رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | اجرای حکم اعدام دو زندانی در تبریز و کرج


خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “افساد فی‌الارض” به اعدام محکوم شده بود، در زندان تبریز به اجرا درآمد.  همچنین طی روزهای اخیر یک زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه ۹۸، یک زندانی در زندان تبریز اعدام شد.

بر اساس این گزارش، متهم در سال ۹۶ بازداشت و به اتهام  “افساد فی‌الارض” در شهرستان میانه از طریق “تجاوز به عنف” و “هتک حرمت” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

در این گزارش اشاره ای به هویت متهم نشده است و از وی تحت عنوان “مرد نقاب‌دار” نام برده شده است.

همچنین روز جاری روزنامه ایران در گزارشی از اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان رجایی شهر کرج خبر داده است.

در این گزارش هویت زندانی اعدام شده “امیر” عنوان شده و از بابت اتهام “قتل” در سال ۹۳ به اعدام محکوم شده بود.

بر اساس این گزارش، امیر در پی اعتراف به اتهام خود عنوان کرده بود: “یاشار، بچه محلمان بود و مغازه پدرش را نیز اجاره کرده بودم. اوایل آبان سال ۹۳، یاشار از پس اندازش برایم گفت و اینکه قصد خرید خانه‌ای دارد. من هم گفتم بازار مسکن راکد است و چون وسوسه شدم پول‌هایش را سرقت کنم، گفتم دوستم طلا را به قیمت ارزان می‌فروشد، می‌توانی از این راه سود خوبی به‌دست بیاوری”.

وی در ادامه گفته بود: “سه روز قبل از حادثه هم به مغازه‌ام آمد و از تصمیمش برای خرید طلا خبر داد و از من خواست با دوستم تماس بگیرم تا برایش طلا بیاورد. همان روز از یکی از مشتری هایم اسلحه شاه کشی به مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خریدم. با کمک دو کارگر هم یک چاه شش متری داخل مغازه حفر کردم. صبح روز حادثه با یاشار تماس گرفتم و از او خواستم به مغازه بیاید. وقتی او وارد مغازه شد کرکره را پایین کشیدم و یک ساعتی باهم حرف زدیم. ناگهان اسلحه‌ای را که زیر کاپشنم مخفی کرده بودم، بیرون آوردم و دو تیر به او شلیک کردم. بعد هم جسد را داخل چاه انداختم و او را دفن کردم. چهار میلیون تومان از پول‌ها را بابت بدهی به پدرم دادم. برای فرار از عذاب وجدان چند معتاد را برای ترک به کمپ فرستادم و به چند پیرزن هم کمک مالی کردم. باقی پول‌ها را هم برای زنم طلا خریدم و مقداری از آنها هم در حسابم است. بعد از مدتی مغازه را تخلیه کردم و مغازه دیگری در سه راه آذری اجاره کردم”.

با اعتراف متهم به قتل، و کشف جسد، متهم جوان در دادگاه پای میز محاکمه رفته و به اعدام محکوم شده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.