رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در قرنطینه، شماری از مقام‌های شهری تحت نظربنا به گزارش خبرگزاری‌های دولتی ایران، محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم «بنا بر توصیه پزشکان باید مدتی در قرنطینه تحت نظر قرار گیرد». همزمان شماری از مقام‌های شورای شهر تهران نیز در جلسه شورا شرکت نکرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داده است که آقای قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم که طی روزهای گذشته در تماس مکرر با بیماران مبتلا به کرونا بوده، «به توصیه پزشکان در قرنطینه تحت نظر قرار گرفته است».

خبرگزاری ایسنا نیز گزارش مشابهی را منتشر کرده و می‌گوید در حال حاضر دکتر علی ابرازه به عنوان قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم منصوب شده است.

اما احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم، در حساب کاربری خود در توئیتر می‌گوید آزمایش ویروس کرونای آقای قدیر «مثبت بوده است».

ویروس کرونای جدید که بنا بر پژوهش‌های فعلی از شهر ووهان در استان هوبئی چین آغاز شده، در حال حاضر به کشورهای مختلف سرایت پیدا کرده‌است. آمار تلفات انسانی، بنا بر آمار رسمی در کشورهای چین، همچنین در کشورهای کره جنوبی، ژاپن و دیگر مراکز شیوع بیماری، تا کنون در حدود ۲ درصد عنوان شده‌است.

ایران با هشت مورد، بالاترین شمار قربانیان ناشی از ویروس را در خارج از چین به خود اختصاص داده، در حالی که شمار موارد رسمی تائید شده را تا ظهر یک‌شنبه ۴۳ نفر اعلام کرده است.

توصیه‌های معمول پزشکی

در جریان شیوع ویروس‌هایی مانند کووید-۱۹ از شهروندان خواسته می‌شود به مراتب به موارد شستن دست‌های خود با آب پاکیزه و مواد شوینده مانند صابون بیافزایند. در صورت نبودن صابون از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکلی استفاده کنند. حتما دهان خود را هنگام عطسه یا سرفه بپوشانند؛ در صورت نبود دستمال کاغذی این کار را با حائل کردن بازو انجام دهند و نه کف دستان که تماس بیشتری با محیط و دیگران دارد. دستمال‌های استفاده‌شده را نگه ندارند و دفع کنند. از دست زدن به صورت خود، به‌ویژه دهان، بینی و چشم خودداری کنند. از دست دادن و روبوسی پرهیز کنند. در صورت بیماری از دیدار با افرادی غیر از پزشکان یا امدادگران دوری کنند. از حضور در اماکن عمومی و شلوغ که احتمال شیوع ویروس در آن‌ها وجود دارد، و نیز نزدیک‌شدن به افراد بیمار پرهیز کنند.

اما علاوه بر آقای قدیر طی یک روز گذشته گزارش‌های دیگری نیز از قرنطینه یا آزمایش برخی دیگر مقام‌های رسمی در ایران منتشر شده است.

از جمله الهام فخاری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، به «همشهری» گفته به‌دلیل مشکلات تنفسی و «با توجه اینکه در روزهای اخیر جلساتی با شهردار منطقه ۱۳ تهران داشته‌ایم» آزمایش ویروس کرونا داده و در حال حاضر در بیمارستان است.

ابتلای شهردار منطقه ۱۳ تهران به ویروس کرونا در روزهای اخیر تائید شد و پس از آن خبرگزاری داخلی گزارش دادند شماری از اعضای شورای شهر «خود را در قرنطینه قرار داده‌اند».

خبرگزاری فارس به نقل از نایب رئیس شورای شهر تهران گفته «برخی از همکاران ما امروز در شورا به دلیل ارتباط کاری که با مجتبی رحمان‌زاده، شهردار منطقه ۱۳ داشتند، جهت رعایت حال سایرین و نه خودشان، ترجیح دادند در قرنطینه باشند».

شهردار تهران روز یک‌شنبه گفته در آخرین گفت‌وگویی که با آقای رحمان‌زاده داشته، «صدایش خیلی بهتر شده است».

برخی از رسانه‌ها و روزنامه‌های ایران می‌گویند علی آقازاده منتخب رشت در مجلس شورای اسلامی نیز «مبتلا به کرونا است».

در حالی‌که این خبر از سوی مقام‌های دولتی رسما تائید نشده، اما در اقتصادآن‌لاین، همشهری، و انتخاب، بازتاب یافته است.

بنا بر همین گزارش‌ها محمدعلی رمضانی دستک، دیگر نامزد انتخاب‌شده از گیلان نیز در بستر بیماری‌ست.

منابع: ایرنا، ایسنا، همشهری، انتخاب، اقتصادآن‌لاین، توئیتمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.