رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ وزیر بهداشت ایران: شمار قربانیان به ۱۲ نفر رسیده است


وزیر بهداشت ایران در جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی شیوع کرونا در ایران گفته است که شمار قربانیان این ویروس در ایران به ۱۲ نفر و مبتلایان به ۴۷ نفر رسیده است.

خبرگزاری فارس به نقل از بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران نوشته است که سعید نمکی، “وزیر بهداشت در جلسه غیرعلنی امروز گفت که در کل کشور تقریبا ۴۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت کردند”.

تست کرونا محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم که مسئول رسیدگی به مبتلایان ویروس کرونا در این شهر است نیز مثبت اعلام شده و وی قرنطینه شده است.

دانشگاه علوم پزشکی شهر قم در اطلاعیه‌ای دلیل ابتلای آقای قدیر را “تماس مکرر با بیماران مبتلا به کرونا” اعلام کرد که “بنا بر توصیه پزشکان می‌بایستی مدتی در قرنطینه تحت نظر” باشد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی قم پس از ابتلا به کرونا فرد دیگری را بعنوان قائم مقام منصوب کرده است.

شب گذشته احمد امیرآبادی، نماینده قم در مجلس در حساب توییتر شخصی خودش خبر از مثبت بودن تست کرونا آقای قدیر داده بود.

حق نشر عکس
Isna

Image caption

تست کرونا محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم که مسئول رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا در این شهر است مثبت بوده است

آقای امیرآبادی با انتقاد از عملکرد دولت در زمینه رسیدگی به شهر قم و فراگیر شدن ویروس در این شهر خواستار حضور مقامات بلندپایه وزارت بهداشت برای مدیریت بحران شد و نوشته است: “دولت هنوز کرونا را در قم جدی نگرفته روزانه همچنان دارند تعدادی جان خودشون را ازدست می دهند”.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز در حساب توییتر شخصی خودش نوشت که کیت‌های مخصوص تشخیص کرونا از چین به ایران وارد نشده است و توضیحاتی در این خصوص داده است.

به نوشته آقای جهانپور “کیت از سوی سازمان بهداشت جهانی در چهارمحموله تحویل” ایران شده و این روند ادامه خواهد داشت و “تولید و عرضه هر کیت، نیازمند ارزیابی، تایید و مجوز سازمان غذا و دارو” ایران است.

روز گذشته در پی شیوع کرونا در ایران، ترکیه مرزهای زمینی و ریلی خود با ایران را بست و از یکشنبه شب پروازها از مبدا ایران را لغو کرد. بنابر گزارش‌ها گرجستان هم پروازهای ایران را معلق کرد. نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که “ارتباط هوایی ایران با ارمنستان و ورود به ارمنستان از گمرک مغری، تنها گذرگاه مرزی دو کشور تعلیق شده است.” این ممنوعیت دو هفته برقرار می‌ماند.

در برخی مرزهای ایران از جمله ارمنستان، پاکستان، عراق و ترکیه تدابیر بهداشتی و کنترلی برقرار شده است. سفارت افغانستان در ایران در اطلاعیه‌ای گفته تا اطلاع ثانوی ارائه خدمات کنسولی را به حالت تعلیق درمی‌آورد. عراق پیشتر مرز خود با ایران را بسته و کویت هم تردد به ایران را ممنوع کرده بود.

دو گذرگاه مرزی کاپیکوی در استان وان و اسندره در استان هاکاری ترکیه و همچنین گذرگاه بازرگان به روی مسافران ایرانی از دیروز بسته شده است. افغانستان، پاکستان هم اعلام کردند مرزهای خود با ایران را می‌بندند.

حق نشر عکس
Irna

Image caption

مرز ایران و ترکیه در بازرگان امروز بسته شد و تردد مسافر یا کامیون از آن صورت نمی‌گیرد

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه گفته است: “در دو روز گذشته از ورود هشت ایرانی، به دلیل وجود نشانه‌های بیماری، به کشورمان جلوگیری شد.”

گرجستان نیز مرز هوایی خود را به روی مسافران ایرانی بسته است؛ دیروز مسافران هواپیمایی قشم ایر از تهران به مقصد تفلیس، پس از سوار شدن از هواپیما پیاده شدند و از پرواز آنان جلوگیری شد و هواپیمای خالی برای بازگردندان مسافران ایرانی عازم تفلیس شد.

عراق اولین کشوری بود که اعلام کرد که پروازهای خود را به ایران لغو کرده است؛ این کشور هفته پیش اعلام کرد که دیگر هیچ مسافر ایرانی را نمی‌پذیرد و ویزا برای مسافران ایرانی صادر نمی‌کند.

شهروندان عراق بطور سنتی بالاترین مسافر خارجی به ایران را دارند که اکثرا برای زیارت (بیشتر مشهد و قم) یا درمان پزشکی به کشور همسایه می‌آیند.

آخرین آمار

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران دیروز آخرین آمار را اعلام کرد که نشان می‌داد در عرض ۲۴ ساعت تعداد مبتلایان ۵۴ و شمار جان باختگان ۶۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته آقای کیانپور از روز شنبه ۳ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ فوت شده و آزمایش ۱۵ نفر مثبت بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت که از ۱۵ مبتلای جدید هفت نفر در قم، چهار نفر در تهران، دو نفر در استان گیلان، یک نفر در استان مرکزی و یک نفر در شهر تنکابن بوده‌اند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران یک نفر در این استان بر اثر بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ درگذشته است.

در آمار جهانی و براساس آخرین اعلام چین تعداد کشته‌شدگان در این کشور به ۲ هزار و ۵۹۲ نفر رسیده است.

در کشورهای کره‌جنوبی و ایتالیا هم آمار مبتلایان به سرعت در حال افزایش است و شهرهای شمال ایتالیا به حال نیمه تعطیل درآمده و کارناوال ونیز نیز زودتر از موعد مقرر متوقف شد.

آمار تلفات این ویروس در کره‌جنوبی به ۷ نفر رسیده و تعداد مبتلایان به بیش از ۷۶۰ نفر افزایش یافته است.

روز گذشته اتریش اجازه ورود یک قطار از مبدا ایتالیا به این کشور را به دلیل اینکه دو نفر از مسافران علائم شبیه به کرونا داشتند را نداد و این کشور اعلام کرده که امروز در خصوص کنترل بیشتر بر مرزهایش تصمیم‌گیری خواهد کرد.

تاکنون در ایتالیا دست کم سه بیمار جانشان را از دست داده اند و ابتلای دست کم ۱۵۲ نفر نیز به این بیماری تایید شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.