نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام در وین در هفتم اسفند | ایران | DWاتحادیه اروپا تاریخ نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام (توافق اتمی با ایران) را هفتم اسفندماه (۲۶ فوریه) اعلام کرده است. این نشست در وین‌، پایتخت اتریش، برگزار خواهد شد و در آن نماینده جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز شرکت خواهد داشت.

اتحادیه اروپا در اطلاعیه‌ای که در وب‌سایت رسمی آن منتشر شده اعلام کرد که این نشست با حضور نمایندگانی از ایران، آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین برگزار خواهد شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سرپرستی این نشست بر عهده هلگا اشمید به نمایندگی از جوزپ بورل خواهد بود.

این اولین نشست کمیسیون مشترک برجام پس از فعال شدن سازوکار حل اختلاف در برجام یا مکانیسم ماشه است.

چند روز بعد از اعلام “گام نهایی” ایران در کاهش تعهدات برجامی سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در دی‌ماه اعلام کردند، در پاسخ به این تصمیم مکانیسم ماشه را فعال خواهند کرد. 

طبق بند ۳۷ توافق هسته‌ای با ایران که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، فعال کردن مکانیسم ماشه می‌تواند در نهایت به ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد و بازگشتن تمامی تحریم‌های پیش از این توافق بیانجامد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این سه کشور اروپایی تصریح‌ کرده‌اند، هدفشان از فعال کردن این مکانیسم نجات برجام است و نه نابودی آن. با این حال در صورت ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت ممکن است تصمیم این شورا بازگرداندن تمامی تحریم‌ها باشد.

ایران بعد از خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ به صورت مرحله‌به‌مرحله تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

اروپایی‌ها نیز در نهایت اعلام کردند، “هیچ انتخاب” دیگری به غیر از فعال کردن مکانیسم ماشه برایشان باقی نمانده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، توافق برجام را “بدترین توافق” خوانده بود، چرا که به گفته او، برجام توانایی ممانعت از تبدیل ایران به یک قدرت اتمی را نداشت و شامل رفتار منطقه‌ای این کشور نمی‌شد.

طرف‌های اروپایی برجام می‌گویند، این توافق بر محور جلوگیری از توانایی تولید بمب اتمی توسط ایران استوار بود و توافق بر سر مباحث دیگری نظیر برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی و نقش این کشور در سوریه و دیگر کشورها باید جداگانه صورت گیرد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *