رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ ۱۰ هزار و ۷۵ مبتلا و ۴۲۹ مورد فوت | جهان | DWکیانوش جهانپور، مسئول اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت  روز پنجشنبه، ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) تازه‌ترین آمار ابتلا به ویروس کرونا در ایران و فوت ناشی از آن را اعلام کرد. به گفته او، از ظهر چهارشنبه تا ظهر پنجشنبه یک هزار و ۷۵ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ایران شناسایی شده است.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به این بیماری در ایران به ۱۰ هزار و ۷۵ نفر رسیده است.

بر اساس داده‌های جهانپور مجموع جان‌باختگان ایران در اثر این بیماری به ۴۲۹ مورد رسیده است که ۷۵ تن از آنان در “۲۴ ساعت گذشته” فوت کرده‌اند.

جهانپور در ادامه گفت: «خوشبختانه تا کنون سه هزار و ۲۷۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.»

این که آیا بهبودیافتگان امکان ابتلای دوباره را دارند یا نه، هنوز ثابت نشده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که چنین امکانی موجود نیست، اما شماری نیز در این رابطه جانب احتیاط را گرفته و به تمامی شهروندان رعایت شدید بهداشت را توصیه می‌کنند.

تفکیک بر اساس استان‌ها

جهانپور در رابطه با موارد جدید شناسایی بیماران کووید ۱۹ در استان‌ها گفت: «تهران: ۳۰۳ نفر، قم ۴۲ نفر، گیلان ۸۴ نفر، اصفهان ۴ نفر، البرز ۷۴ نفر، مازندران ۷۹ نفر، مرکزی ۸۸ نفر، قزوین ۴۲ نفر، سمنان ۴۰ نفر، گلستان ۲۵ نفر، خراسان رضوی ۲۹ نفر، فارس ۲۹ نفر، لرستان ۲۵ نفر، آذربایجان شرقی ۷ نفر، خوزستان ۳۱ نفر، یزد ۲۱ نفر، زنجان ۱۷ نفر، کردستان ۹ نفر، اردبیل ۱۴ نفر، کرمانشاه ۲۰ نفر، کرمان ۷ نفر، همدان ۱۲ نفر، سیستان و بلوچستان ۶ نفر، خراسان جنوبی ۱۲ نفر، چهارمحال و بختیاری ۱۱ نفر، ایلام ۷ نفر، آذربایجان غربی ۱۹ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۱۵ نفر، بوشهر ۳ نفر و استان‌های هرمزگان و خراسان شمالی بدون مورد جدید ابتلا بوده‌اند.»

به چه دلیل، مقام وزارت بهداشت این ترتیب را برای نام‌بردن از استان‌ها انتخاب کرده، مشخص نیست.

مقایسه با کشورهای منطقه

به گفته مسئول روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت تعداد آزمایشگاه‌ها از ۳۰ به ۵۰ آزمایشگاه رسیده و این میزان تا ۷۰ آزمایشگاه قابل افزایش خواهد بود. او تاکید کرد که با کمک بخش خصوصی می‌توان این تعداد را در هفته‌های آینده احتمالا به ۱۰۰ آزمایشگاه یا ۱۰ هزار تست روزانه رساند.

جهانپور اظهار داشت: «در حال حاضر ظرفیت آزمایشگاهی به شش هزار تست روزانه رسیده است. این میزان در مقایسه با کشورهای همسایه قابل توجه است و در منطقه ما کشوری دارای ساختار ثبت و شناسایی بیماری واگیر در این سطح نیست.»

این سخنگوی وزارت بهداشت ضمن بیان اینکه شمار مبتلایان همواره در حال افزایش است تاکید کرد که برای قطع زنجیره انتقال ۸۰ درصد اقدامات به عهده مردم و مشارکت عمومی است.

او همچنین گفت: «اقدامات مداخله‌ای از طرف نظام سلامت در حال انجام است که وزن آن در مهار بیماری ۲۰ درصد است. این ویروس این درس را به ما داد که فرد به معنی فرد نیست و جزیی از یک گروه و خانواده است و سلامت ما در گروی سلامت جامعه است و نمی‌توانیم خود را جدا فرض کنیم.»

جهانپور ضمن بیان این توصیه که باید توجه بیشتری به افراد کهنسال و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، نشان داد اظهار داشت: «این گروه، گروه پرخطر در ابتلا به ویروس کرونا هستند و بیشتر افرادی که فوت کرده‌اند بیش از ۶۰ سال سن داشته و به بیماری زمینه‌ای مبتلا بوده‌اند. خود این افراد هم باید در شرایط شیوع ویروس کرونا، توجه و مراقبت بیشتری انجام دهند.»

او تعطیلی کامل شهرها و پمپ بنزین‌ها را شایعه خواند و گفت، آنچه مقامات مسئول توصیه می‌کنند، کاهش تجمع غیرضروری است: «در هر شهر و استانی اگر این صحنه‌ها مشاهده شود، تا یک هفته آینده با خیز تعداد ابتلا مواجه خواهیم بود.»

بسیج عمومی مقابله با کرونا

مسئول مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره چگونگی یافتن افراد مبتلا به ویروس کرونا اظهار داشت: «بسیج سلامت نوروزی که هر سال قبل از آغاز سال جدید شروع می‌شد، در قالب بسیج عمومی مقابله با ویروس کرونا خواهد بود. این بسیج مقابله با کرونا، شکل و ساختار خود را بعد از روزهای ابتدایی اسفند ماه پیدا کرده و در ۵ استان که ویروس کرونا شیوع بیشتری دارد، اجرایی شده و طراحی و برنامه ریزی و ساختار آن تعریف شده و به زودی در استان‌های دیگر به ترتیب شیوع بیماری اجرا می‌شود و از توان بیش از ۵۲ هزار نیروی بهداشت و درمانی و سازمان‌های دیگر استفاده خواهد شد.»

جهانپور یادآور شد که شهروندان می‌توانند برای اطلاعات در باره کرونا و حصول اطمینان در صورت بروز علائم، به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کنند .

دویچه وله بعدازظهر پنجشنبه چندین بار تلاش کرد که یه این وبسایت مراجعه کند، اما امکان دسترسی به آن وجود نداشت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.