موارد روزانه ابتلا به کرونا در آمریکا می‌تواند ‘به ۱۰۰ هزار برسد’

به اشتراک گذاشتن


دکتر فاچیحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

دکتر فاچی هشدار داد که مبتلا شدن روزانه صد هزار نفر برای او عجیب نخواهد بود

دکتر آنتونی فاچی مشاور ارشد دولت آمریکا در زمینه بیماری های مسری گفته است که “متعجب نخواهد شد” اگر موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور به روزانه ۱۰۰ هزار مورد برسد.

او در کمیته بهداشت سنا شهادت داد “معلوم است که اوضاع را تحت کنترل نداریم” و هشدار داد که مردم به اندازه کافی ماسک نمی زنند و فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنند.

او در جریان این جلسه همچنین گفت که نیمی از موارد تازه ابتلا به چهار ایالت بزرگ در جنوب و غرب یعنی فلوریدا، آریزونا، تگزاس و کالیفرنیا مربوط می شود.

روز سه شنبه آمار روزانه ابتلا برای چهارمین بار در پنج روز گذشته بیش از ۴۰ هزار مورد افزایش پیدا کرد.

به گزارش شبکه خبری “سی ان ان” این جهش حداقل ۱۶ ایالت را وادار به متوقف کردن یا معکوس کردن برنامه های بازگشایی کرده است. برخی از این ایالات حدود یک ماه پیش شروع به بازگشایی اقتصاد خود کردند.

پیشتر فرماندار نیویورک گفته بود که تقریبا نیمی از آمریکایی هایی که به این ایالت سفر می کنند باید خود را قرنطینه کنند. اندرو کومو اکنون ساکنان ۱۶ ایالت را در فهرست قرنطینه قرار داده است که در صورت سفر به نیویورک باید اجرا شود.

کالیفرنیا، جورجیا، آیووا، آیداهو، لوئیزیانا، میسیسیپی، نوادا و تنسی ایالاتی هستند که نام آنها تازه به فهرست اضافه شده است. قبلا آلاباما، آرکانزا، آریزونا، فلوریدا، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، تگزاس و یوتا در این فهرست قرار داشتند.

براساس تحلیل روزنامه “یو اس ای تودی” این دستور در مجموع شامل ۴۸ درصد جمعیت آمریکا می شود.

دکتر فاچی چه گفت؟

مدیر موسسه آلرژی و بیماری های واگیردار آمریکا در جلسه کمیته بهداشت، کار و بازنشستگی سنا در مورد تلاش ها برای بازگشایی مدارس و کسب و کارها صحبت می کرد. او از ایالات برای “نادیده گرفتن” معیارهای لازم برای بازگشایی انتقاد کرد و گفت که گسترش شیوع نتیجه همین رفتار است.

او به سناتور الیزابت وارن که دمکرات است گفت: “من نمی توانم دقیق پیش بینی کنم، اما وضع خیلی نگران دهنده ای خواهد بود، می توانم در این مورد اطمینان دهم.”

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

بسیاری از ایالات برنامه های بازگشایی را معلق کرده اند

“چون وقتی شیوعی در یک بخش از کشور دارید، سایر بخش ها حتی اگر وضع خوبی داشته باشند، آسیب پذیر هستند. نمی توانیم فقط روی مناطقی تمرکز کنیم که شاهد جهش هستند. این کل کشور را به خطر می اندازد.”

دکتر فاچی همچنین از دولت آمریکا خواست ماسک صورت تولید کند تا رایگان میان مردم توزیع شود و رفتار “یا همه چیز یا هیچ چیز” کسانی که تدابیر فاصله گیری اجتماعی را کاملا نادیده گرفته اند محکوم کرد.

رابرت ردفیلد، مدیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (سی دی سی)، هم در همین جلسه گفت که ۱۲ ایالت شاهد افزایش آمار بیمارانی بوده اند که نیاز به بستری شدن دارند و آریزونا شاهد افزایش آمار مرگ بوده است.

