افغان متهم به ‘کفرگویی’ پس از آزادی: باید بی‌گناه شناخته شوم


افغانستانحق نشر عکس
etilaatroz.com

Image caption

آقای احمدی به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود

محمد زمان احمدی، زندانی افغان متهم به “کفرگویی” پس از هفت سال حبس آزاد شد. او از سوی دادگاه به بیست سال حبس متهم شده بود.

او که اکنون پس از تجدید نظر در پرونده‌اش آزاد شده، در گفت‌وگویی اختصاصی با نسرین نوا، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید به او برائت داده نشده و دادگاه تصمیم گرفته که همین مقدار حبس برایش کافی است.

آقای احمدی تاکید دارد که این فیصله در حق او که به جرم ثابت نشده، متهم شده بود، بی عدالتی و باید بی‌گناه شناخته شود.

او برای رسیدن به این خواستش تصمیم دارد به حکم دادگاه اعتراض کرده و استیناف طلب شود.

دادگاه عالی افغانستان به تاریخ ۱۳ قوس/آذر حکم قبلی آقای احمدی را که به اتهام نوشتن “مقاله کفرآمیز” به ۲۰‌سال زندان محکوم شده بود، لغو کرد و پرونده او را برای بررسی مجدد به دادگاه ابتدایی ارجاع داد.

دادگاه ابتدایی امنیت عامه کابل نیز با بررسی دوباره این پرونده، حکم آزادی او را صادر کرد و او روز گذشته چهارشنبه ۲۱ حوت/اسفند از حبس رها شد.

آقای احمدی در سال ۱۳۹۱ به اتهام “ارتداد، اهانت و توهین به مقدسات دین اسلام” از طرف دادگاه اولیه حوزه سوم شهر کابل به بیست سال زندان محکوم شده بود. از آن زمان آقای احمدی حدود ٧ سال را در زندان پلچرخی کابل سپری کرد.

چند ماه پیش کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی هشتگ #FreeZamanAhmadi خواستار رهایی او از بند شدند و این اعتراضات به تجدیدنظر در پرونده او منجر شد.

وکیلان مدافع آقای احمدی استدلال می‌کنند که او به اتهام یک مقاله که چاپ نشده، حکم سنگین حبس بیست ساله را گرفته بود.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز اعلام کرده بود که این قضیه را پیگیری و برای محمد زمان احمدی دادخواهی خواهد کرد.

این نهاد خواستار پرداخت غرامت و جبران آسیب‌های واردشده بر او و خانواده‌‌اش در مدتی که زندانی بود، شد.

حق نشر عکس
mohammad.farhang

Image caption

رای پیشین دادگاه درباره آقای احمدی

اتهام آقای احمدی چه بود؟

بر اساس اعلام دادستانی آقای احمدی به “ارتداد و اهانت به مقدسات دین اسلام” به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود.

محمد زمان احمدی، حدود چهل سال دارد.

بر اساس گزارش‌ها او در سال ۱۳۹۱ مقاله‌ای درباره “عوامل تخریب مجسمه‌های بودای بامیان” نوشت که قبل از این‌که چاپ شود، پلیس حوزه سیزده کابل او را بازداشت می‌کند و محتوای نوشته منتشر نشده او به صورت دعوای دادستان و حکم قضات محکمه بدل می‌شود.

بر اساس اظهارات آقای احمدی، او این نوشته را برای یکی از نشریه‌های محلی درغرب کابل فرستاده و روزی از دفتر نشریه به او زنگ می‌زنند، وقتی به دفتر نشریه می‌رود، پلیس او را بازداشت می‌کند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *