رسانه خبری پیامِ ایرانی

ظریف برای مقابله با کرونا درخواست کمک مالی کرد


Share

محمدجواد ظریف در پیامی اعلام کرد که از صندوق بین المللی پول کمک اضطراری درخواست کرده است تا ایران با بیماری همه‌گیر کرونا مقابله کند. رئیس بانک مرکزی این کمک را پنج میلیارد دلار اعلام کرد. براساس آمار رسمی در ایران ۴۲۹ نفر در اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پنج‌شنبه ۲۲ اسفند / ۱۲ مارس با انتشار پیامی در  توئیتر خود خواستار کمک صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با ویروس کرونا شد.

ظریف در پیام خود نوشت: «رئیس صندوق بین‌المللی پول گفته است که کشورهای متأثر از ویروس کرونا توسط “ابزار سریع مالی” مورد حمایت قرار خواهند گرفت. بانک مرکزی ایران خواهان دسترسی فوری به این تسهیلات است.»

او در این پیام افزوده است: «صندوق بین‌المللی پول و هیئت مدیره آن می‌بایست به مسئولیت این نهاد پایبند باشند، در طرف صحیح تاریخ بایستند و مسئولانه عمل کنند.»

رویترز گزارش داده است که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز در حساب اینستاگرام خود گفته است که «پنج میلیارد دلار آمریکا» (۴,۴۴ میلیارد یورو) از کریستالینا گئورگیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول درخواست کمک اضطراری کرده است.

همتی این درخواست را در چارچوب «استفاده از حق ایران برای بهره‌مندی از طرح ۵۰ میلیارد دلاری تسهیلات سریع آن صندوق برای پیشگیری و درمان و مقابله با آثار اقتصادی ویروس کرونا» عنوان کرد.

صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته بودجه‌ای معادل ۵۰ میلیارد دلار برای کمک به کشورهایی که از ویروس کرونا آسیب دیده‌اند اختصاص داد. این صندوق اعلام کرد که کمک ۵۰ میلیارد دلاری در دسترس کشورهای کم‌درآمد یا با درآمد متوسط با نظام‌های ضعیف بهداشتی قرار خواهد گرفت.

افزایش شمار قربانیان کرونا در ایران

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ظهر پنج‌شنبه ۲۲ اسفند آخرین آمار رسمی از وضعیت شیوع کرونا در ایران را اعلام کرد. بر این اساس کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۰ هزار و ۷۵ نفر افزایش یافت و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۴۲۹ نفر رسید.

روز گذشته (چهارشنبه) جهانپور کل مبتلایان به این بیماری در کشور را ۹۰۰۰ نفر و شمار جان‌باختگان را ۳۵۴ نفر اعلام کرده بود.

تهران، استان مرکزی، گیلان و مازندران بیشترین مبتلایان به کرونا را در ۲۴ ساعت اخیر داشته‌اند.

دکتر تدروس آدانوم گبرایسوس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفند / ۱۱ مارس اعلام کرد که شیوع «کووید – ۱۹» به سطح «همه‌گیری جهانی» رسیده است.

او در مقر سازمان جهانی بهداشت در ژنو گفت: «در دو هفته گذشته شمار مبتلایان به این ویروس در خارج از چین ۱۳ برابر و شمار کشورهای مبتلا به آن سه برابر شده‌اند.»

به‌گفته مدیرکل سازمان جهانی بهداشت انتظار می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده شمار مبتلایان به این بیماری، مرگ‌‌ومیرها و تعداد کشورهای آلوده از این نیز بیشتر شود.

بیشتر بخوانید:

کرونا در ایران: خراسان رضوی در وضعیت قرمز، گیلان آلوده

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.