رسانه خبری پیامِ ایرانی

تایوان چگونه شمار مبتلایان به کرونا را چنین پایین نگاه داشت؟ | جهان | DW


دو ماه از شیوع ویروس کرونا از شهر ووهان چین می‌گذرد و تاکنون بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند. اما تایوان با وجود نزدیکی به مرکز انتشار بیماری کووید-۱۹ در چین، از ابتلای فراگیر به ویروس کرونا جان سالم به در برده است.

در این گزارش دویچه وله نگاهی می‌افکند به برنامه‌ها و اقدامات تایوان در مقابله با ویروس کرونا.

با فراگیری این بیماری از ماه ژانویه، تعدادی از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند تایوان بیشترین تعداد موارد ابتلا در خارج از چین را به خود ببیند ولی این اتفاق رخ نداد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

چین اعلام کرده که تاکنون بیش از ۸۰ هزار نفر از مردم این کشور به بیماری کووید – ۱۹ مبتلا شده‌اند، تایوان اما موفق شده تعداد موارد قطعی ابتلا را در کمتر از ۵۰ مورد ثابت نگه دارد. برخی از کارشناسان جهانی بهداشت دلیل این امر را “آمادگی سریع و اقدام به موقع” دولت تایوان عنوان کرده‌اند.

دکتر جیسون وانگ، کارشناس سیاستگذاری بهداشت عمومی ‌در دانشگاه استنفورد آمریکا معتقد است که تایوان با تشخیص به‌موقع دامنه بحران، به خوبی موفق شد از شیوع گسترده بیماری کووید- ۱۹ جلوگیری کند.

“مرکز فرماندهی بهداشت ملی” (NHCC) تایوان در مهار این بحران نقش بسیار عمده‌ای ایفا کرده است، چراکه با یکپارچه کردن داده‌ها و اطلاعات، زمینه همکاری محققان و کارشناسان فراهم شده است.

مرکز فرماندهی بهداشت ملی تایوان بعد از شیوع بیماری سارس (SARS) و طی سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در تایوان راه‌اندازی شد. به گفته آقای وانگ، از آن زمان این مرکز همواره برای مقابله با بحران‌های بعدی آمادگی دارد.

اقدامات اولیه تایوان

دولت تایوان بلافاصله پس از بروز ویروس کرونا و افزایش تعداد موارد ابتلا در چین، ورود مسافران از چین، هنگ کنگ و ماکائو را ممنوع و محدودیت‌هایی را اعمال کرد. علاوه بر این، صادرات ماسک‌های جراحی از تایوان ممنوع و دولت با کنترل موجودی‌های انبارهای خود مطمئن شد که مشکلی در این مورد وجود ندارد.

تصویب قوانین بهداشت عمومی ‌هم، به گفته دکتر وانگ، به دولت تایوان این امکان را داده است تا از همه توان خود برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا استفاده کند.

یکپارچه‌سازی اطلاعات

اقدام دیگر دولت تایوان، “یکپارچه کردن اطلاعات سلامت و بهداشت ملی با داده‌های دو اداره مهاجرت و گمرک” این کشور بوده است. جیسون وانگ در این مورد می‌گوید: «این امر به کادر درمانی و پزشکی کمک کرد تا در اولین اقدام، بتوانند ضمن بررسی سابقه مسافرت افراد، بیماران مشکوک را شناسایی کنند.»

دولت تایوان همچنین برنامه‌ای را تدوین کرد که به کمک اسکن یک کد (QR)، سابقه سفر و نشانه‌ها و علائم بیماری افراد در زمان ورود به تایوان قابل شناسایی و ردیابی است. بعد از این مرحله است که مسافران با دریافت پیامک از وضعیت سلامت خود مطلع می‌شوند و ماموران گمرک در مبادی ورودی کشور بر اساس این گزارش‌های ثبت شده، می‌توانند به مسافران کم‌خطر اجازه ورود بدهند و وضعیت مسافران پرخطر و مبتلا به بیماری کووید-۱۹ را گزارش کنند.