دکتر ردفیلد گفت: “حیاتی است که همه ما برای کاهش سرایت، مسئولانه رفتار کنیم و استفاده همگانی از ماسک صورت را پیش بگیریم. این بیماری بر همه ما تاثیر می گذارد و برای متوقف کردن آن همه باید با هم همکاری کنیم.”

سناتور جمهوری خواه لامار الگزاندر رئیس کمیته بهداشت، کار و بازنشستگی پیش از شروع این جلسه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را ترغیب کرد ماسک بزند – کاری که او هنوز در انظار عمومی نکرده است.

او که از متحدان رئیس جمهور آمریکاست گفت: “متاسفانه این عمل نجات‌بخش تبدیل به یک مجادله سیاسی شده است.”

“اگر شما طرفدار ترامپ باشید ماسک نمی زنید، اگر مخالف ترامپ باشید ماسک می زنید”.

او آقای ترامپ را ترغیب کرد “گاهی ماسک بزند” و گفت که رئیس جمهور “ستایندگان فراوانی دارد که سرمشق او را دنبال خواهند کرد.”

شیوع گسترده است

دکتر ان شوچات معاون اول “سی دی سی” اخطار داد که آمریکا مثل کشورهایی که در مهار ویروس کرونا موفق بوده اند به آن واکنش نشان نداده است و اجازه داده است که ویروس در ابعاد خیلی بیشتر و سریعتری منتشر شود.

او در مصاحبه ای با نشریه انجمن پزشکی آمریکا گفت: “ما در وضعیتی مثل نیوزلند یا سنگاپور یا کره (جنوبی) نیستیم که موارد تازه فورا شناسایی و کلیه تماس های فرد بیمار ردگیری می شود و بیماران و کسانی که در تماس با آنها قرار گرفته اند قرنطینه می شوند و اوضاع تحت کنترل می ماند.”

“برای همین شیوع در کشور خیلی گسترده است، برای همین اوضاع ناامیدکننده است.”

به گفته دانشگاه جانز هاپکینز تازه ترین آمار ابتلا در آمریکا دو میلیون و ۶۸۲ هزار و ۸۹۷ مورد است و ۱۲۹ هزار و ۵۴۴ نفر هم جان خود را از دست داده اند.

دکتر شوچات گفت: “این تازه نقطه شروع است. فکر می کنم این تصور خوشبینانه اما بی پایه در اطراف کشور وجود داشت که چون تابستان از راه می رسد همه چیز درست خواهد شد. اما ماجرا تمام نشده و ما حتی شروع به پایان دادن به آن نکرده ایم. فاکتورهای نگران کننده زیادی در حدود یک هفته اخیر ظاهر شده است.”

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

دکتر ردفیلد – سمت راست – مدیر سی دی سی خواستار استفاده همگانی از ماسک شد

مصونیت جمعی بعید است

دکتر فاچی روز دوشنبه اخطار داد که “بعید است” آمریکا حتی با در دسترس قرار گرفتن واکسن مصونیت جمعی حاصل کند. او قبلا پیش بینی کرده بود واکسن اوایل ۲۰۲۱ در دسترس قرار گیرد.

او گفت بعید بودن مصونیت جمعی دو دلیل دارد: یکی به خاطر واکسنی که به طور بالقوه شاید فقط تا حدودی موثر باشد، و شمار بزرگ آمریکایی هایی که ممکن است از زدن آن خودداری کنند.

او گفت: “در مجموع در این کشور یک نوع احساس ضدیت با علم، ضدیت با مرجع قدرت، و ضدیت با واکسن در میان مردم وجود دارد – که اگر بخواهیم نسبی بگوییم شمار آنها به طور نگران کننده ای بالاست.”

او خواستار آموزش بهتر در زمینه اعتماد عمومی به واکسن شد.

دکتر فاچی گفت خوشحال خواهد بود اگر واکسنی تولید شود که در وهله اول “۷۰ تا ۷۵ درصد” موثر باشد.

به گفته “سی دی سی” مصونیت جمعی زمانی حاصل می شود که “شمار نسبتا کافی از مردم در برابر یک بیماری مسری مصون باشند (از طریق واکسینه سازی یا بیماری قبلی) تا گسترش فرد به فرد نامحتمل شود.”

بیشتر بخوانید:منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *