رسانه خبری پیامِ ایرانی

شانس ابتلا به ویروس کرونا در ایران چقدر است؟ فاصله کم قم با رکورد ووهان۰ minutes

در گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها تا کنون بر تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا تاکید شده است.  اما وضعیت شیوع کرونا به نسبت جمعیت کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در این گزارش بر اساس آمار رسمی منتشر شده به بررسی شیوع کرونا نسبت به جمعیت استان‌ها  پرداخته‌ایم.  نتایج به دست آمده احتمالا شگفت‌زده‌تان می‌کند.

***

 

بر اساس آمار رسمی، تا ساعت ۲ بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸، آمار کسانی که ابتلای آنها به ویروس کرونای جدید در ایران از طریق آزمایش قطعی شده، به ۹ هزار نفر رسیده است.

اگر این عدد را با جمعیت ۸۳ میلیونی ایران در حال حاضر مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که از هر ۹۲۰۰ ایرانی، تا دیروز یک نفر به طور قطع به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده است. به عبارتی شانس ابتلا به کرونا در ایران یک به ۹۲۰۰ بوده است.

اگر این عدد را با نرخ ابتلا با کل دنیا و کشورهایی که به طور جدی با این ویروس روبه‌رو شده‌اند مقایسه کنیم، تصویری از وضعیت ایران به دست می‌آوریم.

طبق اطلاعاتی که نقشه آنلاین دانشگاه جان‌هاپکینز، تا ساعت ۶ و نیم صبح (به وقت تهران) روز پنج‌شنبه ۲۲ اسفند، ابتلای بیش از ۱۲۶ هزار نفر به این ویروس در سراسر جهان تایید و ثبت شده است. اگر آن را با جمعیت ۷.۷ میلیاردی دنیا مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که تا الان از هر ۶۱ هزار انسان روی کره زمین یک نفر به طور قطعی مبتلا به ویروس کرونا مبتلا شده است.

اوضاع در چین به نسبت آرام‌تر شده است، تعداد کل افراد مبتلا (تایید شده) در این کشور نزدیک به ۸۱ هزار نفر بوده است. یعنی از هر ۱۷هزار چینی یکی به ویروس کرونا آلوده شده است. البته میزان ابتلا در مناطق مختلف چین یکسان نبوده است. در استان هوبئی که کانون اصلی ویروس کرونا بوده از مجموع ۵۶ میلیون جمعیت تا الان حدود ۶۸ هزار نفر به طور قطعی به کرونا مبتلا شده‌اند. در واقع نرخ ابتلا یک به ۸۲۰ نفر بوده است.

به همین نسبت شانس ابتلا به ویروس کرونا تا اینجای کار در ایتالیای ۶۰ میلیونی با بیش از ۱۲ هزار مبتلا یک به ۴۸۰۰ است. این نسبت در کره جنوبی ۵۲ میلیونی با نزدیک ۸ هزار مبتلا، یک در هر ۶۵۰۰ نفر است.

البته باید تأکید کرد این آمار چه در ایران و چه در بقیه کشورها، آمارهای رسمی از تعداد کسانی است که ابتلای آنها به ویروس کرونا رسما تایید شده است. قاعدتا با اضافه شدن آمار افراد مشکوک یا با شناسایی بیشتر موارد مبتلا این آمار تغییر خواهند کرد، اما تا اینجای کار این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که وضعیت در کشورهای مختلف چگونه است.

یعنی اگرچه اوضاع ایران -طبق آمار رسمی- به نسبت بهتر از ایتالیا و کره جنوبی است، اما نرخ ابتلا به کرونا در ایران از چین بیشتر شده است.

 

اما وضعیت در استان‌های مختلف چگونه است؟

بر اساس آمار دیروز استان‌های تهران، مازندران، قم، اصفهان و گیلان بیشترین آمار ابتلا را در میان ۳۱ استان ایران داشته‌اند. آمار ابتلای قطعی در تهران ۲۳۷۰، در مازندران ۹۱۸، در قم، ۸۰۴، در اصفهان ۷۸۸ و در گیلان ۵۲۹ مورد اعلام شده است.

 

عمده این استان‌ها، مراکز پرجمعیت کشور به حساب می‌آیند که به نسبت بالا بودن آمار ابتلا در آنها با توجه به جمعیت چندان غیرطبیعی نیست.

اما باید دید وضعیت استان‌ها با توجه به جمعیت‌شان چگونه است و نرخ ابتلا در کدام یک از استان‌های ایران از بقیه بالاتر است.

جدول زیر محاسبه نرخ ابتلا به ویروس کرونا را در ۳۱ استان تهران نشان می‌دهد. جدول بر اساس نرخ ابتلا از زیاد به کم مرتب شده است. ردیف‌های بالا استان‌هایی هستند که شانس ابتلا به کرونا، طبق آمار رسمی تا روز ۲۱ اسفند در آنها بیشتر بوده و ردیف‌های انتهایی استان‌هایی‌اند که به نسبت وضعیت بهتری دارند.

چنانکه از جدول پیدا است اوضاع در استان‌های قم، سمنان، مرکزی، مازندران و قزوین وخیم‌تر از بقیه استان‌ها است و این پنج استان بیشترین نرخ ابتلا به کرونا را در سراسر ایران دارند، این در حالی است که در گزارش‌های رسانه‌ای کمتر نام استان‌های سمنان، مرکزی، قزوین و مازندران به عنوان کانون‌های بحران شنیده می‌شود.

بر اساس محاسبات شانس ابتلای قطعی به کرونا تا الان در قم یک نفر به ۱۷۰۰ نفر بوده است، در سمنان یک نفر  در هر ۲۶۰۰ نفر، در مرکزی یک به ۳۳۰۰ نفر، در مازندران یک به ۳۷۰۰ و در قزوین یک به ۴۷۰۰ نفر است.

در استان تهران که بیشترین آمار ابتلا را در کل کشور دارد، تا اینجای کار نرخ ابتلا به کرونا یک به ۵۸۰۰ نفر است.

در پایین جدول هم تا الان استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان و خوزستان به نسبت وضعیت بهتری داشته‌اند. نرخ ابتلا به کرونا در ۳ استان انتهای جدول پایین‌تر از میانگین جهانی است.

اما در بالای جدول شرایط به طور نگران‌کننده‌ای بحرانی است. قم برای شکستن رکورد استان هوبئی در چین فقط ۸۰۰ مبتلای جدید کم دارد. بر اساس محاسبات شانس ابتلا به کرونا در استان قم با ۸۰۴ مورد شناسایی شده تا روز چهارشنبه یک به ۱۷۰۰ است. یعنی از هر ۱۷۰۰ شهروند قمی یکی به طور رسمی به کرونا مبتلا شده است. این نرخ  ۱۰ برابر نرخ میانگین چین است. کافی است به آمار رسمی  قم ۸۰۰ مورد دیگر اضافه شود شود، آنگاه (در صورت ثابت ماندن وضعیت در چین) شانس ابتلا به کرونا در قم با ووهان چین برابر خواهد شد.

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.