رسانه خبری پیامِ ایرانی

دیده‌بان حقوق بشر: زندانیان به خطا بازداشت‌شده ایران آزاد شوند | ایران | DW


با گسترش شدید ویروس جدید کرونا در ایران و مشاهده مواردی از ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ در زندان‌ها، نگرانی در مورد  وضعیت زندانیان افزایش یافته است.

دیده‌بان حقوق بشر، پنج‌شنبه ۲۲ اسفند در بیانیه‌ای از مسئولان جمهوری اسلامی خواست زمینه آزادی موقت “تمام زندانیان واجد شرایط” و آزادی بدون قید و شرط تمام افراد بازداشت‌شده به خاطر مخالفت مسالمت‌آمیز را فراهم کنند.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر اپیدمی ویروس کرونا را یک خطر جدی برای سلامت زندانیان سیاسی “که اساساً هرگز نباید زندانی می‌شدند” خواند.

او تاکید کرده که مقامات قضایی جمهوری اسلامی نباید برای آزادی ده‌ها زندانی “به خطا بازاداشت‌شده” و آزادی موقت دیگر زندانیان واجد شرایط “حتی لحظه‌ای وقت تلف کنند”.

ادامه بازداشت ده‌ها زندانی سیاسی

خبرگزاری میزان ۱۹ اسفند گزارش داد که در پی صدور بخشنامه رئیس قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی در مجموع حدود ۷۰ هزار زندانی آزاد شده‌اند. دیده بان حقوق بشر با اشاره به این خبر نوشت: «با وجود این ده‌ها مدافع حقوق بشر و دیگر افراد محکوم‌شده بنا به اتهامات واهی امنیت ملی در زندان به سر می‌برند. خانواده‌های آنها گفته‌اند که نگران سلامت و ایمنی عزیزان در بازداشت‌شان هستند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پیش از این خانواده ده‌ها زندانی سیاسی، از جمله بازداشت شدگان پرونده فعالان محیط زیست در نامه‌های سرگشاده‌ای با توجه به کمبود امکانات بهداشتی و درمانی از مسئولان دستگاه قضائی خواسته‌اند “به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی” بستگان آنها را آزاد کنند یا دست‌کم تا پایان دوران بحران کرونا به آنها مرخصی بدهند.

فروش ماسک در کنار یکی از خیابان‌های تهران

فروش ماسک در کنار یکی از خیابان‌های تهران

ظاهرا بسیاری از زندانیان دو تابعیتی و خارجی نیز مشمول بخشنامه رئیس قوه قضائیه و آزادی موقت نشده‌اند. جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، بیستم اسفند در یک نشست خبری وضعیت این زندانیان را نگران‌کننده خواند.

درخواست وزیر خارجه آمریکا

همزمان با این نشست، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در یک پیام توئیتری از ایران خواست بر مبنای اصول بشردوستانه تمام آمریکایی‌هایی را که “به ناحق” بازداشت شده‌اند هر چه سریعتر آزاد کند. او می‌گوید با توجه به گسترش ویروس کرونا به زندان‌های ایران ادامه بازداشت این افراد با اصل بنیادی حفظ حرمت انسان مغایرت دارد.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید جرد گنسر، وکیل خانواده سیامک نمازی، شهروند ایرانی- آمریکایی که به ده سال زندان محکوم شده دوم ماه مارس در بیانیه‌ای گفته است: «یک همبندی سیامک که در سلولی در فاصله کم در راهروی سیامک زندانی است علائم حاد تنفسی داشته است، تست کرونایش مثبت شده است، و حالا به “قرنطینه” برده شده است.»

آزادی چند روزنامه‌نگار و فعال مدنی

این نهاد حقوق بشری تائید می‌کند که در روزهای گذشته چند روزنامه‌نگار و فعال مدنی زندانی در ایران به طور موقت آزاد شده‌اند اما هنوز تعدادی در زندان به سر می‌برند و خانواده و بستگان آنها نگران سلامتی‌شان هستند.

معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «کنترل گسترش کرونا در ایران نیازمند پیشگیری از انتقال آن در زندان‌های پرجمعیت ایران است و دولت باید فوراً برای رهایی زندانیان واجد شرایط اقدام و تضمین کند که مراقبت و بهداشت مناسب برای زندانیان باقی‌مانده فراهم است.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی تا نیمروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹ هزار مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایران شناسایی شده و ۳۵۴ نفر بر اثر بیماری کووید- ۱۹ جان سپرده‌اند.

روند گسترش کرونا در ایران بسیار پرشتاب و نگران‌کننده است. طی ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز چهارشنبه نزدیک به هزار مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در ایران ثبت شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.