بحران شیوع کرونا در ایران؛ بیشتر بیماران بدحال در تهران ‘جوانان زیر ۳۰ سال هستند’

به اشتراک گذاشتن


مقام های بهداشتی و بیمارستانی افزایش موارد ابتلا در میان کادر درمانی را نگران کننده خوانده اندحق نشر عکس
Iran

Image caption

مقام های بهداشتی و بیمارستانی افزایش موارد ابتلا در میان کادر درمانی را نگران کننده خوانده اند

مقام های بهداشتی ایران درباره بحرانی شدن شیوع ویروس کرونا در این کشور هشدار می دهند و همزمان روسای سه بیمارستان در تهران گفته اند که تعداد بیماران بدحال که نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه و استفاده از دستگاه تنفسی هستند، بیشتر شده و از این وضعیت ابراز نگرانی کرده‌اند.

همزمان و در همین خصوص دکتر خسرو صادق نیت، رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی، گفته “تعداد قابل توجهی از بیماران بستری در آی‌سی‌یو (مراقبت های ویژه) جوان زیر ۳۰ سال هستند که این موضوع نگرانی ما را بیشتر کرده است”.

دکتر مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی تهران هم گفته “کادر درمان دارند با بیماری درگیر می‌شوند. شرایط را خطرناک می‌دانم و به عنوان سربازی که در خط مقدم در حال مبارزه است، از مردم می‌خواهم که وضعیت را جدی بگیرند”.

دکتر طالب پور رئیس بیمارستان سینا هم گفته “اینکه اکنون چه اتفاقی افتاد، نمی‌دانم. این اتفاق باعث شد که موج زیادی از بیماران در سنین پایین‌تر و در شرایط نامناسب‌تر به بیمارستان مراجعه کرده‌اند”. وی گفته است “داریم مرگ عزیزان‌مان را می‌بینیم که می‌تواند تراژدی دردناکی باشد. اگر همین مسیر را طی کنیم، تمام بیمارستان‌ها پر می‌شوند”.

معاون وزارت بهداشت ایران: زنگ خطر در تهران به صدا درآمده

به غیر از روسای بیمارستان های پایتخت ایران، مقام های بهداشتی دولتی هم درباره وضعیت جاری ابراز نگرانی کرده اند.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران، گفته در تهران موارد بستری ناشی از کرونا نسبت به موارد ترخیص شده بیشتر است: “اکنون ما فرصت نمی‌کنیم بستری‌های قبلی را مرخص کنیم تا بستری‌های جدید را پذیرش کنیم.”

آقای حریرچی که خود قبلا به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده بوده گفته است که در ۶ استان به علاوه تهران “بازگشت محدودیت‌ها اجتناب ناپذیر است”.

“معاون وزارت بهداشت ایران گفته ” کرونا شوخی بردار نیست و جدی جدی آدم می‌کشد. اخیرا موارد بستری مبتلایان بدحال و جوان افزایش یافته است و همه اینها یک زنگ خطر و هشداری است و مردم نباید این معضل را شوخی بدانند.”

او از شهروندان ایرانی خواسته که از ماسک استفاده کنند و جز برای “کارهای اقتصادی” از خانه خارج نشوند.

فرشاد علامه، معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، هم گفته است گفته ۴۸۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های دانشگاهی تابعه علوم پزشکی تهران بستری هستند که از این تعداد، ۱۷۷ بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه قرار دارند. آقای علامه هشدار داده “اگر همین روند ادامه یابد، ممکن است نتوانیم جوابگوی بیماران بستری باشیم”.

ویروس کرونا چه وقت در ایران شایع شد؟

زمان دقیق ورود ویروس کرونا به ایران از سوی مقام های دولتی اعلام نشده اما روز اول اسفند ۱۳۹۸ ساعاتی پیش از آغاز رای گیری انتخابات مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت ایران رسما از شیوع ویروس در ایران و از مبدا شهر قم خبر داد. دولت ایران یک نهاد اضطراری به نام “ستاد ملی مقابله با کرونا” تشکیل داد که به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در آن عضویت دارد.

این ستاد تصمیم به برقراری محدودیت هایی از جمله توقف برخی از فعالیت های اقتصادی و تعطیلی مراکز مذهبی را اعمال کرد اما این محدودیت ها در هفته های اخیر یکی پس از دیگری پایان گرفته و شرایط نسبتا عادی در ایران برقرار شده بود.

