رسانه خبری پیامِ ایرانی

رای کنگره آمریکا به محدود کردن اختیارات نظامی ترامپ در مورد ایران | جهان | DWپس از تصویب طرح محدود کردن اختیارات دونالد ترامپ در ارتباط با عملیات نظامی این کشور علیه ایران در مجلس سنای آمریکا، مجلس نمایندگان نیز به این طرح رای مثبت داد.

بر اساس تصمیم کنگره آمریکا، دونالد ترامپ برای انجام هرگونه عملیات نظامی علیه ایران موظف به کسب نظر مثبت پارلمان این کشور خواهد بود.

چنین امری به معنای کاهش اختیارات رئیس‌جمهوری آمریکا است. ترامپ نسبت به تصویب چنین طرحی از سوی کنگره هشدار داده و آن را به‌مثابه تضعیف توان دولت در رویارویی با تهدیدهای نظامی برخاسته از عملکرد جمهوری اسلامی ایران می‌داند.

مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۲۷ رای مثبت در برابر ۱۸۶ رای مخالف طرح محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با عملیات نظامی علیه ایران را تصویب کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این طرح بخشی از اختیارات نظامی رئیس‌جمهوری آمریکا که پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ تعیین شده بود را محدود می‌کند.

بر اساس این طرح، رئیس جمهوری آمریکا موظف خواهد بود پیش از انجام هرگونه عملیات نظامی علیه ایران، مجوز آن را از کنگره کسب کند.

این طرح پس از آن به رای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا رسید که حمله پهپادی آمریکا و کشتن قاسم سلیمانی آمریکا را در آستانه جنگی تازه در خاورمیانه قرار داده بود.

در پی حمله روز سوم ژانویه آمریکا به خودروی حامل قاسم‌سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و همچنین ابومهدی مهندس، از فرماندهان حشد الشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد، ایران اقدام به حمله موشکی به دو پایگاه نظامی در عراق نمود. در جریان حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد و اربیل، ده‌ها سرباز آمریکایی آسیب دیده بودند.

وتوی رئیس‌جمهوری

دونالد ترامپ می‌تواند تصمیم کنگره درباره محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با عملیات نظامی علیه ایران را وتو کند.

در صورت وتوی دونالد ترامپ، اجرای این طرح نیازمند کسب دو سوم آرای کنگره آمریکا خواهد بود. ناظران مسائل سیاسی آمریکا همراهی دو سوم نمایندگان کنگره با طرح یاد شده را بسیار بعید ارزیابی می‌کنند.

پیشتر طرح یاد شده در مجلس سنای آمریکا با ۵۵ رای مثبت در برابر ۴۵ رای مخالف تصویب شده بود. پیش از این نیز، ترامپ تصمیم دیگر کنگره درباره جنگ یمن را وتو کرده بود.

کنگره آمریکا در ارتباط با جنگ یمن، کمک تسلیحاتی به ائتلاف نظامی تحت فرماندهی عربستان در جنگ یمن را ممنوع کرده بود. تصمیم کنگره با وتوی ترامپ لغو شد و دولت ترامپ به کمک‌های تسلیحاتی خود به عربستان سعودی ادامه داد. به نظر می‌رسد که وتوی ترامپ این بار نیز تصمیم کنگره در ارتباط با محدود کردن اختیارات نظامی رئیس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با ایران را از اعتبار بیاندازد.

باید یادآور شد که تقریبا همزمان با تصویب این طرح در کنگره آمریکا، پایگاه نظامی تاجی در عراق هدف حملات موشکی قرار گرفت که در اثر آن دو شهروند آمریکایی و یک سرباز بریتانیایی جان خود را از دست دادند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.