جیسون وانگ، کارشناس سیاستگذاری بهداشت عمومی‌در دانشگاه استنفورد آمریکا، همچنین می‌گوید: «اقدامات زیادی هست که دولت تایوان موفق شده است با استفاده از فناوری‌های نوین، آنها را انجام دهد. در واقع این روش‌ها به تایوان امکان داده است تا افراد مبتلا به ویروس کرونا را تحت مراقبت‌های ویژه قرار دهد و وضعیت آنها را به شکل مناسب پیگیری کند.»

همکاری مردم تایوان با دولت

عامل مهم دیگری که به گفته کارشناسان در موفقیت تایوان برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا در این کشور سهم بزرگی داشته “علاقه‌مندی همگانی مردم تایوان به پیروی از مقررات دولتی” است. به گفته این کارشناسان، این موضوع به مقامات تایوانی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا بسیار کمک کرده است.

دکتر چوان‌هوی چی، استاد بهداشت عمومی‌ در دانشگاه ایالتی اورگان در آمریکا، می‌گوید: «بیشتر مردم تایوان در طول فراگیری بیماری سارس با مشکلات و سختی‌های زیادی دست‌و‌پنجه نرم کردند و هنوز آن روزها را به یاد دارند. همین موضوع به همبستگی مردم کمک می‌کند.»

او اضافه می‌کند که مردم تایوان می‌دانند که هدفی مشترک دارند و این باعث می‌شود “گوش به فرمان دستورات دولت باشند”.

تحقیقات پزشکی تایوان

به گفته آقای چی، دولت تایوان طی چند دهه اخیر سرمایه گذاری‌های زیادی در حوزه تحقیقات زیست پزشکی (Biomedical research) کرده است و اکنون گروه‌های پژوهشی تایوان مشغول بررسی چگونگی تولید انبوه کیت‌های تشخیص بیماری کووید-۱۹ هستند.

یکشنبه گذشته، یک گروه پژوهشی در مرکز “آکادمی‌سینایا” در تایوان، پادتن‌هایی تولید کردند که می‌تواند پروتئین عامل ویروس کرونا را شناسایی کند. آنها همچنین قصد دارند به روش جدیدی در آزمایش‌های تشخیصی دست پیدا کنند تا مدت زمان تشخیص ابتلا به ویروس کرونا به ۲۰ دقیقه کاهش یابد.

دکتر یانگ آن سوی، مسئول این گروه پژوهشی، چهار روز پیش گفته بود که گام بعدی این گروه، بررسی “میزان اطمینان به نتایج این کیت‌های تشخیصی” قبل از تولید انبوه است.

محققان تایوانی در حالی مشغول این تحقیقات هستند که چین مانع از ورود دوباره تایوان به سازمان بهداشت جهانی است. وانگ، کارشناس سیاستگذاری بهداشت عمومی ‌در دانشگاه استنفورد آمریکا، می‌گوید که تایوان همچنان تجربیات خود را در مورد مبارزه با شیوع کرونا در اختیار دیگر کشورها قرار می‌دهد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

او اضافه می‌کند: «تایوان راهبردها و برنامه‌های پیشگیری از شیوع فراگیر بیماری کووید-۱۹ را از طریق کنفرانس تلفنی با کشورها در میان گذاشته است و به کشورهای فاقد امکانات و تجهیزات پیشرفته پزشکی برای تشخیص موارد ابتلا کمک می‌کند.»

به گفته او برنامه دولت تایوان این بوده است که به طور فعال از مقوله “بهداشت عمومی ‌برای تعامل با جهان استفاده کند”.

وانگ همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تایوان می‌تواند با موفق شدن در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و کاهش تعداد موارد ابتلا در داخل کشور، به سازمان بهداشت جهانی بازگردد، می‌گوید: «سازمان بهداشت جهانی باید بداند که کلید مبارزه با ویروس کرونا در جهان فراگیر بودن این مبارزه است و اگر این موضوع نادیده گرفته شود، اصلاً خوب نیست.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.