رسانه خبری پیامِ ایرانی

گزارشگران سازمان ملل: پس از علنی کردن، آزار خبرنگاران ایرانی بیشتر شده است | ایران | DW


گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر نسبت به آزار و تهدید روزنامه‌نگاران رسانه‌های فارسی خارج از ایران و خانواده‌های آنها در ایران هشدار دادند. این گزارشگران به طور مشخص به تهدید و آزار روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی اشاره کرده و گفته‌اند: «روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی و دیگر رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران با تهدید، پیگیری‌های قضایی، تجسس غیرقانونی، مسدود شدن اموال، تهمت و افترا و آزار و اذیت مقام‌های ایران روبرو شده‌اند.»

این بیانیه هم‌زمان با نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو منتشر شد. در این نشست، رعنا رحیم‌پور خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از اذیت و آزار خود و خانواده‌اش خبر داد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

رعنا رحیم‌پور تصریح کرد که نه تنها خانواده‌اش در تهران مورد اذیت و آزار قرار گرفته  بلکه خودش درلندن هم از تهدیدها در امان نیست. او گفت تهدید شده که “سر دو فرزندش را بریده و خودش را ترور می‌کنند.”

به گفته این روزنامه‌نگار تهدیدها از سال ۸۸ و اعتراضات مردم به نتیجه انتخابات آغاز شده و بعد از آبان ماه امسال و خبررسانی بی‌بی‌سی فارسی درباره اعتراضات خیابانی پس از بالا رفتن قیمت بنزین، شدت گرفته است.

رعنا رحیم‌پور همچنین در سخنانش گفت که در سال ۲۰۱۷ مقامات ایران پرونده‌ای به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی باز کرده و دارایی‌های آنها را در ایران مسدود کردند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته او بی‌بی‌سی مطلع شده که بسیاری از روزنامه‌نگاران دیگری که در رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران کار می‌کنند نیز دارایی‌هایشان در ایران مسدود شده است.

گزارشگران سازمان ملل در بیانیه خود تصریح کرده‌اند که این اذیت و آزارها پس از علنی کردن آنها بیشتر شده است.

در این بیانیه آمده است: «گزارش‌ها همچنین نشان می‌هد که روزنامه‌نگاران زن از سال ۲۰۰۹ هدف آزار و اذیت بر اساس الگویی جنسیتی بوده‌اند که شامل انتشار خبرهای جعلی، پخش شایعه و تهمت با محتوای به شدت زن‌ستیزانه و تهدیدهای حاوی خشونت جنسی بوده است.»

به عقیده نویسندگان این بیانیه، این تهدیدها نشان می‌دهند که مقامات ایرانی آماده استفاده از خشونت در خارج از خاک ایران هستند؛ اقدامی که به گفته این چهار گزارشگر می‌تواند تهدیدی جدی برای امنیت جهانی باشد.

گزارشگران سازمان ملل از کشورهایی که این روزنامه‌نگاران در آنها هستند خواسته‌اند تا فورا اقداماتی را برای حمایت از این روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آنها انجام دهند. 

این بیانیه به امضای اگنس کالامار، گزارشگر ویژه اعدام‌های خودسر و فراقانونی، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، دیوید کی، گزارشگر ویژه ترویج و حمایت از حق آزادی بیان و مایکل فراست، گزارشگر ویژه مدافعان حقوق بشر سازمان ملل رسیده است.

حمایت مدیرکل بی‌بی‌سی از خبرنگاران بخش فارسی

پس از جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل و افشاگری رعنا رحیم‌پور درباره اذیت و آزار و تهدید خبرنگاران و خانواده‌های آنها از سوی مقامات ایران، مدیر کل بی‌بی‌سی خواهان مذاکره با مقام‌های ایران برای پایان دادن به این آزار و اذیت‌ها شد.

“تونی هال” در پیامی که در این باره منتشر کرده رفتارهای انجام‌شده با روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌های آنها را “مجازات جمعی” دانسته و خواستار مذاکره با مقام‌های ایران در این زمینه شده است.

به گفته او بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۷ برای پایان این آزار و اذیت از سوی مقام‌های حکومت ایران رسما از سازمان ملل درخواست کمک کرده و به گفته او از آن زمان سازمان ملل، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورها از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و آزادی بیان دفاع کرده‌اند.

تونی هال ابراز امیدواری کرده که انتصاب علی باقری کنی به سمت رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، راه را برای فصل تازه‌ای از روابط مقام‌های ایران و بی‌بی‌سی باز کند.

علی باقری کنی فرزند محمد باقر باقری کنی و برادر شوهر هدی خامنه‌ای، دختر خامنه‌ای است. او از دی ماه گذشته با حکم رییس قوه قضاییه به سمت معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر این قوه منصوب شد. این سمت پیشتر در اختیار جواد لاریجانی بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.