رسانه خبری پیامِ ایرانی

تظاهرات ده‌هزار نفره در هاناو علیه نژادپرستی | آلمان | DW


شرکت‌کنندگان در تظاهرات هاناو به نام انسانیت و رواداری به خیابان‌ها آمده بودند. توفیق اوزجان، یکی از سازمان‌دهندگان تظاهرات، گفت: «برای ما مهم این است که نظرات و انتظاراتمان را به روشنی بیان کنیم. و آن‌هم علیه ترور، خارجی‌ستیزی و نژادپرستی‌ای که ضد مسلمان‌هاست.» او افزود: «پیام ما این است که ما همگی آلمان هستیم و به هم تعلق داریم.»

طبق برآورد پلیس هاناو، حدود ده هزار نفر از محل ارتکاب جنایت در میدان کورت شوماخر در مرکز شهر تظاهرات را شروع کردند. در آنجا گردهمایی‌ای بود با شرکت خویشاوندان قربانیان حمله نژادپرستانه در هاناو، علی کمال آیدین، سفیر ترکیه در آلمان، کلاوس کامینسکی، شهردار هاناو (از حزب سوسیال دمکرات)، و نمایندگان ادیان گوناگون.

سفیر ترکیه در آلمان گفت بسیار ضروری است که پادزهری علیه نفرت یافت شود. او افزود که مهاجران ترکیه در آلمان سال به سال با حملات بیشتری علیه افراد، مساجد یا دفاتر انجمن‌هایشان روبرو می‌شوند. علی کمال آیدین گفت این وضع نمی‌تواند و نباید ادامه داشته باشد و دیگر تنها حرف زدن کافی نیست.

افکار نژادپرستانه

شامگاه چهارشنبه گذشته ۱۹ فوریه به گفته پلیس آلمان مردی ۴۳ ساله در هاناو ۹ خارجی‌تبار را به ضرب گلوله به قتل رساند. او سپس مادر ۷۲ ساله خود و نیز خودش را هم کشت. تحقیقاتی که تا کنون انجام شده نشان می‌دهد که این مرد تمایلات نژادپرستانه و ضدزن داشته و به لحاظ روانی نیز بیمار بوده است.

شهردار هاناو در سخنرانی خود گفت: «این روزها و ساعت‌‌ها در دوره صلح، تیره و تارترین روزها و ساعاتی هستند که شهر ما هاناو تا کنون به خود دیده است.» او خطاب به کسانی که می‌خواهند جامعه را چندپاره کنند گفت: «ما بیشتر هستیم و می‌توانیم مانع شما شویم.» این سیاستمدار سوسیال دمکرات سپس خانواده‌های قربانیان را خطاب قرار داد و گفت: «شما تنها نیستید. طبیعی است که ما نمی‌توانیم درد شما را کاهش دهیم، اما می‌توانیم کمی به شما دلداری دهیم.»

«ما باید در ترس به سر بریم»

برادر یکی از قربانیان گفت: «ما را تنها گذاشته‌اند. تا وقتی که حزب آلترناتیو برای آلمان (حزب پوپولیستی راستگرا) وجود دارد ما باید در ترس زندگی کنیم.»

یکی از اهداف سازمان‌دهندگان گردهمایی این بود که نمایندگان سه دین بزرگ هم صحبت کنند. نمایندگان مسلمانان، مسیحیان و یهودیان آلمان در سخنرانی‌هایشان مردم را به صلح و آشتی و احترام به یکدیگر فرا خواندند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.