رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادامه نزول بازارهای مالی جهان با بحران کرونا و محدودیت سفر به آمریکا


بازار سهامحق نشر عکس
AFP

بازارهای عمده مالی در جهان برای چندمین روز در هفته‌های اخیر روندی نزولی داشته‌اند و قیمت نفت خام هم در بازارهای جهانی پایین آمد.

روز پنجشنبه، ۱۲ مارس (۲۲ اسفند)، با گشایش بازارها در کشورهای آسیایی شاخص بازار سهام در ژاپن ۴.۴ درصد پایین آمد.

شاخص بورس لندن هم بیش از ۵ درصد افت کرده است. مانند روزهای قبل شدیدترین کاهش ارزش سهام برای شرکت‌های مسافرتی رقم خورد، به ویژه شرکت‌های هواپیمایی که پروازهایی بین دو قاره آمریکا و اروپا داشته‌اند.

افت بازار سهام و بهای نفت خام همزمان با آن ادامه پیدا می‌کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ورود مسافران از اروپا به آمریکا را متوقف کرده است.

پس از چند روز سقوط شاخص‌ها، روز سه‌شنبه وضعیت بازارهای مالی بهبودی نسبی داشت، اما این بهبود ادامه پیدا نکرد.

شاخص بازارهای سهام فرانکفورت و پاریس هم مانند بورس لندن بیش از ۵ درصد پایین آمدند.

ایتالیا، که تاکنون در میان کشورهای اروپایی بیشترین موارد ابتلا به ویروس کرونا را داشته و شدیدترین اقدامات را برای مهار آن به اجرا گذاشته، احتمالا با ضربه اقتصادی بزرگتری هم روبرو خواهد بود.

وزیر دارایی ایتالیا درباره “افت قابل ملاحظه” تولید این کشور هشدار داده و یک اقتصاددان ایتالیایی در مدرسه اقتصاد لندن برآورد کرده بحران جاری تولید را روزانه ۱۵ درصد کاهش دهد.

برخی هشدار می‌دهند که کسب‌وکارهای خرد و متوسط در ایتالیا با خطر ورشکستگی مواجه هستند.

بانک مرکزی اروپا، که سیاست پولی حوزه یورو را تعیین می‌کند، تصمیم گرفته تا برای مقابله با بحران کرونا شرایط را برای بانک‌های حوزه یورو تسهیل کند و از جمله به آنها اجازه دهد که موقتا نسبت مصوب برای دارایی‌های سرمایه‌ای و ذخایر نقدی را رعایت نکنند.

دولت آلمان هم برای رایزنی درباره کمک مالی جلسه‌ای با شرکت‌های هوایی و اتحادیه‌های کارگری خواهد داشت.

روز پنجشنبه هر بشکه نفت خام برنت به بهای ۳۳ دلار آمریکا معامله شد که بیش از ۲ دلار کمتر از روز قبل و به معنی افتی ۵/۶ درصدی بود. این قیمت حدود ۵۰ درصد پایینتر از دو ماه پیش است.

علاوه بر افت تقاضا به دلیل بحران کرونا، اختلاف نظر کشورهای اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت بر سر سطح تولید باعث کاهش قیمت نفت شده است. روسیه و عربستان سعودی تاکنون حاضر به کاهش تولید نشده‌اند و در صورت افزایش تولید از ماه آینده احتمال ارزانتر شدن نفت می‌رود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.