رسانه خبری پیامِ ایرانی

اهدای جوایز کتاب لایپزیگ به رغم لغو نمایشگاه کتاب | فرهنگ و هنر | DWنمایشگاه کتاب لایپزیگ نام برندگان این دوره نمایشگاه را اعلام کرد. جایزه ویژه ادبیات داستانی تخیلی به آخرین رمان لوتس زایلر به نام “ستاره ۱۱۱” تعلق می‌گیرد. زایلر از نویسندگان سرشناس آلمان به شمار می‌رود.

پیش از این او با رمان “کروزو” توجه و تحسین زیادی را برانگیخت و جایزه بزرگ کتاب آلمان را که توسط نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعطا می‌شود، از آن خود ساخت.

هیئت داوران نمایشگاه کتاب لایپزیگ روز پنجشنبه (۱۲ مارس) درباره آخرین اثر لوتس زایلر گفته است که از هر برگ این کتاب نوری تابان می‌درخشد، همراه با طنزی گرم و انسانی.

زایلر در آخرین رمان خود داستان رمان قبلی‌اش “کروزو” را ادامه داده است، که به ماجراهای پرهرج و مرج دوران پس از وحدت آلمان می‌پردازد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

از سرطان و عذاب‌های جنبی آن

جایزه بهترین کتاب ادبیات غیرداستانی یا “موضوعی” به کتابی از بتینا هیتسر تعلق گرفت به عنوان: احساس سرطان؛ یک تاریخ راجع به احساسات در قرن بیستم.

بتینا هیتسر در این کتاب بدیع بیش از جوانب علمی و آسیب‌شناسی سرطان بر وجه عاطفی این بیماری تمرکز کرده و آن را با ارائه تصاویری متنوع کاویده است.

جایزه بهترین مترجم

جایزه بهترین ترجمه به پیکه بیرمان برای برگردان کتاب اورئو Oreo نوشته فرن راس.

فرن راس، نویسنده آفریقایی‌تبار امریکایی، برای رمان معروف خود زبانی پیچیده، طنزآلود و غریب ابداع کرده که نه تنها ترجمه که حتی درک آن نیز دشوار است. کتاب که با گویشی خاص نگارش یافته، انباشته از کلمات عبری و اصطلاحات ییدیش (یهودی) است.

هیئت داوران با اعطای جایزه از پیکه بیرمان ستایش کرد که از انجام چنین کار دشواری سربلند بیرون آمده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

عقب نشینی فرهنگ در هجوم کرونا

جوایز این نمایشگاه معمولا در روز گشایش آن به نویسندگان اهدا می‌شود. امسال از مراسم گشایش و اعطای رسمی جوایز خبری نبود، زیرا نمایشگاه به علت گسترش ویروس کرونا لغو شده است. اما نمایشگاه اعلام کرده که قصد دارد اعطای جوایز را در آینده و طی مراسمی شایسته برگزار کند.

نمایشگاه کتاب لایپزیگ پس از نمایشگاه کتاب فرانکفورت، مهمترین رویداد فرهنگی آلمان به شمار می‌رود.

جایزه نقدی نمایشگاه، به مبلغ ۶۰ هزار یورو از وزین ترین جوایز ادبی آلمان است.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب لایپزیگ، که امسال به علت گسترش پرشتاب ویروس جدید کرونا لغو شد، قرار بود روزهای ۱۲ تا ۱۵ مارس (۲۲ تا ۲۵ اسفند) برگزار شود، اما مسئولان شهر لایپزیگ و دست‌اندرکاران نمایشگاه کتاب تصمیم گرفتند که امسال برگزار نشود.

در سال گذشته (۲۰۱۹) بیش از ۲۵۰۰ شرکت انتشاراتی از ۴۶ کشور جهان در نمایشگاه کتاب لایپزیگ شرکت کرده بودند.

انتظار می‌رفت که امسال ۳۰۰ هزار علاقه‌مند از این نمایشگا‌ه بازدید کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.