رسانه خبری پیامِ ایرانی

دو آمریکایی و یک بریتانیایی در اثر حمله موشکی در عراق کشته شدند | جهان | DW


حمله موشکی به یک پایگاه نظامی در عراق می‌تواند بار دیگر باعث افزایش تنش در منطقه گردد. این حمله موشکی به پایگاه تاجی واقع در نزدیکی بغداد صورت گرفته است. از این حمله به عنوان خونین‌ترین حمله موشکی به مواضع آمریکا در عراق طی سال‌های اخیر یاد شده است.

گفته می‌شود که یک سرباز آمریکایی و یک سرباز بریتانیایی نیز در اثر این حمله موشکی جان خود را از دست داده‌اند. افزون بر آن یک شهروند آمریکایی که برای یکی از شرکت‌های شریک ارتش آمریکا کار می‌کرده است نیز در جریان این حمله کشته شده است.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) با انتشار گزارشی از بغداد خبر از حمله موشکی به پایگاه نظامی تاجی، واقع در نزدیکی بغداد داده است. بسیاری از نیروهای وابسته به ائتلاف نظامی در این پایگاه مستقر هستند.

تا زمان انتشار این گزارش هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. این در حالی است که تا کنون آمریکا شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران را مسئول چنین حملاتی می‌دانسته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار یک پست توییتری خبر حمله موشکی به پایگاه نظامی تاجی را تایید کرده و گفته است که آمریکا نسبت به این حمله سکوت نخواهد کرد.

همچنین گفته می‌شود که پمپئو با دومینیک راب، همتای بریتانیایی خود نیز در باره حمله موشکی به پایگاه تاجی گفت‌وگوی تلفنی داشته است. پمپئو در پست توییتری خود نوشته است که او و دومینیک راب نسبت به این موضوع که عاملان این حمله باید مجازات شوند، اتفاق نظر دارند.

این در حالی است که وزیر امور خارجه آمریکا هنوز رسما گروه یا کشور خاصی را مسئول این حمله اعلام نکرده است.

حمله به مواضع حشد الشعبی

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه ساعاتی پس از حمله موشکی به پایگاه نظامی تاجی خبر از حمله هوایی به مواضع حشد الشعبی در مرز سوریه و عراق داده‌ است.

بر اساس گزارشی که از سوی این سازمان منتشر شده است، سه فروند هواپیمای نظامی آمریکا مواضع این گروه را هدف حمله خود قرار داده‌اند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه در گزارش خود از کشته شدن ۱۸ نیروی حشد الشعبی در جریان این حمله خبر می‌دهد.

آموزش نظامی سربازان عراقی توسط ارتش آمریکا

آموزش نظامی سربازان عراقی توسط ارتش آمریکا

آمریکا هنوز انجام چنین حمله‌ای را تایید نکرده است. راستی‌آزمایی در مورد گزارش‌های سازمان دیده‌بان حقوق بشر در شرایط کنونی ممکن نیست.

حمله پیشین شبه‌نظامیان شیعه به پایگاهی در عراق که منجر به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی شده بود، حملات هوایی نیروهای نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا را در پی داشت. در آن هنگام آمریکا با حمله به مواضع کتائب حزب‌الله در عراق، ۲۵ عضو این گروه را از پای در آورده بود.

حملات هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله در عراق، حمله نیروهای وابسته به گروه‌های شیعه تحت حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد را در پی داشت.

پس از آن در روز سوم ژانویه، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی مهندس، از فرماندهان حشد الشعبی را در جریان یک حمله پهپادی آمریکا به خودروی حامل آن‌ها در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به کشته شدن سلیمانی اقدام به حمله موشکی به دو پایگاه نظامی اربیل و عین‌الاسد در عراق نمود که منجر به مجروح شدن عده‌ای از سربازان آمریکایی گردید. لازم به یادآوری است که ۵۲۰۰ سرباز آمریکایی در عراق مستقر هستند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.