمدنیوز» و «صدای مردم» به‌قصد برهم زدن امنیت کشور، عضویت و مدیریت پایگاه خبری معاند «سحام نیوز» با هدف برهم زدن امنیت کشور، تحریک موثر نیروهای رزمنده به عصیان، فرار و تسلیم اعلام شد.

روح‌الله زم در چهارمین جلسه دادگاهش با رد اتهامات خود گفت: «من یک خبرنگار بودم و کار خبری می‌کردم.» او اتهامات جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی را قبول نکرد و گفت: «خیر قبول ندارم، کار مطبوعاتی می‌کردم.» 

او همچنین در جلسه پنجم دادگاهش نیز با اظهار اینکه «قطعا اشتباهاتی شده و نمی‌خواهم بگویم که اشتباهاتی نشده است» گفت: «من جرمی مرتکب نشده‌ام.» 

سازمان گزارشگران بدون مرز پس از اولین جلسه دادگاه او و رسانه‌ای شدن عناوین اتهامی‌اش، با ناعادلانه خواندن روند دادگاه، نسبت به خطر حکم اعدام او هشدار داده بود. 

در جلسات دادگاه او نام خبرنگارانی مانند «سام سرابی» و هنگامه شهیدی نیز عنوان شد. قاضی «ابوالقاسم صلواتی» در پنجمین جلسه دادگاه مدعی شد خانم شهیدی اتهام خود را در ارتباط با پرونده زم پذیرفته و حکمش نیز قطعی است. بااین‌حال، تاکنون هیچ توضیح دیگری پس از دادگاه درباره جریان اتهام و حکم جدید خانم شهیدی داده نشد. 

روح‌الله زم، فرزند «محمدعلی زم»، رییس پیشین حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و از روحانیون شناخته شده است. آقای زم در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به‌عنوان منتقد «محمود احمدی‌نژاد» از سوی وزارت اطلاعات دستگیر و پس از مدتی آزاد و از کشور خارج شد. در ابتدا برای مدتی به مالزی رفت و پس‌ازآن به فرانسه مهاجرت کرد و در آنجا سایت و کانال تلگرامی آمدنیوز را راه‌اندازی کرد. 

روح‌الله زم در بهمن ۱۳۹۰ با انتشار نامه‌ای خطاب به «علی خامنه‌ای» رهبر ایران گفت در دوران بازداشتش در سال ۱۳۸۸ در زندان اوین تحت شکنجه‌های مختلف قرار گرفته است. 

در سال ۱۳۹۶، برادر، دو خواهر و همسر یکی از خواهران روح‌الله زم برای مدت‌زمان‌های متفاوت بازداشت شدند. او در آن دوره مدعی شده بود که این دستگیری‌ها برای تحت‌فشار قرار دادن آمدنیوز و سکوت خبری اوست. 

روح‌الله زم در مهر ۱۳۹۸ در بغداد توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به ایران برگردانده شد. در تاریخ ۲۲مهر۱۳۹۸ سپاه با انتشار بیانیه‌ای خبر بازداشت او را رسانه‌ای کرد. چند ساعت بعد نیز روح‌الله زم در مقابل دوربین تلویزیون نشان داده شد که در یک اعتراف اجباری تلویزیونی گفت از کارهایش پشیمان است. 

از محل نگهداری و وضعیت او هیچ خبری منتشر نشد تا اینکه اولین جلسه دادگاهش در تاریخ ۲۱بهمن‌۱۳۹۸ برگزار شد. دادگاه‌های بعدی او در تاریخ ۲۷ بهمن، پنجم اسفند و ۱۵ اردیبهشت، ۱۳ و ۲۰ خرداد ۱۳۹۹  در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. 

ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از سال ۱۳۸۸ تاکنون یعنی طی بیش از یک دهه، قاضی بسیاری از روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی و فعالان شبکه‌های اجتماعی بازداشت شده بود و با حکم او بسیاری از آن‌ها محکوم به حبس‌های طولانی‌مدت و شلاق شده‌اند. 

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

روح‌الله زم در اخرین جلسه دادگاهش اتهامات خود را رد کرد

متهم شدن هنگامه شهیدی در پنجمین جلسه دادگاه روح‌الله زم توسط قاضی صلواتی

روح‌الله زم با رد اتهامات خود در دادگاهش: من خبرنگارم، کار خبری می‌کردم

مطرح شدن نام روزنامه‌نگار دیگری در سومین جلسه دادگاه روح‌الله زم

گزارشگران بدون مرز؛ روح‌الله زم با خطر اعدام مواجه است

موسس آمدنیوز در دومین دادگاهش اتهامات جاسوسی و فساد فی‌الارض را رد کرد​

پرونده‌سازی صداوسیما علیه علی غزالی با پخش اعترافات روح‌الله زم

بررسی ۵۹ ثانیه از دادگاه روح‌الله زم؛ عدم تسلط قاضی به قوانین و ناآگاهی متهممنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *