رسانه خبری پیامِ ایرانی

عفو بین‌الملل به اروپا: به کنوانسیون ژنو درمورد پناهندگان پایبند بمانید! | جهان | DW«هرکس که به دنبال یک پناه است این حق را دارد تا به تقاضای پناهندگی‌اش به طور عادلانه رسیدگی شود.»

این جمله آغازین بیانیه سازمان عفو بین‌الملل است که در آن از مقامات یونانی خواسته شده تا به اعمال خشونت گسترده علیه پناهجویان، روزنامه‌نگاران و کمک‌رسانان پایان دهند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این سازمان حقوق بشری به کشورهای اروپایی یادآوری کرده که مراقبت از کسانی که در مرز یونان و ترکیه هستند، نیاز به حمایت انسانی تمامی کشورهای اروپایی دارد.

عفو بین‌الملل همچنین به یونان و اروپایی‌ها تذکر داده که به حقوق بین‌الملل پایبند بمانند.

مارکوس بیکو، دبیرکل عفو بین‌الملل، گفته است: «نقض گسترده و خودسرانه معاهده پناهندگی ژنو از سوی مقامات یونانی باید سریعا متوقف شود. وزرای کشور اتحادیه اروپا باید از یونان بخواهند به حقوق بین‌المللی و اروپایی پایبند بماند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته او معاهده ژنو یک معاهده تزیینی و ویترینی نیست؛ این معاهده کشورها را موظف می‌کند تا از تمامی انسان‌هایی که از جنگ و تعقیب و آزار فرار کرده‌اند، محافظت کند. دبیرکل عفو بین‌الملل تصریح کرده که این وضعیت دقیقا همان چیزی است که هم‌‌اکنون در سوریه جریان دارد.

عفو بین‌الملل به وزرای کشور اتحادیه اروپا هشدار داده که در دیدار روز جمعه (۲۳ اسفند) خود توافق کنند که به مردم یونان و پناهجویانی که در جزایر این کشور در مرز با ترکیه هستند، بلافاصله کمک کنند.

در این بیانیه آمده است: «باید از یونان حمایت شود تا به سرعت و به طور موثر به وضعیت اضطرار انسانی به وجود آمده در این جزایر پایان دهد.»

دبیرکل عفو بین‌الملل خواسته تا خانواده‌ها هرچه سریعتر از جزایر به خشکی منتقل شوند و لوازم مورد نیازشان تامین شود. او گفته است: «وضعیت ناگوار پناهجویان در جزایر یونان از خیلی وقت پیش بر همه روشن است. بحران و جنگ در سوریه انسان‌ها را از آنجا فراری داده اما کشورهای عضو اتحادیه اروپا ماههاست که تنها نظاره‌گر این وضعیت هستند؛ بیش از ۴۰ هزار کودک و مرد و زن در وضعیتی رقت‌انگیز در چادرها یا در سرپناه‌های موقت به سر می‌برند.»

عفو بین‌الملل استفاده از گاز اشک‌آور از سوی پلیس مرزی یونان و ترکیه مقابل زنان و کودکان را به شدت مورد اعتراض قرار داده است. این سازمان حقوق بشری همچنین نوشته که بر اساس گزارش‌های محققان مستقل یک مرد سوریه‌ای ۲۲ ساله اهل حلب از سوی ماموران مرزی یونان هدف شلیک گلوله قرار گرفته و به شدت زخمی شده است.

مارکوس بیکو گفته است: «مقامات یونانی و نیروهای فرانتکس (نهاد حفاظت‌ مرزی اتحادیه اروپا)  باید اطمینان حاصل کنند که چنین اقدامات خشونت‌بار نامناسب دیگر تکرار نمی‌شوند.»

دبیرکل عفو بین‌الملل ادامه داده: «پناهجویان، روزنامه‌نگاران و امدادرسانان نباید تهدید شوند بلکه باید تحت حمایت و حفاظت مقامات مسئول قرار بگیرند به خصوص زمانی که نهادهای آنها تحت حملات خشونت‌بار تندروها نیز قرار دارد.»

درخواست از جامعه مدنی

عفو بین‌الملل از نهادهای مدنی اروپایی مثل پرو آزول، تر د زوم، کاریتاس و دیاکونی آلمان خواسته تا نسخه‌ای برای تصحیح و تکمیل طرح کنونی سیستم پناهندگی اروپایی با نگرشی جدید تهیه کنند.

این سازمان‌ها در یک بیانیه مشترک تصریح کرده‌اند که اصلاح سیستم پناهجویی نباید به قیمت جان انسان‌ها و حقوق بشر و به ضرر کشورهای مرزی اروپا تمام شود.

یکی از مفاد توافقی که بین ترکیه با اتحادیه اروپا درباره پناهجویان صورت گرفته این است که به ازای هر پناهجویی که به صورت غیرقانونی از ترکیه به یونان آمده و به ترکیه پس فرستاده می‌شود، اتحادیه اروپا موظف است یک پناهجو را که در ترکیه تقاضای پناهجویی داده بپذیرد.

این سازمان‌های کمک‌رسانی تذکر داده‌اند که اجرای این مصوبه نباید باعث از بین رفتن سقف حمایتی برای پناهجویان شود. بیانیه مشترک این سازمان‌ها تصریح کرده که این توافق در جزایر یونان با نقض کرامت انسانی اجرا می‌شود.

اردوغان روز نهم اسفند اعلام کرد که مرزهای خود را برای ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا باز گذاشته است. از آن روز هزاران پناهجو به امید راه‌یابی به غرب و شمال اروپا راهی مرزهای یونان شدند.

بنابر گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت (وابسته به سازمان ملل متحد) در پی گشایش مرزهای ترکیه به سوی اتحادیه اروپا فقط در روز یکشنبه ۱۱ اسفند بیش از ۱۳ هزار نفر در مرز این کشور با یونان گرفتار شده‌اند. پناهجویان قصد دارند وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند اما اتحادیه اروپا نیروهای فرانتکس را اعزام کرده تا از مرزهای یونان در برابر هجوم موج جدید پناهجویان حمایت کنند.

در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌هایی از طرف نهادهای حامی پناهجویان انتشار یافته است که نشان می‌دهد گارد ساحلی یونان برای دور کردن قایق‌های بادی مهاجران شلیک می‌کند. در برخی از فیلم‌ها ساکنان جزایر یونان برای دور کردن قایق پناهجویان دست به تحریکاتی می‌زنند.

پناهجویان که اکثرا از کشورهای سوریه، افغانستان و ایران هستند در تماس با دویچه وله گزارش دادند که پلیس یونان به طور “وحشیانه به کودکان و زنان حمله کرده است”.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.