چه محدودیتهای اصلی در ایران باقی مانده است؟

از محدودیت های اصلی که این ستاد اعمال کرده تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و تعلیق برگزاری نماز جمعه در برخی از شهرهایی است که ویروس در آن همچنان شایع است. به جز این، جلسات مجلس خبرگان رهبری هم به تعویق افتاده و برنامه دیدارهای عمومی آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران متوقف شده و او صرفا از طریق ویدئویی سخنرانی می کند.

Image caption

آیت الله خامنه ای گفته در مواردی که با کسی از نزدیک دیدار دارد از ماسک استفاده می کند

آیت الله خامنه ای به تازگی از مقام های حکومتی که در برنامه های تلویزیون ظاهر می شوند و از ماسک استفاده نمی کنند انتقاد کرده و گفته این کار باعث می شود شهروندان هم استفاده از ماسک را جدی نگیرند. او گفته که خودش در مواردی کسی در نزدیکی قرار دارد، از ماسک استفاده می کند.

از زمان شیوع ویروس کرونا چه تعداد ایرانی فوت کرده اند؟

از اول اسفند ۱۳۹۸ که دولت ایران رسما از شیوع ویروس کرونا خبر داده تا روز دهم اسفند ۹۹ مجموعا و براساس آمار دولتی ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ ایرانی به این ویروس و بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند و ۱۰ هزار ۸۱۷ نفر هم جان باخته اند.

تعداد روزانه افراد فوت شده در ایران پس از برقراری محدودیت هایی که ستاد ملی کرونا اعمال کرده بود از سه رقم به دو رقم کاهش یافت و حتی چند روز به تعداد کمتر از ۵۰ نفر هم رسید اما مدتی پس از بازگشایی ها، نرخ روزانه مرگ و میر ناشی از کرونا مجددا سه رسمی شده و رکورد شکسته است.

البته بسیاری این ارقام را دقیق نمی دانند و می‌گویند که تعداد واقعی فوت شدگان و مبتلایان بسیار بیشتر هستند.

در همین خصوص نتیجه تحقیقات بی‌بی‌سی از آمار رسمی کل مرگ و میر در ایران در سال‌های قبل و مقایسه آن با آمار زمستان ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که تعداد درگذشتگان کرونا در زمستان گذشته می‌تواند تا پنج برابر عدد اعلام شده باشد.

در زمستان ۱۳۹۸ و همزمان با شیوع ویروس جدید کرونا، ۶۴۰۰ مرگ‌ اضافی نسبت به سال‌های قبل ثبت شده که با توجه به توزیع جغرافیایی‌اش می‌تواند عمدتا به کووید ۱۹ مربوط باشد. وزارت بهداشت ایران تعداد کل درگذشتگان بر اثر کرونا را ۱۲۸۴ نفر اعلام کرده است.

پیشتر یک گزارش‌ مرکز پژوهش‌های مجلس ایران شمار درگذشتگان واقعی کرونا تا هفته اول فروردین را نزدیک دو برابر آمار رسمی تخمین زده بود. مبنای این برآورد، حساسیت تست مورد استفاده برای تشخیص بود.

مطالعات اپیدمیولوژیک برآورد می‌کنند که در مقطع پایان زمستان ۹۸ شمار واقعی مبتلایان می‌تواند تا بیش از ۱۰ برابر آمار رسمی بوده باشد. در نبود داده‌های به روز نمی‌توان به سنجش قابل‌قبولی از اختلاف آمار اعلام‌شده با واقعیت در بهار ۱۳۹۹ رسید.

بیشتر بخوانید:

وضعیت چه استان هایی نامناسب است؟

مقام های وزارت بهداشت ایران می گویند استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز بوده و بالاترین میزان ابتلا، بستری و فوتی را دارند و استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار هستند.

مقام های دولتی پیشتر وعده داده بودند که در صورت افزایش موارد ابتلا و فوتی، مجددا محدودیت هایی را در سطح استان ها اعمال خواهند کرد اما با توجه به هشدار مقام های بیمارستانی و بهداشتی در تهران، هنوز تصمیمی به جز اجباری کردن استفاده از ماسک در اماکن عمومی سرپوشیده گرفته نشده است.

دولت ایران می گوید منابع مالی مورد نیاز برای تامین پیامدهای تعطیلی بخش های اقتصادی را ندارد و چاره ای مبارزه با شیوع ویروس اعمال مقررات بهداشتی نظیر استفاده از ماسک است.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *