رسانه خبری پیامِ ایرانی

اتحادیه اروپا ۲,۳ میلیارد یورو به آوارگان سوریه کمک می‌کند


Share

در کنفرانس اهداکنندگان کمک به سوریه اتحادیه اروپا وعده کمک ۲,۳ میلیارد یورویی به آوارگان این کشور در کشورهای همسایه داد. یک میلیارد یوروی آن برای سال جاری میلادی در نظر گرفته شده است.

آوارگان کرد سوری در ترکیه ـ عکس از شاتر استاک

کنفرانس اهداکنندگان کمک به سوریه سه‌شنبه ۱۰ تیر / ۳۰ ژوئن با حضور ۶۰ کشور و سازمان بین‌المللی به میزبانی اتحادیه اروپا و سازمان ملل به‌شکل مجازی برگزار شد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آغاز این کنفرانس اعلام کرد که این اتحادیه ۲,۳ میلیارد یورو به مردم نیازمند و آوارگان سوری کمک می‌کند و بیش از یک میلیارد یوروی آن برای سال جاری میلادی در نظر گرفته شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن درخواست از دیگر شرکت‌کنندگان این کنفرانس برای کمک‌ به مردم سوریه گفت: «باید راه حل سیاسی پایدار و جامع برای بحران سوریه یافت.»

کنفرانس روز سه‌شنبه، چهارمین کنفرانس از این نوع است که با هدف جمع‌آوری کمک به آوارگان سوری در کشورهای همسایه مانند لبنان، اردن و ترکیه برگزار می‌شود. در کنفرانس سال گذشته میلادی کمک ۸,۶ میلیارد یورویی وعده داده شده بود.

سازمان ملل و کشورهای همسایه‌ سوریه خواهان کمک ۱۰ میلیارد دلاری شده‌اند. سازمان ملل گفته است که برای کمک به آوارگان داخل سوریه به ۳,۸ میلیارد دلار و برای آوارگان سوری در خارج از این کشور به ۶,۰۴ میلیارد دلار نیاز است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در چهارمین کنفرانس اهداکنندگان کمک به سوریه خواستار یافتن راه حل سیاسی برای جنگ سوریه شد و آن را تنها راه پایان دادن به مصیبت‌های مردم سوریه دانست.

گوترش در همین حال روند صلح تحت نظارت سازمان ملل را بسیار کُند توصیف کرد.

به‌گفته فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر شیوع ویروس کرونا چالش‌های تازه‌ای در سوریه ایجاد کرده است، از جمله آزادی رفت‌وآمد و انتقال اموال با محدودیت روبه‌رو شده، مرزها مسدود شده و برخی فعالیت‌ها با تأخیر انجام می‌شوند و از سوی دیگر کادر بهداشتی به تجهیزات کافی محافظتی دسترسی ندارند.

براساس برآوردهای سازمان ملل در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون نفر در سوریه نیازمند کمک هستند و ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم این کشور به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

در اثر جنگ در سوریه حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز در داخل این کشور آواره شده‌اند.

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل گفته است که به‌دلیل عقب‌ماندگی‌های اقتصادی سوریه و اجرای محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کووید ۱۹ نرخ مواد غذایی در این کشور در کمتر از یک سال به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

آمریکا از دو هفته پیش تاکنون سوریه را بر اساس قانون سزار تحت تحریم‌های اقتصادی قرار داده است. بر اساس این قانون افراد، نهادها، شرکت‌ها یا کشورهایی که با حکومت اسد مبادلات تجاری داشته باشند یا به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در بخش‌های سوخت و انرژی، تأمین قطعات هواپیما و هلی‌کوپتر، ساخت‌وساز و تأسیسات با این حکومت وارد معامله شوند، شامل تحریم‌ها خواهند شد.

در پی تصویب قانون سزار در کنگره آمریکا، ارزش لیره سوریه به‌میزان ۴۴ درصد سقوط کرد و کشور با مشکلات بیشتر اقتصادی و اجتماعی روبه‌رو شد. در حال حاضر بیش از ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سوریه از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند.

جنگ سوریه که ۹ سال به درازا کشیده تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر کشته بر جای گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.