۱۶۶ نفر در تظاهرات و درگیری‌های قومی در اتیوپی کشته شدند

به اشتراک گذاشتن


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

پلیس اتیوپی شامگاه شنبه ۴ ژوئیه اعلام کرد، دست‌کم ۱۶۶نفر در جریان اعتراضات و درگیری‌های خشونت بار در اتیوپی کشته شده‌اند.

طبق این گزارش، درگیری و نا آرامی‌های این کشور از روز دوشنبه گذشته و به دنبال ترور «هچالو هوندسا» یک ستاره محبوب پاپ از سوی افراد مسلح ناشناس در آدیس آبابا آغاز شد.

کشته شدن «هاچالو» که از قبیله اورومو یعنی بزرگترین گروه قومی در اتیوپی است، باعث تشدید تنش‌های قبیله‌ای و قومی شده و روند انتقال دمکراتیک قدرت در این کشور را به خطر انداخته است.

گیرما غلام، معاون رئیس پلیس ایالتی «اورومیا» در بیانیه‌ای در تلویزیون دولتی گفت: «در این درگیری ها ۱۵۵ غیرنظامی و ۱۱ عضو نیروهای امنیتی از جمله دو افسر پلیس جان خود را از دست داده‌اند. او افزود : «هزاران نفر نیز در این درگیری‌ها بازداشت شده‌اند».

طبق گزارش پلیس ۱۰ نفر نیز در آدیس آبابا کشته شدند.

پلیس همچنین اظهار داشت، در این درگیری‌ها ۱۶۷ نفر نیز به طور جدی مجروح شده و ۱۰۸۴ نفر نیز دستگیر شده‌اند.

مقامات مسئول در اتیوپی علت این تلفات را ناشی از بکارگیری خشونت از سوی برخی نیروهای امنیتی و تنش قومی و قبیله‌ای تلقی کردند.
مقامات امنیتی اما تاکید کردند که خشونت‌ها به طور کامل متوقف شد.

«هاچالو» با موسیقی و ترانه‌های خود به نوعی صدای به حاشیه رانده‌شدگان سیاسی و اقتصادی قبیله ارومیا را در سال‌های اعتراضات ضد دولتی سال ۲۰۱۸ به شمار می رفت که باعث به قدرت رسیدن ابی احمد به پست نخست وزیری شد.

به گفته تحلیلگران این خشونت‌های قومی شکنندگی برنامه گذار دموکراتیک وزیر ابی احمد، نخست وزیر برنده جایزه صلح نوبل این کشور را برجسته می‌کند. وی از زمان روی کار آمدن کوشش کرده است که اصلاحاتی در سیستم اقتدارگرا این کشور اعمال کند اما این اقدامات خشونت‌های قومیتی را تشدید کرده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *